Zákon? Trestá chronicky špatné řidiče

bar
20. 6. 2006 11:50
ON-LINE ROZHOVOR - Vyšší pokuty, trestné body, větší pravomoci policie. Od července začíná na silnicích dopravní revoluce.

Právě proto jsme pozvali do redakce ředitele dopravní policie Zdeňka Bambase.

Původně hodinový on-line rozhovor se čtenáři deníku Aktuálně.cz se protáhl: Zdeněk Bambas se nakonec zdržel téměř dvě hodiny, během kterých stihl zodpovědět rekordních 65 dotazů. U mnohých si ovšem sám musel vypomáhat nahlížením do přílušného zákona - tak je nový systém spletitý.

Zdeněk Bambas odpovídá on-line.
Zdeněk Bambas odpovídá on-line. | Foto: Ludvík Hradilek

Váš zájem dozvědět se, co přesně vás po 1. červenci na silnicích čeká, byl ovšem mnohem větší: Za 40 minut jste Bambasovi stihli položit 146 otázek.

Omlouváme se všem, kterým ředitel Bambas - přes zjevnou ochotu podělit se o své znalosti nového systému - nestihl odpovědět.

Bambas za nejvýznamnější změnu pokládá, že za některé závažné přestupky bude moci policie zadržet řidičský průkaz, už když se stanou poprvé - například za jízdu pod vlivem alkoholu, za vysoké překročení rychlosti, ale také za parkování na místech vyhrazených pro invalidy.

Občas se musel poradit s právní předlohou.
Občas se musel poradit s právní předlohou. | Foto: Jiří Kropáček

"Trestné body může obdržet i řidič nemotorového vozidla. A dokonce i neřidič - tedy osoba, která řídí bez platného řidičského oprávnění," upozornil čtenáře Aktuálně.cz.

Bambas odmítá tvrzení některých poslanců, že zavedení bodového systému zvýší riziko, že policista podlehne nabídce na úplatek."Myslím, že nový systém bude mít spíše protikorupční efekt," tvrdí Bambas.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Policie obvinila řidiče kamionu kvůli srážce s vlakem na přejezdu ve Šluknově

Řidiče kamionu, který minulý týden zůstal stát ve Šluknově na železniční přejezdu a střetl se na něm s osobním vlakem, policie obvinila z obecného ohrožení z nedbalosti. Při nehodě utrpělo pět lidí zranění, dva lidé byli s lehkým zraněním ošetřeni v nemocnici. V případě prokázání viny hrozí 23letému cizinci až pětileté vězení. V tiskové zprávě to v pondělí uvedla policejní mluvčí Eliška Kubíčková.

Vlak se s nákladním autem střetl ve čtvrtek, ve vlaku cestovalo deset lidí. "Mladý řidič kamionu vjel na železniční přejezd, patrně nezvládl nákladní vozidlo vytočit do ulice Sukova a návěsem kamionu zůstal stát na železničním přejezdu, na kterém se spustila zvuková a světelná signalizace zabezpečovacího zařízení. Následně se střetl návěs nákladního vozidla s osobním motorovým vlakem, jedoucím ze směru z Dolní Poustevny do Rumburku," uvedla Kubíčková. Tragédii zřejmě zabránil strojvedoucí, který stačil zabrzdit.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Toxický plyn zabil v jordánském přístavu Akaba deset lidí a 250 zranil

Únik toxického plynu ze skladovací nádrže v jordánském přístavu Akaba v pondělí zabil deset lidí a dalších zhruba 250 jich zranil, píší zahraniční agentury s odkazem na jordánské úřady.

Nádrž s toxickým plynem spadla při převozu, což vedlo k úniku plynu, uvedla státní agentura Petra s odkazem na jordánské úřady. O jakou látku se jednalo, není v tuto chvíli jasné.

Video zveřejněné státními médii později ukázalo, že cisterna spadla na palubu lodi poté, co ji z kamionu zvedl jeřáb. Následoval výbuch provázený hustým žlutým dýmem.

Zranění byli převezeni do nemocnice a úřady následně oblast uzavřely. Na místě zasahují specializované týmy.

Deset lidí zahynulo a 251 bylo zraněno, uvedl jordánský úřad pro bezpečnost veřejnosti. V lékařské péči je podle státní televize v tuto chvíli stále 199 lidí.

Představitel zdravotnictví Džamál Ubajdát vyzval obyvatele, aby nevycházeli a zavřeli si okna a dveře. Nejbližší obytná čtvrť je vzdálená 25 kilometrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy