reklama
 
 

V českém pohraničí se pohyboval terorista s vazbami na Islámský stát. BIS: Odhalili ho naši agenti

Aktualizováno 7. 3. 2018 17:24
Před dvěma lety se čeští zpravodajci z Bezpečnostní informační služby (BIS) dostali k informacím o Maročanovi, který se opakovaně pohyboval v polsko-českém příhraničí. Později se z něj vyklubal terorista s vazbami na Islámský stát.

Praha - Polská prokuratura ve středu informovala o zadržení Maročana Murada T. s vazbami na teroristické hnutí Islámský stát a také na pachatele teroristického útoku v Paříži v listopadu 2015. Muž, který se prokazoval v Rakousku vydaným dokladem syrského běžence, do Polska přicestoval přes Českou republiku. Poláci jej zadrželi v září 2016 a česká Bezpečnostní informační služba (BIS) odhalení teroristy výrazně napomohla. 

"Mohu potvrdit, že na začátku úspěšné mezinárodní spolupráce několika zpravodajských služeb stály informace z Bezpečnostní informační služby," potvrdil Aktuálně.cz mluvčí BIS Ladislav Šticha.

"Našim operativcům se v roce 2016 podařilo zachytit závažné informace o teroristovi marockého původu, který se pohyboval mezi Českou republikou a Polskem. Vše jsme okamžitě poskytli polským partnerům a na jejich základě byla zahájena mezinárodní operace, na jejímž konci byl tento nebezpečný terorista dopaden," pokračuje Šticha. Muž byl odhalen na základě spolupráce několika evropských, ale i amerických tajných služeb. 

Mluvčí BIS nechtěl redakci říct, jak dlouho se muž na území Česka zdržoval. "Mohu ale říct, že to byly velmi krátké návštěvy, kdy se pohyboval v česko-polském příhraničí," dodal Šticha.

Podle informací redakce z bezpečnostního prostředí neprováděl na českém území žádnou nebezpečnou činnost. Maročan s teroristy podle vyšetřovatelů spolupracoval v letech 2015 a 2016 a pachateli útoku v Paříži Abdelhamidu Abaaoudovi pomáhal jako informátor.

Útok v Paříži si vyžádal 130 mrtvých a 350 zraněných. Belgičana marockého původu Abaaouda zabila policie při následném zátahu na pařížském předměstí.

V jeho mobilu našli polští vyšetřovatelé fotografie s návodem na výrobu bomby, která mohla být odpálena pomocí mobilu. "A také objekty, kde mohly být výbušniny použity," uvedla bez upřesnění polská prokuratura. Murad byl zadržen 5. září 2016 v Rybniku na jihu Polska nedaleko hranic s Českem.

Podle polských úřadů se zadržený dostal do Evropy přes Řecko v roce 2014 a nepřipravoval žádný útok. V Polsku je nyní ve vazbě a je obviněn ze spolupráce s teroristy, za což mu hrozí až osm let vězení.

Polské úřady navíc informovaly o tom, že obviněný Maročan se v prosinci 2014 účastnil v Turecku schůzky, na níž byl přítomen i terorista Abaaoud nebo další radikálové, které v lednu 2015 zabila policie v Belgii, a to během protiteroristické razie ve městě Verviers.

autor: Lukáš Prchal | 7. 3. 2018 17:03

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama