Za první dítě 50 000, za každé další 100 000. Lidovci představili svůj balíček na podporu rodiny

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
10. 10. 2017 11:14
Několik dní před volbami představili lidovci prorodinný balíček, který je podle nich vůbec největší po roce 1989. V něm chce KDU-ČSL především podpořit pracující rodiny stejně jako samoživitelky. Ten, kdo by nepracoval, by na žádnou velkou podporu neměl nárok.
Foto: Jakub Plíhal

Praha - Potřebujeme české děti, jinak budeme muset vozit lidi ze zahraničí. To tvrdí předseda KDU-ČSL  Pavel Bělobrádek, který v úterý dopoledne představil nejnovější bod programu strany. Týká se rodiny, tedy tématu, na které lidovci sázejí ze všeho nejvíce. Průzkumy veřejného mínění jim ale zatím dávají jen něco kolem šesti či sedmi procent hlasů. Za této situace tedy  představili patrně svůj poslední "trumf", který má oslovit další voliče.

"Tímto balíčkem dokazujeme, že české děti a česká rodina jsou středem našeho zájmu. Náš balíček je postavený na tom, že chceme další daňové slevy pro pracující rodiče, chceme také mimořádné bonusy pro narozené děti," oznámil Bělobrádek. Konkrétně 50 tisíc pro první dítě a 100 tisíc pro další děti.

Stejně tak chtějí lidovci nižší odvody pro pracující rodiče na důchodovém pojištění. "A chceme porodné i pro ty maminky, které na ně nyní nedosáhnou. Je tady hodně rodičů, kteří pracují a na limit nedosáhnou. Je to nespravedlivé," doplnil šéf KDU-ČSL.

Přidal se k němu i místopředseda Jan Bartošek, podle kterého je program lidovců určený pro zodpovědné rodiny. "Jsme přesvědčeni, že plošné rozdávání dávek je nefunkční model sociální politiky. Ti, kteří se systematicky vyhýbají práci, nedostanou nic," prohlásil Bartošek, kterého vzápětí doplnil Bělobrádek: "Nedostanou nic navíc."

Podle Bartoška pracující rodina s jedním dítětem bude mít ročně 18 tisíc korun navíc, rodina se dvěma dětmi navíc 24 tisíc korun a rodina se třemi dětmi o 36 tisíc korun. "Myslíme i na samoživitelky, těm zůstane navíc 12 tisíc korun," tvrdí Bartošek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy