Policie se o daňových únicích dozvídá pozdě, chytá bílé koně

Radek Nohl Lucie Stuchlíková Radek Nohl, Lucie Stuchlíková
12. 3. 2014 5:30
Chyba je podle šéfa protikorupční policie v trestním zákoníku. Kvůli němu prý utíkají hlavní organizátoři podvodů.
O krácení daní se dovídáme pozdě, říká šéf protikorupční policie.
O krácení daní se dovídáme pozdě, říká šéf protikorupční policie. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Šlo o jedinou větu, která vypadla v roce 2009 z trestního zákoníku, ale na práci tuzemské policie má doteď zásadní dopad.

Kvůli této změně mají dnes detektivové při vyšetřování závažných daňových úniků zkomplikovanou cestu k zadržení hlavních organizátorů podvodů.

Než se vůbec policisté k informacím o krácení daně dostanou, tak místo nich podle ředitele protikorupční policie Milana Komárka často chytají jen bílé koně, na které jsou firmy následně převedeny. Právě jeho útvar v Česku tento druh trestné činnosti prioritně vyšetřuje.

Komárek deníku Aktuálně.cz řekl, že problém nastal poté, co ze zmíněného zákoníku zmizela věta, že příprava při krácení daně je trestná. V praxi to znamená, že vyšetřovatelé nemohou například nasadit odposlechy na lidi, které podezřívají z tohoto trestného činu. Ministerstvo vnitra již plánuje změnu.

Stali jsme se závislí na podáních z daňové správy ministerstva financí, říká šéf protikorupční policie Milan Komárek.
Stali jsme se závislí na podáních z daňové správy ministerstva financí, říká šéf protikorupční policie Milan Komárek. | Foto: ČTK

Trestní zákoník s touto úpravou byl schválen před pěti roky za vlády premiéra Mirka Topolánka. Od té doby začal dramaticky růst počet případů, které se krácení daně týkají. V roce 2009 - před zmíněnou změnou - zaznamenala policie 580 případů, loni jich bylo již více než 1100 a způsobenou škodu vyšetřovatelé odhadli na 36 miliard korun.

Podle policistů se ale ukázalo, že tato úprava byla chybou. "My jsme se z podstatné míry stali závislí na podáních z daňové správy ministerstva financí. Problém je v tom, že to dostáváme v době, kdy už jsou daně vypočítané, vyměřené a zjišťuje se, že nejsou," řekl Aktuálně.cz ředitel protikorupční policie Milan Komárek.

Nedoplatky daní: 135 miliard za rok

Policisté se totiž mohou o některých případech dozvědět až za několik let, protože finanční úřad má na vyměření daně až tři roky. Často se tedy stává, že ve společnostech již v té době nefigurují lidé, kteří celý podvod organizovali.

Překvapilo mě, že se o něčem takovém uvažuje a že by někdo chtěl vyšetřovat věci, které teprve mohou nastat. Jana Černochová, poslankyně ODS

"V té době jsou již firmy převedené na bílé koně a my naháníme až poslední články toho řetězu, nejsme u toho začátku, u těch architektů této kriminality," podotkl Komárek.

V Česku jsou podle údajů ministerstva financí největší problémy s podvody se spotřební daní a DPH. Podle zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu činily nedoplatky na daních v roce 2012 téměř 135 miliard korun.  

Ministerstvo vnitra by chtělo podle informací Aktuálně.cz zákoník změnit. Podle svého mluvčího Pavla Nováka budou prosazovat, aby činy krácení daně s nejvyšší sazbou byly opět trestné i ve stádiu přípravy. "Vychází to z praxe, zejména ze zkušeností s podvody s falšovanými cigaretami," uvedl Novák. Novelu zákoníku ale má v rukou ministerstvo spravedlnosti, které by ji mělo předložit.

Likvidace podnikatelů

Legislativní úpravu navrženou vnitrem podporují například i poslanci hnutí ANO, naopak opoziční ODS je proti.

"Nelíbí se mi, že každý může být automaticky podezřelý z toho, že podvádí. Dám příklad - firma si najme poradce, aby optimalizovala daně, a pro policii to bude dostatečné podezření, aby je mohli třeba odposlouchávat? To by zlikvidovalo podnikatelské prostředí v České republice," řekla Aktuálně.cz poslankyně ODS a členka bezpečnostního výboru Jana Černochová.

Komárek ale kvůli zkušenostem svých lidí trvá na tom, že úprava trestního zákoníku je jedním ze zásadních legislativních prostředků, jak problém vylepšit. "A čím dřív to bude, tím lépe," dodal Komárek.  

Ministři vnitra a financí se kromě toho minulý týden dohodli na další možnosti, jak potírat daňovou kriminalitu. Obě strany sestaví pracovní skupinu třiceti specialistů, kteří budou podobně jako slovenská Kobra úzce spolupracovat s orgány a úřady potřebnými pro vyšetřování konkrétních případů. Řešit budou hlavně věci se škodou přes 150 milionů korun.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 51 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy