Řeším s ministerstvem, aby se zákaz netýkal některých sportů venku, říká Hnilička

Sport Sport
Aktualizováno 27. 3. 2020 13:17
Svou agenturu ještě pořádně nerozběhl a už čelí největší krizi sportu od konce války. Epidemie koronaviru utlumila život ve většině světových zemí a sport byl prvním, čeho se restriktivní vládní opatření dotkla. „Finanční ztráty budou obrovské,“ přiznává Milan Hnilička. Kdy se v Česku začne opět sportovat? V chatu se čtenáři Aktuálně.cz odpovídal šéf Národní sportovní agentury.
Rozhovor s Milanem Hniličkou
Rozhovor skončil
Předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička začne odpovídat ve 12 hodin.
Přečíst si rozhovor

Rozhovor s Milanem Hniličkou

Rozhovor skončil
27. 3. 2020
Ptá se: Libor

Dobrý den, chci se zeptat, jestli je šance počítat s dotací MŠMT - Můj klub. Vím, že nyní jsou důležitější věci, ale přece jen, je to stěžejní pro naše trenéry.
Děkuji

Odpovídá: Milan Hnilička

Dobrý den, šance určitě je. Podle mých informací už bylo vyplaceno 122 000 000 Kč a nemám žádné informace o tom, že by se tento program měl krátit, ve smyslu omezovat finanční prostředky určené klubům v rámci tohoto programu.

27. 3. 2020
Ptá se: Vočko

Zdali se bude stavět rychlobruslařská hala. Děkuji.

Odpovídá: Milan Hnilička

:) Dobrý den, děkuji za evergreenovou otázku, já jsem se již několikrát v médiích vyjádřil, že ambice halu stavět je. V současném krizovém stavu bohužel nedokážu odpovědět, kolik budeme jako Národní sportovní agentura mít prostředků na investice.

27. 3. 2020
Ptá se: Lenka

Dobrý den pane předsedo,

v prvé řadě bych ráda vám všem ve vládě poděkovala, jak se snažíte zmírnit následky pandemie a věřím, že se vám to i podaří.

Je či bude možnost nějaké podpory i pro spolky? Minimálně na udržení zaměstnanců či smluvních pracovníků? Měsíc či dva určitě vydržíme, ale pokud by se omezení sportovních organizací táhlo i přes prázdniny, pak bychom museli propouštět a ukončovat spolupráci s našimi zaměstnanci a trenéry.
Děkuji za konkrétní odpověď a přeji hodně zdraví.

Odpovídá: Milan Hnilička

Dobrý den, děkujeme mockrát za podporu. V současné době Národní sportovní agentura zpracovává ekonomické dopady na sportovní prostředí v rámci bezpečnostních opatření a současně se připravujeme na diskuzi s Ministerstvem průmyslu a obchodu. Hledáme návrhy možných řešení a to v rámci náhrady "Kurzarbeit" pro zaměstnance sportovního prostředí s možným rozšířením i na OSVČ vykonávající činnost v oblasti sportu.

27. 3. 2020
Ptá se: Markéta

Dobrý den,

v červenci pořádáme letní soustředění pro náš sportovní klub, cca 80 dětí. Kemp probíhá jak ve venkovních prostorech, tak ve sportovní hale.

Bude moci proběhnout? Musíme platit zálohy, vybírat příspěvky, rodiče se ptají - co jim máme odpovídat?

Odpovídá: Milan Hnilička

Dobrý den,

na toto je velmi složitá odpověď, za současných podmínek by to možné nebylo, musíme počkat, jak se bude vyvíjet bezpečnostní situace.

27. 3. 2020
Ptá se: Jirka

Zajímalo by mě, kdy nám vláda dovolí využívat alespoň otevřená sportoviště. Mám na mysli třeba tenisové kurty apod, kde jsou hráči od sebe vzdáleni x metrů a hrají jen 2-4 na jednom kurtu. Děkuji

Odpovídá: Milan Hnilička

Dobrý den,
tuto situaci budeme řešit s Ministerstvem zdravotnictví, nejedná se pouze o tenis, ale například i golfová hřiště, cyklistiku a další venkovní sporty.

27. 3. 2020
Ptá se: Patrik

Nechápu, proč se neotevřou golfová hřiště. Příklad: Na 180ha brněnského předměstí jsou tři devítijamková hřiště. Když se na každé budou jednotlivě pouštět dvojice s rouškami po deseti minutách, může si denně provětrat na zdravém vzduchu plíce přes 150 hráčů s nulovým rizikem nákazy.

Odpovídá: Milan Hnilička

Dobrý den,
Tuto otázku budeme řešit s Ministerstvem zdravotnictví a týkala by se i dalších venkovních sportů, například tenisu, cyklistiky a dalších.

27. 3. 2020
Ptá se: Honza

Dobrý den, chci se zeptat, jak NSA od roku 2021 zjednoduší dotační řízení pro sportovní svazy (i kluby) oproti stávajícím dotačním výzvám z dílny MŠMT? Bude NSA stále bazírovat na "projektech" sportovních svazů v programech REPRE, TALENT a ORGANIZACE SPORTU, přestože je všem jasné, že neustálá nekonečná a opakovaná činnost sportovních svazů (i klubů) definici pojmu "projekt" nenaplňuje? Děkuji.

Odpovídá: Milan Hnilička

Dobrý den,
Problematika projektu ve financování sportovního prostředí byla vyřešena novelou zákona o podpoře sportu kdy v § 6b, v bodě (6) uvádí: "Výdaje na zajištění činnosti sportovní organizace nejsou projektem. Podmínky pro poskytnutí dotace na úhradu výdajů na zajištění činnosti sportovních organizací stanoví Agentura v programu. Agentura může poskytnout dotaci pro zajištění činnosti sportovní organizace podle předem stanovených kritérií". Dalšími kroky ke zjednodušení dotací jsou digitalizace žádostí o podporu nebo navržená změna zásad financování NNO.

27. 3. 2020
Ptá se: Mira

Budou peníze na novou multifunkční halu v Brně? Vím v tuto dobu těžká otázka, ale je ostuda, že v Praze je v podstatě vše, na co si vzpomeneme, a ve druhém největším městě stát nedotuje skoro vůbec

Odpovídá: Milan Hnilička

Dobrý den,
Stát již dva roky veřejně avizuje zájem na spolufinancování multifunkční haly v Brně, nicméně se jedná o projekt města Brna, které představilo projekt za 1,4 miliardy (v roce 2018), přičemž se cena projektu navýšila na současných 2,5 miliardy (2020), což celou situaci komplikuje a vyžaduje si nová jednání ohledně státní účasti.

27. 3. 2020
Ptá se: Michal

Dobrý den, váš odhad - kdy si budeme moci jít zahrát basketbal do sportovní haly? Děkuji za odpověď a pevné zdraví všem sportovcům :)

Odpovídá: Milan Hnilička

Dobrý den,
Doufám, že to bude brzy:) Jsem si vědom, že současná omezení jsou pro všechny nepříjemná, ale je důležité respektovat opatření krizového štábu Vlády ČR, který se nás všechny snaží ochránit před šířením koronaviru.

27. 3. 2020
Ptá se: Jakub Lejsek

Dobrý den pane Hnilička, chtěl bych se vás zeptat, jestli se chystá nebo už připravuje NSA zajištění nějaké mimořádné podpory pro spolky, které vlastní sportoviště (hala, venkovní areál apod.) V tuto chvíli přichází o příjmy z nájmů od vlastních i externích oddílů, ale i třeba o pronájem provozoven. Stejná otázka je asi i na zajištění zaměstnanců případně i trenérů.

Děkuji za odpověď - Jakub Lejsek - předseda TJ Slavia HK.

Odpovídá: Milan Hnilička

Dobrý den,
nabíráme podněty od sportovního prostředí a připravujeme komplexní materiál. Hledáme způsoby řešení s ostatními rezorty (např. Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo pro místní rozvoj, Českomoravská záruční a rozvojová banka). Věříme, že nalezneme řešení.

27. 3. 2020
Ptá se: Lubos Benda

Dobrý den, chci se zeptat zda se sjednotí databáze ČUS a třeba FAČR a další. Při žádostech o dotaci musím neustále uvádět seznamy a každá organizace to chce v jiném formátu a v jiném pořadí - rodná čísla s lomítkem nebo bez lomítka a podobně , někdo chce ID čísla , někdo i adresy bydliště. Díky.

Odpovídá: Milan Hnilička

Dobrý den,
v současné době pracujeme na optimalizaci rejstříku, který budeme od MŠMT přebírat 1.6.2020. Naším zájmem je maximální zjednodušení a uživatelská přívětivost. V rámci tohoto zjednodušení budeme vámi zmíněnou problematiku komunikovat s ČUSem, FAČRem a dalšíma.

27. 3. 2020
Ptá se: Jirka

Nemyslíte, že by bylo dobré po dobu karantény v rámci spolupráce s Ministerstvem Školství třeba jako doplněk prostřednictvím televize na CT2 v rámci Učí Telka nabídnout doma sedícím, nudícím se školákům i nějaké sportovní aktivity či cvičení na doma jako náhradu za tělocvik a tréninky, které nemohou ve sportovních klubech probíhat? Dala by se využít k motivaci zábavná videa sportovců, oblíbená cvičení z metodik různých sportů nebo třeba taneční cvičení atd....Jen občasné procházky dětí na vzduch ven k udržení kondice mládeže nestačí. Rodiče dětí by jistě takovou aktivitu uvítali.

Odpovídá: Milan Hnilička

Dobrý den,
Přemýšlíme naprosto stejně, právě proto jsme zahájili kampaň #SportemProtiViru, koukněte se prosím na naše webové stránky www.agenturasport.cz, kde naleznete jak zmíněná videa od slavných sportovců, tak metodická video od sportovních svazů. Databázi postupně rozšiřujeme, máme k dispozici již stovky videí.

27. 3. 2020
Ptá se: Radka

Dobrý den, para sportovci se udržují v kondici v domácím prostředí, kde se je snažíme podpořit a motivovat, ale pro udržení para sportu v chodu bychom potřebovali finanční jistotu jak v rámci střešní organizace, tak v rámci sportovních klubů a reprezentace. Víte, kdy se dostanou finanční prostředky z programu MŠMT Sportování bez bariér ke svazům a sportovním klubům? Děkuji s vědomím složité situace.

Odpovídá: Milan Hnilička

Dobrý den,
Program MŠMT Sportování bez bariér není ovlivněn současnou situací a pokud vím, nebyl ani krácen (ve smyslu finančních prostředků). V současné době je to řešeno na MŠMT a je to pouze otázkou rychlosti administrace přijatých žádostí tohoto programu.

27. 3. 2020
Ptá se: V. Kmet

Dobrý den, není škoda, nechat ležet ladem mústky v Harrachově? A je vůbec nějaký plán, co tam s tím dál? Díky za odpověď.

Odpovídá: Milan Hnilička

Dobrý den,
škoda to určitě je a tato problematika se řeší delší dobu. My spolupracujeme s lyžařským svazem, Českou unií sportu a Ministerstvem financí a hledáme vhodný postup jak zrekonstruovat v tuto chvíli můstky pro mládež, aby mohla trénovat.

27. 3. 2020
Ptá se: danaos

Dovedete si představit aby byla naše země bez sportu do konce roku?

Odpovídá: Milan Hnilička

Dobrý den,
To si skutečně nedokáži představit. Už teď se ukazuje jak omezení sportování se projevuje nejen na fyzické, ale psychické kondici našich obyvatel. Děkuji všem za zaslané dotazy, omlouvám se těm, na které jsem během 60 minut nestihl odpovědět a již se těším, až se potkáme na některém z našich sportovišť. Nashledanou.

27. 3. 2020
Ptá se: David

Dobry den, chci se zeptat v jaké kondici je agentura jako úřad? Jste nově vznikající, úřad, staví se na "zelené louce" nebo Vám ostatní úřady vychází vstříc a pomáhají. Děkuji

Odpovídá: Milan Hnilička

Dobrý den,
Vznikáme na zelené louce, od nuly ale spolupracujeme především s rezorty Ministerstva financí, místního rozvoje a školství, z kterého nám v rámci delimitačního protokolu budou převáděni zaměstnanci z oblasti sportu a zároveň probíhají výběrová řízení na další pozice v Agentuře. V současné době máme zhruba 25 zaměstnanců.

27. 3. 2020
Ptá se: Pepan

Jsem osobní trenér a jsem teď takřka bez příjmu. Budu i já mít nárok na nějaké peníze od státu? alespoň tedy těch 15 000 Kč pro OSVČ?

Odpovídá: Milan Hnilička

Dobrý den,
připravujeme materiál, který se pokusí o souhrn dostupných možností pro osoby postižené současnými bezpečnostními opatřeními a bude zveřejněn během dneška na naších webových stránkách www.agenturasport.cz.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Rusko a Čína vetovaly v Radě bezpečnosti OSN rezoluci o dalším prodloužení přeshraniční humanitární pomoci pro Sýrii

Současné povolení platí jen do pátku, na dodávkách potravin a léků jsou přitom závislé miliony syrských civilistů.

Rezoluci navrhly společně Německo a Belgie, zástupci Číny a Ruska se ale během úterního jednání postavili proti. Podle DPA Moskva chce, aby se pro doručování pomoci nadále využíval jen jediný hraniční přechod z Turecka. Dalších 13 členů RB ale trvá na tom, že pro humanitární dodávky musí dál sloužit nejméně dva přechody jako dosud.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Moratův brzký gól Atléticu k vítězství nepomohl

Fotbalisté Atlética Madrid remizovali ve 35. kole španělské ligy 1:1 na půdě Celty Vigo. Po čtvrtečním zápase v Bilbau se tak na ně může bodově dotáhnout dosud čtvrtá Sevilla.

Atlético přitom vedlo proti zachraňujícímu se soupeři už po 52 vteřinách hry, kdy se prosadil Álvaro Morata. Po změně stran ale srovnal Fran Beltrán a Vigo navýšilo svůj náskok na sestupové příčky na sedm bodů. Atlético remizovalo v lize popatnácté v sezoně, což je klubový rekord.

Valencie udolala 2:1 Valladolid a vyhrála po čtyřech zápasech a poprvé pod vedením kouče Vora Gonzáleze. V 89. minutě o tom rozhodl Korejec I Kang-in. "Netopýři" se tak vrátili do boje o pohárové příčky a na sedmé místo zaručující účast v Evropské lize ztrácejí jeden bod.

Španělská fotbalová liga - 35. kolo:

Valencie - Valladolid 2:1 (30. Gómez, 89. I Kang-in - 47. V. García), Vigo - Atlético Madrid 1:1 (49. Beltrán - 1. Morata).

Tabulka:

1. Real Madrid 34 23 8 3 62:21 77
2. FC Barcelona 34 22 7 5 78:36 73
3. Atlético Madrid 35 16 15 4 47:26 63
4. FC Sevilla 34 16 12 6 49:33 60
5. Villarreal 34 16 6 12 54:44 54
6. Getafe 34 14 11 9 42:31 53
7. San Sebastian 34 15 6 13 51:43 51
8. Valencie 35 13 11 11 45:51 50
9. Bilbao 34 12 12 10 38:29 48
10. Granada 34 13 8 13 42:40 47
11. Pamplona 34 11 12 11 40:47 45
12. Levante 34 12 7 15 42:47 43
13. Valladolid 35 8 15 12 29:39 39
14. Betis Sevilla 34 9 11 14 44:55 38
15. Vigo 35 7 15 13 34:44 36
16. Eibar 34 9 8 17 34:51 35
17. Alavés 34 9 8 17 32:51 35
18. Mallorca 34 8 5 21 35:59 29
19. Leganés 34 6 10 18 25:49 28
20. Espaňol Barcelona 34 5 9 20 27:54 24
Další zprávy