Začíná sčítání lidu: 10 odpovědí na hlavní otázky

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
7. 3. 2011 15:45
Sčítací komisaři začnou v pondělí roznášet po domácnostech formuláře
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Po deseti letech v Česku začalo další Sčítání lidu, domů a bytů. Sčítací komisaři z řad zaměstnanců České pošty v pondělí odpoledne začnou obcházet první domácnosti a rozdávat v nich formuláře k vyplnění.

Redakce Aktuálně.cz přináší odpovědi na základní otázky kolem všelidového sčítání, které je letos povinné pro všechny státy Evropské unie. Vycházeli jsme z informací Českého statistického úřadu a České pošty.

Kdy sčítání začne a jak dlouho potrvá?

Foto: Aktuálně.cz

Nejpozději během pondělka 7. března budou mít už všichni lidé ve schránce leták se jménem svého sčítacího komisaře a s termínem, kdy komisař přijde s formuláři. Termín je možné změnit například na infolince 800 87 97 02. V pondělí už také první komisaři začnou v domácnostech rozdávat dotazníky. Svůj formulář by všichni měli mít u sebe nejpozději 25. března. Den na to je třeba formuláře vyplnit a poté odevzdat. Poslední termín pro odevzdání je 14. dubna 2011.

"Komisaři budou navštěvovat domácnosti odpoledne, nejdříve po čtvrté hodině. Tuto práci vykonávají až po své běžné pracovní době," řekla mluvčí České pošty Marta Selicharová.

Co mám vyplnit?

Foto: Aktuálně.cz

Každý člen domácnosti vyplní svůj zelený "Sčítací list osoby", za děti je vyplní rodiče. Za domácnost je potřeba vyplnit ještě žlutý "Bytový list". Poslední oranžový "Domovní list" vyplňují pouze majitelé nebo správci domů.

Lidé, kteří nebydlí v místě svého úředního trvalého bydliště, dostanou bianco formulář, do kterého vyplní adresu, kde skutečně žijí. "Trvalé bydliště stát zná, to není třeba zjišťovat, naopak například pro starosty je velmi důležité, aby věděli, kolik v jejich obcích ve skutečnosti žije lidí a mohli podle toho plánovat dopravu, místa ve školkách a podobné služby," řekl mluvčí Sčítání lidu, domů a bytů 2011 Ondřej Kubala.

Co je rozhodný okamžik sčítání?

Foto: Aktuálně.cz

Pro sčítání lidu 2011 je rozhodným okamžikem půlnoc z 25. na 26. března. Do formulářů se mají vyplnit údaje, které platí v tento okamžik. "Dobře to ilustruje případ s narozením miminka. Pokud se narodí hodinu před půlnocí, už sečteno bude. Pokud přijde na svět dvě hodiny po půlnoci, tak už sečteno nebude," vysvětlují statistici.

Jak odevzdat vyplněný formulář?

Foto: Aktuálně.cz

Letos poprvé je možné vyplnit formulář přes internet. Stejně je ale nutné se jednou sejít se sčítacím komisařem, který občanovi předá formuláře, na kterých jsou vedle čárového kódu 2 PIN kódy, kterými se přihlásí do svého formuláře na stránkách www.scitani.cz.

Další možností je druhá schůzka, kterou si občan domluví s komisařem, pokud například potřebuje s vyplněním pomoci. Třetí možností je odeslání poštou. V tom případě komisař předá už při první návštěvě zájemci ofrankovanou obálku. Vyplněné formuláře je možné odevzdat i na všech pobočkách České počty.

Jak poznám sčítacího komisaře? Musím ho pustit dál?

Foto: Aktuálně.cz

Komisaři, kteří budou chodit po domácnostech, jsou zaměstnanci České pošty. Prokážou se průkazem komisaře a občanským průkazem. Každý komisař bude mít přes rameno modrou brašnu se žlutým logem České pošty.

"Komisaře lidé nemusejí pouštět do bytu. Mohou, když by potřebovali pomoci s vyplněním, ale absolutně to není podmínkou. Sčítání se dá vyřídit klidně přes okno, plot nebo dveře zajištěné řetízkem," upozorňuje místopředseda Českého statistického úřadu Stanislav Drápal. První případy podvodníků, kteří se vydávají za komisaře se už objevily.

Kde získat informace?

Foto: Aktuálně.cz

Český statistický úřad provozuje bezplatnou informační linku 800 87 97 02, která už vyřídila na devatenáct tisíc dotazů a je v provozu denně od 8 do 22 hodin. Dotazy je možné posílat i na mail [email protected]. Hlavní webovou centrálou sčítání je adresa www.scitani.cz, kde jsou i odkazy na videoporadnu, která občanům pomůže vyplnit formuláře.

Jaké informace o mě bude stát uchovávat?

Foto: Aktuálně.cz

Český statistický úřad garantuje, že všechny informace zachová pouze v anonymizované podobě. "Jméno a rodné číslo je ve formulářích proto, aby někdo své údaje nenahlásil víckrát. Do elektronické podoby ale převedeme pouze anonymní údaje a formuláře budou skartovány," tvrdí mluvčí Kubala.

Vyplněné formuláře budou do své skartace čekat v protiatomovém krytu na tajném místě, který je chráněn i proti požárům nebo povodním.

Musím se sčítání lidu zúčastnit?

Foto: Aktuálně.cz

Ano, sčítání lidu je podle zákona povinné.

Pokud někdo údaje neodevzdá, Český statistický úřad informuje příslušnou obec, a ta rozhodne, jestli zahájí s dotyčným přestupkové řízení. Za odmítnutí spolupráce při sčítání lidu hrozí pokuta až deset tisíc korun.

Pokuta až sto tisíc korun nebo i soud hrozí komisařům, kteří by ledabyle nakládali s osobními údaji, které získají. Po posledním sčítání v roce 2001 byly kvůli tomu odsouzeny dvě komisařky. Dostaly podmíněné tresty.

Musím se ke sčítání sám přihlásit?

Foto: Aktuálně.cz

Ne. Je na Českém statistickém úřadu, aby člověka našel i pokud se zdržuje mimo trvalé bydliště nebo je například v nemocnici. Pokud je někdo v době sčítání například v zahraničí, mohou za něj po ústní dohodě formulář vyplnit jeho blízcí. ČSÚ chce letos obcházet i centra pro lidi bez domova a pokusit se zjistit informace i o nich.

K čemu je sčítání lidí dobré?

Foto: Aktuálně.cz

Podle statistického úřadu stát pomocí sčítání zjišťuje informace, které nemůže získat jinak. Informace o vzdělání lidí využívají třeba investoři, kteří plánují v určité lokalitě postavit novou továrnu.

"Starostové na data netrpělivě čekají, dnes už vlastně jinak nezjistí, kolik lidí v jejich obcí skutečně bydlí. Trvalé bydliště tento úkol neplní," říká mluvčí sčítání Kubala. Stát podle údajů ze sčítání připravuje třeba protipovodňová opatření nebo politiku pro národnostní menšiny.

 

Právě se děje

Další zprávy