Praha - Ve slovní přestřelku se změnila debata ředitele Generálního finančního ředitelství (GFŘ) Martina Janečka se členy poslaneckého rozpočtového výboru. Podle poslanců jsou doložitelná podezření, že při emisích dluhopisů o nominální hodnotě jedné koruny v roce 2012 mohli některé firmy a jejich vlastníci zneužít daňové zákony.
Janeček kontroval tím, že korunové dluhopisy, které zajišťují jejich majitelům mnohamilionové nezdaněné příjmy, jsou v souladu se zákonem a nemá cenu je prověřovat pro podezření z daňových úniků.
Dluhopisy se ocitly v centru pozornosti v souvislosti s transakcí ministra financí Andreje Babiše (ANO), který je v minulosti koupil od společnosti Agrofert, kterou vlastnil. V roce 2012 jich nakoupil za jednu a půl miliardy, z jejich výnosů má každý rok 90 milionů nezdaněných peněz, o stejnou částku si navíc Agrofert snižuje daňový základ.
Janeček, ač šéf všech finančních úřadů, před poslanci hájil zájmy Babiše a dalších majitelů velkých firem, kteří také využili možnosti koupit od svých firem dluhopis a mít tak příjem nezdaněných peněz.
"Pokud někdo zneužije právo, jak říkáte, musí ze všech okolností vyplývat, že mu šlo o daňové zvýhodnění. Nestačí jen pocit, že se to někomu nelíbí," řekl šéf finančního ředitelství poslancům. Ti se jej naopak snažili přesvědčit, že to má být jeho povinnost nechat prověřit všechny majitele dluhopisů, kteří je nakoupili od svých vlastních firem.
Kozel zahradníkem
Například bývalý ministr financí a předseda TOP 09 Miroslav Kalousek uvedl, že finanční správa je podle daňového řádu povinna zkoumat, zda šlo opravdu o vydání a nákup dluhopisů, nebo zda svou podstatou nešlo například o skryté vyplacení dividendy společníkovi.
"Andrej Babiš je ministrem financí, není možné, aby existovaly jakékoli pochybnosti o čistotě jeho podnikání včetně placení daní. Zatím to vypadá, že je kozel zahradníkem," prohlásil poslanec ČSSD Ladislav Šincl. Předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura řekl, že kdyby Janeček hájil daňové poplatníky stejně jako ministra Babiše, byla by finanční správa oblíbená instituce.
Jednání doprovázely i osobní výpady. Například když ředitel Janeček oslovil předsedu klubu ODS "pane Stanjuro" dostalo se mu okamžitě důrazného poučení, že má používat oslovení "pane poslanče". Janeček se sice omluvil, ale vzápětí ho Stanjura obvinil, ž nedůstojného chování. "A nebuďte ironický," vyslechl si šéf GFŘ.
Toho nyní čeká úkol připravit pokyny pro jednotlivé finanční úřady. Do konce května pak musí sněmovně předat zprávu, zda kontroloři objevili nějaké důvody k podezření, že si majitelé velkých firem pomocí dluhopisů pomohli k nezdaněným penězům.