V českém pohraničí se pohyboval terorista s vazbami na Islámský stát. BIS: Odhalili ho naši agenti

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 7. 3. 2018 17:24
Před dvěma lety se čeští zpravodajci z Bezpečnostní informační služby (BIS) dostali k informacím o Maročanovi, který se opakovaně pohyboval v polsko-českém příhraničí. Později se z něj vyklubal terorista s vazbami na Islámský stát.
Abdelhamid Abaaoud, strůjce útoku v Paříži.
Abdelhamid Abaaoud, strůjce útoku v Paříži. | Foto: ČTK

Praha - Polská prokuratura ve středu informovala o zadržení Maročana Murada T. s vazbami na teroristické hnutí Islámský stát a také na pachatele teroristického útoku v Paříži v listopadu 2015. Muž, který se prokazoval v Rakousku vydaným dokladem syrského běžence, do Polska přicestoval přes Českou republiku. Poláci jej zadrželi v září 2016 a česká Bezpečnostní informační služba (BIS) odhalení teroristy výrazně napomohla. 

"Mohu potvrdit, že na začátku úspěšné mezinárodní spolupráce několika zpravodajských služeb stály informace z Bezpečnostní informační služby," potvrdil Aktuálně.cz mluvčí BIS Ladislav Šticha.

"Našim operativcům se v roce 2016 podařilo zachytit závažné informace o teroristovi marockého původu, který se pohyboval mezi Českou republikou a Polskem. Vše jsme okamžitě poskytli polským partnerům a na jejich základě byla zahájena mezinárodní operace, na jejímž konci byl tento nebezpečný terorista dopaden," pokračuje Šticha. Muž byl odhalen na základě spolupráce několika evropských, ale i amerických tajných služeb. 

Mluvčí BIS nechtěl redakci říct, jak dlouho se muž na území Česka zdržoval. "Mohu ale říct, že to byly velmi krátké návštěvy, kdy se pohyboval v česko-polském příhraničí," dodal Šticha.

Podle informací redakce z bezpečnostního prostředí neprováděl na českém území žádnou nebezpečnou činnost. Maročan s teroristy podle vyšetřovatelů spolupracoval v letech 2015 a 2016 a pachateli útoku v Paříži Abdelhamidu Abaaoudovi pomáhal jako informátor.

Útok v Paříži si vyžádal 130 mrtvých a 350 zraněných. Belgičana marockého původu Abaaouda zabila policie při následném zátahu na pařížském předměstí.

V jeho mobilu našli polští vyšetřovatelé fotografie s návodem na výrobu bomby, která mohla být odpálena pomocí mobilu. "A také objekty, kde mohly být výbušniny použity," uvedla bez upřesnění polská prokuratura. Murad byl zadržen 5. září 2016 v Rybniku na jihu Polska nedaleko hranic s Českem.

Podle polských úřadů se zadržený dostal do Evropy přes Řecko v roce 2014 a nepřipravoval žádný útok. V Polsku je nyní ve vazbě a je obviněn ze spolupráce s teroristy, za což mu hrozí až osm let vězení.

Polské úřady navíc informovaly o tom, že obviněný Maročan se v prosinci 2014 účastnil v Turecku schůzky, na níž byl přítomen i terorista Abaaoud nebo další radikálové, které v lednu 2015 zabila policie v Belgii, a to během protiteroristické razie ve městě Verviers.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Ministři mají interpelace "na salámu", stěžuje si opozice. Vondráček se na ně kvůli docházce obrátí

Předseda sněmovny Radek Vondráček z vládního hnutí ANO se chce obrátit na vládu a jednat s ní o docházce ministrů na sněmovní interpelace. Řekl to při čtvrtečních interpelacích v reakci na stížnosti předsedkyně opoziční TOP 09 Markéty Pekarové Adamové. Adamové vadili chybějící ministři a prohlásila, že většina vlády má sněmovnu "na salámu".

"Chtěla bych vás tedy požádat pane předsedo sněmovny, aby, byť už se chýlíme ke konci volebního období a možná někteří ministři už si balí, tak aby opravdu nezanedbávali tuto svoji povinnost, abyste je k tomu vyzval jako jejich stranický kolega a aby se zkrátka nedělo to, že má většina vlády, ani ne polovina, ale většina vlády Poslaneckou sněmovnu na salámu," prohlásila předsedkyně TOP 09.

"Já těch stranických kolegů ve vládě moc nemám, možná jenom tak tři. Ale ujišťuji vás o tom, že se mi to taky nelíbí, že tady nejsou. Takže slibuji, že se obrátím na vládu, abychom ty interpelace nějakým způsobem řešili důstojnou formou," reagoval Vondráček.

Zdroj: ČTK
Další zprávy