Za vrácení disku s bitcoiny nabídl policistovi úplatek 384 milionů, odpyká si 3 roky

ČTK ČTK
11. 12. 2018 11:41
Tři roky ve vězení s ostrahou si odpyká třicetiletý hacker Petr Křístek, který podle rozsudku nabízel policistovi úplatek 384 milionů korun za vrácení harddisku s virtuální měnou bitcoin. Policista vše nahlásil nadřízeným. Zářijové rozhodnutí Městského soudu v Brně potvrdil Krajský soud v Brně a odvolání v celém rozsahu zamítl. Nyní má ještě možnost dovolání k Nejvyššímu soudu, to však nemá odkladný účinek.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

V kauze figuroval ještě druhý obžalovaný, František Laššák, který se proti prvoinstančnímu rozsudku neodvolal. Soud jej poslal do vězení na dva roky s tříletou podmínkou.

Křístkův obhájce odvolacímu soudu nepředložil nové důkazy, pouze se snažil soud přesvědčit, že městský soud špatně zhodnotil důkazy. Podle odvolacího soudu však bylo procesně vše správně.

Policistu podle rozsudku na konci loňského roku kontaktoval Křístkův známý, který věděl, že dotyčný vyšetřuje počítačového hackera ze severní Moravy Křístka. V minulosti už byl Křístek třikrát trestaný, ve vězení byl za podvody. Díky svým počítačovým znalostem vylákal od lidí velké částky poté, co prolomil e-mailové účty a vydával se za majitele adresy. Peníze za cizí faktury si nechal poslat na účet, zboží lidé nikdy nedostali.

Kriminalisté Křístkovi v roce 2015 při domovní prohlídce zabavili i harddisk, na kterém byla údajně uložena zašifrovaná data vedoucí k 3284 bitcoinům. Soud nařídil jako součást trestu propadnutí harddisku.

Policejní provokace, tvrdila obhajoba

Jeden policistův známý spolu s druhým obžalovaným Laššákem policistovi podle obžaloby letos v únoru na Křístkův popud nabídli, aby harddisk původnímu majiteli přinesl nejprve za statisíce, pak za desítky milionů, poté za polovinu hodnoty bitcoinů na disku, v tehdy aktuálním přepočtu za 384 milionů korun. Policista to ale nahlásil kolegům, kteří následně sledovali všechny kroky včetně setkání policisty se samotným Křístkem.

Podle obhajoby šlo o policejní provokaci, kdy se policisté aktivně podíleli na posílení děje. Policista podle obhájců na oba obžalované aktivně působil a překonával v nich nedůvěru a strach.

Křístek uvedl, že měl za to, že se vše řeší oficiální cestou, podle něj Laššák vystupoval jako agent slovenské informační služby. Stejně jako na tuto argumentaci nepřistoupil městský soud, nepřijal ji ani krajský soud.

Peníze do rukou státu nepatří. Bitcoin je první skutečně svobodná měna, říká hacker:

Šifrování, anonymizace a kryptoměny umožňují nejen opravdovou ochranu soukromí i majetku, ale také obranu proti cenzuře, říká Jan Hubík v DVTV Apel. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy