Lidovci podávají trestní oznámení na Okamuru. Ignoruje fakta a manipuluje lidi, tvrdí europoslanci

Barbora Němcová Barbora Němcová
Aktualizováno 14. 9. 2017 13:19
Trestní oznámení na předsedu SPD Tomia Okamuru podali tři europoslanci z řad KDU-ČSL. Okamura tvrdí, že europoslanci hlasovali pro uvalení sankcí na Českou republiku za to, že se rozhodla nepřijímat uprchlíky. To ale europoslanci popírají a argumentují i tím, že v jejich kompetenci udělování sankcí vůbec není.
Tomio Okamura.
Tomio Okamura. | Foto: Matej Slávik

Praha - Lidovečtí europoslanci Pavel Svoboda, Michaela Šojdrová a Tomáš Zdechovský podali trestní oznámení na předsedu SPD Tomia Okamuru.

Důvodem je, že Okamura podle nich ve své kampani šíří lživý seznam 12 europoslanců, kteří údajně hlasovali pro uvalení sankcí na Českou republiku za to, že se rozhodla nepřijímat uprchlíky. Všichni tři poslanci ale hlasovali proti rezoluci, která se navíc vůbec netýkala uvalení sankcí.

"Okamura odkazuje na hlasování z 18. 5. 2017, kdy jsme měli odhlasovat sankce pro Českou republiku. V ten den se ale hlasovalo jen o tom, zda má komise dle jednoho ze svých hlavních úkolů spustit Řízení o nesplnění povinnosti, protože k přijetí uprchlíků nás zavázalo rozhodnutí Rady ministrů," vysvětluje předseda právního výboru Evropského parlamentu Pavel Svoboda.

Svoboda zároveň upozorňuje na to, že v kompetenci europoslanců udělování sankcí není. "Výklad je tedy zcela lživý," upozorňuje.

Lidovci podávají na Okamuru trestní oznámení za poškozování dobrého jména a pomluvu. "Tomio Okamura naprosto znevažuje naši dobrou práci, ignoruje fakta a lhaním úmyslně manipuluje lidi, aby ho znovu zvolili," upozorňuje Zdechovský.

Podle Okamury se ze strany lidovců jedná o zoufalý čin. "Toto trestní oznámení je čiré zoufalství nad činy, které tito europoslanci svým hlasováním provedli a které budou mít pro Českou republiku katastrofální důsledky," napsal Okamura redakci. "Bohužel lež se stala pro ně denním chlebem," dodal.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Kapela Green Day nebo raper Stormzy kvůli koronaviru ruší asijské turné

Americká rocková kapela Green Day, která 19. června vystoupí na královéhradeckém festivalu Rock for People, v pátek zrušila asijské turné kvůli obavám z šíření koronaviru a omezení cestování i hromadných akcí. V Singapuru, Bangkoku, Tchaj-peji, Hongkongu, Soulu nebo Tokiu měla sestava vystoupit začátkem března předtím, než v květnu přejede do Evropy. "Víme, že je to otrava, a na vás všechny se těšíme. Lístky ale nevyhazujte, brzy oznámíme nová data koncertů," slibují Green Day. Kvůli koronaviru už koncerty v Asii odřekli také celosvětově úspěšný korejský boyband BTS, americký R&B zpěvák Khalid nebo britský raper Stormzy. Ten příští středu 4. března vystoupí v pražské Malé sportovní hale.

Zdroj: Reuters
před 1 hodinou

Trump nominoval do čela amerických rozvědek opět Johna Ratcliffea

Americký prezident Donald Trump nominoval do funkce šéfa amerických tajných služeb (DNI) znovu republikánského kongresmana Johna Ratcliffea, kritizovaného pro nedostatek zkušeností. Šéf Bílého domu svou volbu oznámil v noci na sobotu na twitteru.

Trump nominoval Ratcliffea do čela amerického civilního a vojenského špionážního aparátu již koncem července. Počátkem srpna však nominaci stáhl poté, co americká média a politici kritizovali Ratcliffeovy malé zkušenosti v oblasti tajných služeb.

Další zprávy