Díky radarům ve Varnsdorfu si firma přišla na 23,4 milionu korun, vyčíslila policie

ČTK ČTK
23. 1. 2020 14:33
Firma Water Solar technology (WST) podle policie neoprávněně získala 23,4 milionu korun z provozu radarů ve Varnsdorfu na Děčínsku. Policie u obviněných v případu nyní zajistila věci za deset milionů korun kvůli možnému peněžitému trestu. Radary na měření rychlosti pro město ještě do konce ledna firma provozuje.
Obviněný bývalý starosta Varnsdorfu Stanislav Horáček je stíhán ve vazbě.
Obviněný bývalý starosta Varnsdorfu Stanislav Horáček je stíhán ve vazbě. | Foto: ČTK

V případu jsou obvinění čtyři lidé a zmíněná firma. Mezi obviněnými je bývalý starosta města Stanislav Horáček, který je ve vazbě. Ve čtvrtek to na tiskové konferenci v Ústí nad Labem řekl Radim Vojáček, vedoucí odboru hospodářské kriminality.

"Dostal jsem zprávu, že majetek byl zajištěný v celkově hodnotě 10,3 milionu korun," řekl Vojáček. Policie nyní zjišťuje, zda je poškozená obec nebo veřejný zájem a jakým způsobem. Vojáček míní, že by se případ mohl v tomto roce uzavřít, ale záleží na okolnostech. Potvrdil, že policie případ stále intenzivně vyšetřuje.

Za každý přestupek odměna pro WST

Společnost WST za pronájem radarů dostává odměnu za každé naměřené překročení rychlosti. Tímto způsobem získala 23,4 milionu korun.

"Dostali jsme trestní oznámení v listopadu 2018," řekl Vojáček. Kdo oznámení podal, novinářům neřekl. V oznámení stálo, že jde o porušení v zadávání veřejných zakázek. Na základě oznámení policie zajistila v rámci domovních prohlídek zprávy, faktury a smlouvy. Smlouvy dokázaly, že jde o nestandardní chování.

Za chyby při vyhlášení zakázky na systém měření rychlosti dostal Varnsdorf pokutu 650 000 korun od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Zastupitelé města dříve oznámili, že budou peníze požadovat po WST. Město už také loni rozhodlo, že s firmou ukončí smlouvu k letošnímu 31. lednu a vyhlásí novou veřejnou zakázku. "Novou veřejnou zakázku bychom prověřovali až v případě, kdy bychom viděli nějaké nestandardní kroky," řekl Vojáček.

Město s WST uzavřelo smlouvu o provozu radarů opakovaně. Společnost dostává za zjištěné přestupky peníze, za každé změřené překročení rychlosti dostává od města finanční odměnu. Data z radarů dostává městská policie a předává je městskému úřadu. Vedení města kritizovala už dřív opozice, postup považuje za nezákonný. Vadí jí mimo jiné stanovení ceny za přestupek, které podle nich motivuje soukromníka, aby přestupků bylo co nejvíc. Vedení radnice kritiku odmítá.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy