Lidovci podávají trestní oznámení na Okamuru. Ignoruje fakta a manipuluje lidi, tvrdí europoslanci

Barbora Němcová Barbora Němcová
Aktualizováno 14. 9. 2017 13:19
Trestní oznámení na předsedu SPD Tomia Okamuru podali tři europoslanci z řad KDU-ČSL. Okamura tvrdí, že europoslanci hlasovali pro uvalení sankcí na Českou republiku za to, že se rozhodla nepřijímat uprchlíky. To ale europoslanci popírají a argumentují i tím, že v jejich kompetenci udělování sankcí vůbec není.
Tomio Okamura.
Tomio Okamura. | Foto: Matej Slávik

Praha - Lidovečtí europoslanci Pavel Svoboda, Michaela Šojdrová a Tomáš Zdechovský podali trestní oznámení na předsedu SPD Tomia Okamuru.

Důvodem je, že Okamura podle nich ve své kampani šíří lživý seznam 12 europoslanců, kteří údajně hlasovali pro uvalení sankcí na Českou republiku za to, že se rozhodla nepřijímat uprchlíky. Všichni tři poslanci ale hlasovali proti rezoluci, která se navíc vůbec netýkala uvalení sankcí.

"Okamura odkazuje na hlasování z 18. 5. 2017, kdy jsme měli odhlasovat sankce pro Českou republiku. V ten den se ale hlasovalo jen o tom, zda má komise dle jednoho ze svých hlavních úkolů spustit Řízení o nesplnění povinnosti, protože k přijetí uprchlíků nás zavázalo rozhodnutí Rady ministrů," vysvětluje předseda právního výboru Evropského parlamentu Pavel Svoboda.

Svoboda zároveň upozorňuje na to, že v kompetenci europoslanců udělování sankcí není. "Výklad je tedy zcela lživý," upozorňuje.

Lidovci podávají na Okamuru trestní oznámení za poškozování dobrého jména a pomluvu. "Tomio Okamura naprosto znevažuje naši dobrou práci, ignoruje fakta a lhaním úmyslně manipuluje lidi, aby ho znovu zvolili," upozorňuje Zdechovský.

Podle Okamury se ze strany lidovců jedná o zoufalý čin. "Toto trestní oznámení je čiré zoufalství nad činy, které tito europoslanci svým hlasováním provedli a které budou mít pro Českou republiku katastrofální důsledky," napsal Okamura redakci. "Bohužel lež se stala pro ně denním chlebem," dodal.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy