Za poslední odpad z Německa budou platit Češi

Martina Machová, spolupracovnice Aktuálně.cz
12. 5. 2008 16:45
Vydělat na to mají i exekuce
Foto: Martina Machová

Dolní Řasnice, Liberec - Česká inspekce životního prostředí chce na likvidaci posledních pozůstatků dovezeného odpadu z Německa vydělat exekucemi majetku. Platit tentokrát mají ti, kteří jej vlastnili a skladovali.

Díky exekucím by mělo z Česka zmizet i poslední memento "odpadkového" byznysu - spáleniště v Dolní Řasnici na Frýdlantsku.

"Na rozdíl od ostatních nelegálních skladů, nemůžeme zde uskladněný materiál vrátit do Německa. Na Frýdlantsko se totiž dostal už jako přejatý přes prostředníka, kterým byl český subjekt," zdůraznila odlišnosti řasnického případu od ostatních obdobných kauz Danuše Hráská z libereckého inspektorátu životního prostředí.

A právě z toho důvodu je likvidace zdejšího nelegálního skladu, dnes spíš jeho ruin, pomalejší než jinde.

Skládka Řasnice
Skládka Řasnice | Foto: Martina Machová

Ostatní sklady byly vyklizeny ve spolupráci s německými firmami, které se na dopravě odpadu do Česka podílely. Úklid hradily z vlastního, přispěl i stát. Česko si ale v Řasnici bude muset pomoci samo, stát za nelegální dovoz odpadků už platit nechce.

Exekuce? Na dlouhé lokty

Než ale opustí balíky slisovaného textilu a bot Dolní Řasnici, uplyne zřejmě ještě dlouhá doba.

Podle informací šéfky libereckého inspektorátu, Hany Kolářové, sice již byl podán návrh na exekuci majitele odpadků, Roberta Skákala, ale kdy skutečně dojde k vyklizení areálu v Dolní Řasnici, dnes není zřejmé.

"Když vše půjde dobře, mohla by exekuce proběhnout řádově do měsíců," připustila Hana Kolářová. Teprve poté bude za asistence inspektorů skládka uklizena za peníze, které exekuce vynese.

Majitel odpadků v současnosti nezvedá telefony. V minulosti však již několikrát sám potvrdil, že na odvoz odpadků nemá finance a že si se zavezeným areálem neví rady.

Již dnes musí za skladování odpadu bez jakýchkoliv povolení zaplatit 780 tisíc korun. K tomu má nařízeno areál v Řasnici vyklidit. V současnosti mu k tomu hrozí ještě další pokuta v řádu statisíců. Nedodržel totiž další termín, do kdy měly odpadky zmizet.

Původně sem kamiony do třech hal bývalého podniku Zemědělské zásobování a nákup navezly přibližně 900 tun odpadu. Převažoval textil a boty. Poté, co zde třikrát hořelo, značně z celkového objemu ubylo. Nyní volně mezi ohořelými halami leží odhadem 300 tun seškvařené hmoty.

Chtěl jsem recyklovat...

Robert Skákal se hájí tím, že chtěl dovezený materiál recyklovat. Dokonce o povolení zažádal liberecký krajský úřad. Ten mu jej však nevydal. A to proto, že areál, kde mělo ke zpracování odpadu docházet, v mnoha ohledech nevyhovoval.

"Nesplňoval například podmínky ochrany zdraví zaměstnanců při práci. Chybělo sanitární zařízení, nebylo zajištěno zásobování pitnou vodou pro potřeby pití zaměstnanců a zajištění jejich osobní hygieny," vyjmenoval nejzávažnější nedostatky mluvčí libereckého kraje Jiří Langer.

Odpadkový boom

Frýdlantsko zasáhl boom s nelegálním podnikáním s odpadem hned v první vlně v roce 2005. Na českolipsku v Sosnové totiž vzniklo centrální překladiště jedné větve tohoto byznysu. Odtud proudily kamiony dál na Frýdlantsko, do opuštěných továren a zemědělských provozů.

Areálem v Sosnové prošlo až 10 tisíc tun nelegálně dovezeného textilu a plastu. Některé kamiony tu ani nevykládaly. "Měnily se zde například průvodní listy zásilek," doplnila Danuše Hráská.

Přesto zde zbylo přibližně 30 procent všeho materiálu. Ten se ve spolupráci s německou stranou, celníky a ministerstvem životního prostředí podařilo vrátit zpět za hranice. Poslední náklad odtud odjel před týdnem.

Za Sosnovou a další navážení po Libereckém kraji udělila inspekce životního prostředí Daně Hálové, která si kamiony měla objednat, pokutu jeden milion 150 tisíc korun. Samotná likvidace ale stála mnohem víc. Odhady hovoří o desítkách milionů korun.

 

Právě se děje

Další zprávy