Praha - Od pondělí 22.9. 17 hodin 44 minut a 28 sekund budeme započítávat astronomický podzim 2008, Slunce vstoupí do znamení Vah a nastane podzimní rovnodennost.
Počátek podzimu v podobě babího léta je vždy příjemný, což bohužel neplatí pro letošní rok - počasí u nás bude i v nejbližších dnech ovlivňovat oblast nízkého tlaku vzduchu, přinášející převážně velkou oblačnost a srážky, zlom nastane až ve čtvrtek.
Od pondělí do středy očekáváme převážně oblačno až zataženo, zpočátku na většině území, postupně místy déšť nebo přeháňky. Nejnižší ranní teploty se budou pohybovat v intervalu 9 až 5 °C, odpolední teploty se v pondělí zastaví na 9 až 13 °C, ale v úterý a ve středu můžeme očekávat až 15 °C.
Rekordy z roku 2003? Ani náhodou
Během čtvrtka se bude do střední Evropy rozšiřovat mohutná oblast vysokého tlaku vzduchu se středem nad Britskými ostrovy a konec týdne bude polojasný až skoro jasný, jen po ránu se budou tvořit mlhy. Nejnižší ranní teploty při jasné obloze budou znovu klesat k 6 až 1 °C, ale odpolední se zastaví v intervalu 13 až 18 °C.
Poslední zářijová dekáda tak bude teplotně podprůměrná až o 6 °C oproti dlouhodobému normálu a s průměrnými denními teplotami zpočátku období kolem 8 °C bude připomínat spíše konec října.
Nečeká nás tedy nic, co by připomínalo rok 2003, kdy v pražském Klementinu padaly teplotní rekordy 21. a 22. září na 29,9 a 29,2 °C. Také loňský podzim začal polojasnou oblohou a denními teplotami až na 24 °C.
Dopady hurikánů v Česku
Do počasí nad Evropou ale také může v tomto ročním období promluvit vliv Atlantických tropických cyklón, tedy hurikánů. Potom, co cyklóna opustí tropické oblasti Golfského zálivu, ztrácí energii a přes Atlantik dorazí už pouze jako hluboké tlakové níže. U nás se projevují zejména silným větrem, který zesiluje v nárazech až na 25 m/s.
Dlouhodobé srážkové úhrny se v první polovině podzimu pohybují kolem 53 mm, což je až o polovinu méně než v červenci. V Alpách, v nadmořské výšce kolem 2500 m, už většinou padá první sníh a také denní teploty zůstávají pod bodem mrazu.
S postupujícím podzimem přibývá ranních mlh, ze kterých se postupně vytváří nízká oblačnost spojená s teplotní inverzí. Mlhy se začínají tvořit v atmosféře díky vždy přítomným hydroskopickým kondenzačním jádrům při poměrné vlhkosti vzduchu 90-95 %, kdy teplota vzduchu nedosahuje rosného bodu. Rosný bod je taková teplota, na níž bychom museli vzduch ochladit, aby se zcela nasytil vodní parou v něm obsaženou.
Meteoroložka bloguje: Máme vytahovat sáně? ptá se Dagmar Honsová |