Žáky baví tablety, ve výuce jich chce pokračovat 85 procent

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
9. 6. 2015 10:51
Digitální výuku si chválí i sedm desítek učitelů, kteří se zapojili do projektu Škola dotykem.
Archivní foto
Archivní foto | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Děti na prvním i druhém stupni základní školy baví, když mohou v hodinách pracovat s tablety. Celkem 85 procent žáků chce v digitální výuce pokračovat.

Ukázal to výzkum, který proběhl na školách zapojených do projektu Škola dotykem. Na projektu spolupracovala nezisková organizace EDUkační LABoratoř se společností Samsung. Zaštítilo ho ministerstvo školství, jehož odcházející šéf Marcel Chládek z ČSSD je velkým propagátorem digitalizace českého školství.

Samsung zařídil digitální třídy ve dvanácti českých školách pro 29 žáků z prvního stupně a 273 studentů druhého stupně.

Tablety si chválí i 67 zapojených učitelů. U svých studentů zaznamenali vyšší aktivitu i samostatnost. Do hodin se navíc častěji zapojovaly i slabší děti.

"Moderní technologie mají také velký potenciál ve výuce žáků se speciálními vzdělávacími potřebami," podotkl ředitel ministerského odboru vzdělávání Petr Bannert.

Celkem 93 procent žáků druhého stupně během šetření uvedlo, že se naučili novým dovednostem, a 81 procentům připadaly hodiny zajímavé.

Tablety nemění styl vyučování pouze pro děti, v první řadě se s technologiemi museli naučit pedagogové, z nichž někteří tablet nikdy předtím nedrželi v ruce.

"Na začátku jsem si vůbec nedovedla představit, jakými rozličnými způsoby lze tablet využít. Asi nebude překvapením, že žáci jsou často lepší než já, tablet pro ně prostě není nic neobvyklého. Velmi rychle se ho naučili využívat jako pomůcku ve výuce," uvedla učitelka z pražského Gymnázia u Libeňského zámku Petra Červenská.

Studenti si mohou na tabletech psát poznámky, vytvářet prezentace, vyhledávat na internetu a využívat aplikace, které jsou dodávané zdarma. Učitel během hodiny vidí, co se na jednotlivých tabletech děje.

Vláda Bohuslava Sobotky digitalizaci školství podporuje, ministerstvo školství s ní počítá ve strategii do roku 2020. Dostatečné výzkumy, které by vyloučily možné negativní vlivy na vývoj dětí, ale zatím k dispozici nejsou. Někteří odborníci například upozorňují na to, že menší děti kvůli tabletům nejsou schopné vnímat mluvené slovo. Nadále je tak potřeba, aby učitelé a hlavně rodiče dětem četli.

"Využívání tabletů neznamená, že se z výuky vytratí tradiční pomůcky, jako jsou učebnice nebo pracovní sešity. Jde nám o propojení těchto dvou cest," podotkl Bannert.

„Tablet má své výhody, ale není odpovědí na všechny otázky. Hlavním limitem je kreativita samotného učitele,“ uvedl spoluautor výzkumu Aleš Neusar s tím, že učitelé se musí začít jinak připravovat na hodiny a celkově změnit styl výuky.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy