Mladí Češi se o sebe postarají. Testy zvládli jako Němci

Domácí Domácí
1. 4. 2014 17:00
OECD testovalo schopnost patnáctiletých řešit praktické problémy. Nejlépe dopadli studenti v Singapuru a Jižní Koreji.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Čeští patnáctiletí žáci si dovedou poradit se všedními problémy, jako je orientace ve městě nebo nastavení termostatu.

V mezinárodním testování PISA Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) skončili nad průměrem, porazili většinu východních zemí. Češi se dělí o 16. a 17. místo s Německem. Těsně za nimi skončily Spojené státy. Lepší než čeští žáci jsou v Evropě jen ve Finsku, Velké Británii, Estonsku, Francii, Nizozemsku a Itálii.

Nejlépe v testování dopadli žáci ze Singapuru a Koreje. Ti se podle výzkumu rychle učí, jsou zvídaví a schopní řešit i problémy v neznámém kontextu. Testování na počítači se zúčastnilo 85 tisíc studentů ze 44 zemí.

Výrazně podprůměrných výsledků dosáhli studenti například v Bulharsku, Malajsii nebo Brazílii.

U nás bylo testováno 2800 žáku na téměř třech stovkách škol. Kromě praktických dovedností šetření PISA testovalo také čtenářskou, matematickou a přírodovědnou gramotnost. Zahrnuta byla také finanční gramotnost, výsledky tohoto oddílu budou zveřejněny v červenci, uvedl šéf České školní inspekce Tomáš Zatloukal.

Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) dobré umístění českých žáků chápe jako jasný signál toho, že se tuzemské školství odklání od klasického drilování k řešení praktických problémů.

Jako Robinson

Česká školní inspekce chce výstupní data dále zkoumat, uvedl Zatloukal.

Podle Andrease Schleichera, ředitele sekce vzdělání a dovedností OECD, by státy u studentů měly rozvíjet právě schopnost řešit všední praktické problémy, protože to vyžaduje současná ekonomická situace.

"Z dnešních patnáctiletých se slabou dovedností řešit problémy se zítra stanou dospělí, kteří budou mít obtíže si najít nebo udržet práci,“ řekl Schleicher.

Podle autorů výzkumu se lidé denně musejí potýkat s problémy, které nemají na první pohled zřejmé řešení. Tak jako se Robinson Crusoe musel v neznámém prostředí spolehnout sám na sebe, musí si s nečekanými komplikacemi poradit i moderní člověk.

Přestal mi fungovat mobil. Potřebuji najít letiště na druhém konci města a nemluvím místním jazykem. Je mi zima, jak nastavím klimatizaci? To jsou jen některé z příkladů všedních překážek. A právě schopnost takové problémy řešit je v současné ekonomické situaci čím dál žádanější.

Češi porazili východní země.
Češi porazili východní země. | Foto: OECD

Testovaní studenti se museli v interaktivních úlohách pokusit koupit si jízdenku na vlak v automatu, ovládat MP3 přehrávač nebo klimatizaci, najít nejkratší cestu z jedné zastávky na druhou nebo na základě animace odhadnout chování robotického vysavače.

"V další úloze měli žáci za úkol rozesadit účastníky narozeninové oslavy, kdy každý účastník měl podmínku, kde může sedět a kde nesmí sedět," popsal Zatloukal.

Z testování vyplývá, že to dobré výsledky v matematice a přírodovědných předmětech nemusejí nutně znamenat, že si student poradí například s koupí letenky. Naopak, studenti z Británie, Ameriky či Japonska dopadli v řešení praktických problémů lépe než v testování klíčových školních předmětů. To je případ i českých žáků.

Ministr zmínil případ Polska, kde se studenti výrazně zlepšili v matematice, ale v praktických záležitostech zaostávají.

"Je velkou výzvou pro české školství, aby naši studenti měli kvalitní základ a ten pak dokázali využít v praxi," uvedl Chládek.

Technologie od první třídy

Nejsložitější problémy vyřeší v rámci OECD jeden z devíti studentů. V Singapuru, Koreji a Japonsku to zvládne jeden z pěti.

Jeden z pěti studentů ve všech testovaných zemích si poradí pouze s těmi nejjednoduššími úkoly a podle průzkumu jim tak chybí dovednosti, které vyžadují moderní zaměstnavatelé.

Úspěch asijských studentů přičítá Chládek i tomu, že se tamní děti učí používat moderní technologie od útlého věku. Ministr dlouhodobě podporuje zavedení technologií, konkrétně tabletů, už od první třídy.

"K tomu je nejprve potřeba splnit několik podmínek. Práci s tabletem si musí osvojit učitel, tablet musí dostat každé dítě bez rozdílu věku i socioekonomického zázemí a je nutná jasná individualizace výuky," uvedl ministr.

Aby odklon od biflování k praxi dál nesl ovoce, je podle Chládka potřeba zvýšit učitelům platy a investovat peníze do moderních pomůcek.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Milion chvilek svolal na příští čtvrtek demonstraci, bude požadovat demisi Benešové

Spolek Milion chvilek pro demokracii v reakci na odstoupení nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který naznačil, že čelil tlaku ministryně spravedlnosti Marie Benešové, svolal na příští čtvrtek demonstraci, na níž bude požadovat demisi ministryně. Konat se bude 20. května od 18:30 na Václavském náměstí.

"Nátlak Marie Benešové na Pavla Zemana je naprosto nepřijatelný. Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se chýlí ke konci a hradní kauzy probublávají. Tahle vláda nesmí rozhodovat o dalším nejvyšším státním zástupci," řekl k okolnostem pro pořádání demonstrace předseda Milionu chvilek Benjamin Roll. 

"Požadujeme demisi Marie Benešové. A požadujeme, aby vláda s trestně stíhaným premiérem nevybírala nového státního zástupce," dodal.

Spolek kvůli tomu zrušil původně plánované pondělní setkání "100 let stačilo!" k příležitosti 100 let od založení komunistické strany, kde plánoval předčítat jména obětí komunistického režimu před sídlem KSČM.

Zdroj: Domácí
Další zprávy