Poslanci zahraničního výboru sněmovny ve středu odpoledne odmítli na mimořádném jednání výhrůžný tón diplomatické nóty, kterou čínské velvyslanectví v Česku zaslalo nedávno na Pražský hrad a odkud se dostala do rukou tehdejšího předsedy Senátu Jaroslava Kubery, jenž se chystal odjet na návštěvu Tchaj-wanu. O dopisu jako první informoval deník Aktuálně.cz.
Na jednání výboru nepřišel nikdo z pozvaných hostů, a to ani čínský velvyslanec Čang Ťien-min, ani ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolf Jindrák, který se z jednání omluvil. Což se promítlo i do schválených usnesení.
"Konstatovali jsme, že velvyslanectví Čínské lidové republiky v Praze zcela ignorovalo snahu zahraničního výboru o spolupráci a poškozuje tak obraz Čínské lidové republiky v České republice," řekl k jednání výboru Jiří Mihola z KDU-ČSL (přesné znění usnesení výboru najdete níže v boxu).
"V usnesení jsme kritizovali i to, že odbor zahraničních věcí Kanceláře prezidenta republiky nedostatečně koordinuje zahraniční politiku s ministerstvem zahraničních věcí," uvedl Mihola, podle kterého výbor označil za jednostranný komentář, který k nótě připojil právě zahraniční odbor prezidentské kanceláře. Tento odbor poslanci kritizovali také za to, že z něj nepřišel na jednání alespoň nějaký zástupce Jindráka. "Mysleli jsme si, že z Hradu do podhradí někdo přijde. Leč nestalo se," podotkl Mihola.
"Výbor zároveň označil za nedostatečné to, že z české strany nikdo pět týdnů nereagoval na tón čínské nóty. "To je vážné pochybení, které poškozuje zájmy České republiky jako svrchovaného, svobodného a demokratického státu, založeného na úctě k lidským právům," tlumočil poslanec usnesení.
Výbor také po Hradu požaduje, aby mu poskytl celý dokument. Existuje totiž podezření, že ambasáda kanceláři prezidenta zaslala vícestránkovou nótu. U Kubery ovšem skončila jen jedna strana - s výhrůžkami shrnutými v bodech. List ovšem postrádá obvyklé formátování, které ambasáda používá, i diplomatické zdvořilosti.
Jindrák: Přípis jsme vypracovali pro nejvyšší ústavní činitele
K nótě Číňanů byl připojen také podpůrný přípis, u něhož je Jindrák v hlavičce označen jako předkladatel. "Cesta předsedy Senátu J. Kubery je v současné době krajně nevhodná. Lze předpokládat, že v důsledku cesty dojde ke zmražení česko-čínské relace na dlouhou dobu, a to jak na úrovni politické, tak na úrovni ekonomické, jak tomu bylo v roce 2009," píše ve svém stanovisku, které nese datum 13. ledna, Jindrák. Narážel tím na přijetí tibetského duchovního vůdce dalajlamy tehdejším úřednickým premiérem Janem Fischerem v Praze.
Usnesení zahraničního výboru sněmovny z 4. března 2020
Výbor
I. bere na vědomí informaci ministra zahraničních věcí;
II. odmítá výhružný tón sdělení zaslaného velvyslanectvím Čínské lidové
republiky 10. ledna 2020, neboť ani jeho forma, ani jeho obsah neodpovídají
standardní diplomacii;
III. konstatuje, že velvyslanectví Čínské lidové republiky v Praze ignoruje
snahu zahraničního výboru Poslanecké sněmovny o spolupráci,
a domnívá se, že velvyslanectví Čínské lidové republiky poškozuje
obraz své země v České republice;
IV. vyzývá Kancelář prezidenta ČR, aby předala zahraničnímu výboru
Poslanecké sněmovny celý originál dokumentu, který obdržela od
velvyslanectví Čínské lidové republiky;
V. považuje nedostatečnou reakci z české strany po dobu pěti týdnů za
vážné pochybení, které poškozuje zájmy České republiky jako svrchovaného,
svobodného a demokratického státu založeného na úctě k lidským právům
a zásadách občanské společnosti;
VI. konstatuje se zneklidněním, že informace o sdělení nebyla předána na
Ministerstvo zahraničních věcí ČR, které je tvůrcem české zahraniční politiky;
VII. konstatuje, že Kancelář prezidenta ČR nedostatečně koordinuje
zahraniční politiku s Ministerstvem zahraničních věcí ČR;
VIII. konstatuje, že tato událost překročila hranici vměšování do
vnitřních záležitostí České republiky a je v rozporu s přijatým prohlášením
ministerstev zahraničních věcí České republiky a Čínské lidové republiky z
roku 2014;
IX. vyjadřuje zájem na rozvoji oboustranně výhodných vztahů mezi Českou
republikou na straně jedné a Čínskou lidovou republikou, stejně jako s Tchaj-
wanem na straně druhé;
X. vyjadřuje přesvědčení, že cesty parlamentních delegací České republiky
na Tchaj-wan jsou v souladu s dlouhodobými zahraničně-politickými zájmy
ČR;
XI. konstatuje, že komentář ředitele zahraničního odboru Kanceláře
prezidenta ČR k předmětnému sdělení byl jednostranný;
XII. žádá Ministerstvo zahraničních věcí o poskytnutí záznamu z rozhovoru náměstka ministra zahraničních věcí Ing. Martina Tlapy, MBA
a velvyslance Čínské lidové republiky ohledně předmětného sdělení;
XIII. vyjadřuje politování nad neúčastí zástupce zahraničního odboru
Kanceláře prezidenta republiky na schůzi zahraničního výboru Poslanecké
sněmovny, a to i s ohledem na akceptaci omluvy ředitele jmenovaného odboru,
a to zejména z důvodu vysvětlení cesty kancléře a poradců prezidenta ČR do
Čínské lidové republiky v rozhodném období.
Jak už Aktuálně.cz informovalo, stanovisko vypracovala Petra Nečasová, dcera prezidentova lékaře a šéfa Zemanovců Lubomíra Nečase. Ta s právnickým vzděláním v prezidentské kanceláři pracuje jako analytička pro Čínu.
Jindrák nejprve redakci tvrdil, že je překvapený, že se ke Kuberovi jeho stanovisko určené pro prezidenta dostalo. "O tom nevím, jsem překvapen, že tu zprávu máte, protože to je interní komunikace a určitě ji nepředával nikdo z mých podřízených, ani já jsem to nebyl, nedal jsem ji nikomu mimo úřad," reagoval na dotaz Jindrák.
Poslancům už ale napsal něco jiného. Mluví o tom, že dokument vypracoval pro více nejvyšších ústavních činitelů. "Veškeré materiály vypracované mnou řízeným zahraničním odborem byly zpracovány výhradně pro interní potřebu nejvyšších ústavních činitelů," uvedl Jindrák s tím, že přitom vycházel z informací od české ambasády v Pekingu, ale i velvyslanců asijských a evropských zemí v Česku. Jindrák navíc bez zdůvodnění dodal, že se zasedání zahraničního výboru sněmovny nezúčastní. Jeho list poslancům Aktuálně.cz získalo.
Senát, setkání nejvyšších ústavních činitelů, veřejné slyšení
Příští týden bude dopis řešit také zahraniční výbor Senátu. Dopis řeší i ministr zahraničí Tomáš Petříček. Ten ho označil za "velmi nestandardní" a chce, aby se na reakci shodli všichni nejvyšší ústavní činitelé na speciální schůzce.
"Domluvili jsme se, že bychom to (dopis) měli řešit na schůzce nejvyšších ústavních činitelů. Jsem přesvědčen, že bychom na to měli reagovat jednotně," uvedl Petříček. Zároveň ministr Senát požádal, aby uspořádal veřejné slyšení k česko-čínským vztahům. Konat by se mohlo do tří měsíců.
Šéf zahraničního výboru Senátu Pavel Fischer ale přípravu prohlášení nejvyšších ústavních činitelů na schůzce považuje za předčasnou. "Přijímat usnesení čtyř v situaci, kdy nevíme, za jakých okolností vznikl skandální dopis a proč na něm šest týdnů seděla kancelář prezidenta, a zdá se, že nedělala nic, je jako vytvářet fíkové listy na hrubou dysfunkci státu. Ptám se: věděl o dopise prezident? Proč neinformoval ministra? Proč nevykázal čínského ambasadora do patřičných mezí?" řekl Aktuálně.cz Fischer.
Pojede nástupce Kubery na Tchaj-wan? Stále není jasno
Podle nástupce zesnulého Kubery Miloše Vystrčila (ODS) staví nóta Česko do role čínského lokaje. Vystrčil zároveň žádá Hrad o vysvětlení, proč dopis utajil a diplomaticky se vůči němu neohradil, jak by podle něj mělo být u suverénního státu samozřejmé. "Já vlastně ani nevím, zda pan prezident dopis četl a řekl si, že je to takto správně, a následně list dal panu předsedovi Kuberovi, nebo ho nečetl. Jeho heslo při prezidentské volbě říkalo, že tato země je naše, tak bych očekával, že se toho bude držet," řekl Aktuálně.cz druhý nejvyšší ústavní činitel.
Vystrčil se stále rozhoduje, zda na Kuberovo rozhodnutí vyrazit na Tchaj-wan naváže. Kubera náhle zemřel na konci ledna, cesta byla původně plánována na únor. Zatímco zahraniční výbor Senátu vedený Pavlem Fischerem výjezd podpořil, Petříček cestu vedenou předsedou Senátu označil za "poměrně výjimečnou". "Nicméně je to záležitost parlamentní diplomacie. Já nebudu panu předsedovi (Vystrčilovi) říkat, jestli má jezdit, nebo ne. Je to skutečně na jeho zvážení," dodal. Podle ministra by se Česko mělo držet dosavadních principů vztahů s Čínou a uvážit, zda případných ekonomických přínosů nelze dosáhnout jinak.