Praha - Ústavní soud na poslední chvíli zachránil klíčové důkazy ve stovkách kriminálních kauz, v nichž jde o miliardy korun a v nichž jsou často stíhány organizované skupiny pachatelů.
Plénum nejvyšší soudní instance podle informací Aktuálně.cz vydalo nové stanovisko k nálezům, které znemožnily policii použít důkazy zabavené při prohlídkách provedených v kancelářích a firemních sídlech pouze na příkaz žalobce a nikoli soudu.
Navíc měl tento verdikt platit nejen pro případy, které se odehrály po vynesení nálezů, ale také zpětně.
Případ důkazy
- Ústavní soud letos v červnu rozhodl, že prohlídky nebytových prostor jsou natolik silným zásahem do osobnostních práv, že je musí stejně jako domovní prohlídky povolovat soudce a nikoli žalobce, jak to do té doby umožňoval zákon.
- Důkazy obstarané při prohlídce nařízené žalobcem označil za protiústavní, což v praxi znamená, že jsou u soudu nepoužitelné. Jenže právě takto se opatřovaly důkazy u většiny ekonomických kriminálních kauz.
- Od června tedy všechny prohlídky například kanceláří či firemních sídel nařizuje soud.
- V září však přišel další nález Ústavního soudu, v němž soudci rozhodli, že námitky proti důkazům obstaraným při prohlídkách s povolením žalobce lze uplatnit i zpětně.
Jenom na pražském vrchním státním zastupitelství tak bylo ohroženo na 80 procent všech kauz, v nichž jde celkově o sedm a půl miliardy korun. Mezi nejznámější patří případ uprchlíka Radovana Krejčíře nebo kauza někdejšího Rathova spolupracovníka Filipa Bušiny.
Plénum vs. senáty
Nálezy omezující použití důkazů v těchto závažných případech přitom v minulých měsících padly rovněž od soudců Ústavního soudu.
Vydaly je však senáty nejvyšší soudní instance. A laicky řečeno: vyšší bere. Plénum Ústavního soudu má vyšší váhu než názor senátů. Řeklo, že uplatňovat pro nálezy zpětnou platnost není v praxi možné.
"Ano, plénum Ústavního soudu dnes v této věci vydalo stanovisko a to ve vztahu k takzvané pravé retroaktivitě. Detailní informace zveřejníme během odpoledne," potvrdil generální sekretář Ústavního soudu Tomáš Langášek.
Krejčíř, armádní mafie a spol.
Nálezy se kromě výše uvedených případů týkaly i největší armádní korupční kauzy, v níž je obviněno už přes padesát lidí. Další stovky případů evidují policisté a státní zástupci v regionech.
Dokonce už padl první verdikt, jímž soud na základě ústavního nálezu zrušil původní rozsudek, který poslal do vězení vietnamského prodejce padělaného oblečení.