Obchodník s ropou Zádí a jeho 12 kompliců je ve vazbě

ČTK ČTK
22. 3. 2014 12:54
Policie v kauze krácení daní o 2,3 miliardy korun zadržela v pražském hotelu Hilton íránského obchodníka s ropou. Přimlouvali se za něj i premiéři Fischer a Rusnok.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: CCS

Praha / Olomouc - Soud poslal v pátek pozdě večer do vazby 13 z 15 lidí obviněných v kauze krácení daní při obchodování s pohonnými hmotami s údajnou škodou 2,3 miliardy korun.

"U zbývajících dvou obviněných soud shledal důvody vazby, ale nahradil ji dohledem probačního úředníka" řekl vedoucí odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Olomouci Pavel Šereda. Obviněným hrozí devět až třináct let vězení.

Organizovaná zločinecká skupina

VSZ navrhovalo vazbu pro všechny aktéry kauzy. O jejich vzetí do vazby rozhodoval znojemský okresní soud až do pátečních nočních hodin. "Soud víceméně rozhodl v souladu s našimi návrhy," dodal Šereda.

Detektivové s žalobci chtějí další informace k případu uvolnit až na úterní tiskové konferenci. Zatím je z oficiálních zdrojů známé to, že kriminalisté protikorupční policie při úkonech trestního řízení provedli 16 domovních prohlídek a devět prohlídek jiných prostor.

Obvyklá trestní sazba u trestného činu krácení daně je pět až deset let. Podezřelí z této kauzy však byli obviněni také z účasti na organizované zločinecké skupině, což zvyšuje horní hranici trestní sazby o jednu třetinu.

Utekl z Dubaje do Prahy

Policie podle v této kauze ve čtvrtek zadržela vlivného íránského obchodníka s ropou. Server Lidovky.cz uvedl, že jím je majitel českého pasu Šahrám Abdulláh Zádí, jenž v Česku vystudoval a ovládá češtinu.

Policie ho zadržela v prezidentském apartmá pražského hotelu Hilton, které měl dlouhodobě pronajaté. Při prohlídce údajně zajistila dokumenty, větší množství peněz i mužův luxusní vůz. Íránci hrozilo v roce 2010 zatčení v Dubaji, tehdy se mu však podařilo narychlo získat český pas díky sňatku s Češkou na ambasádě v Abú Zabí a okamžitě odletěl do Prahy.

Podle Lidových novin má Zádí vleklé právní spory s rodinou dubajského emíra. V jeho prospěch proto do Spojených arabských emirátů (SAE) v minulosti psali osobní dopisy dva premiéři úřednických vlád - v roce 2010 Jan Fischer a zkraje letošního roku Jiří Rusnok.

"Nevylučuji, že jsem takový dopis napsal, i když už si to nepamatuji. Určitě to ale bylo na popud ministerstva zahraničí," řekl Rusnok s tím, že jinak o něm nikdy neslyšel. Podobně se vyjádřil i Fischer.

Zádí vedl v Emirátech několik let mocnou developerskou firmu Al Fajer Properties, a když byl z jejího čela odstraněn a obviněn z finanční kriminality, Česká republika se za něj začala nejpozději v roce 2010 přimlouvat.

"Máme se SAE dohodu o ochraně investic, takže pokud on se s nimi teď soudí o dvě miliardy dolarů, je povinností české diplomacie do toho vstoupit," řekl Lidovým novinám vysoký státní činitel. Zároveň ale mezi českými diplomaty zaznívá názor, že intervence premiérů je na podobný případ až nápadně silná zbraň.

 

Právě se děje

Další zprávy