Praha - Evropská komise dostala v pondělí od ministerstva školství návrh opravných opatření spolu s návrhem finanční kompenzace v souvislosti s Operačním programem Vzdělávání pro konkurenceschopnost.
Ministerstvo navrhuje vyplatit částku 302 milionů, která by měla kompenzovat škody způsobené chybami v projektech.
V rámci jednání zástupců resortů školství, financí a místního rozvoje se zástupci Evropské komise přitom vyplynulo, že představa Bruselu je vyšší a pohybuje se v částkách okolo 660 milionů korun, jak nedávno psalo Aktuálně.cz.
Ministerstvo v návrhu, který má Aktuálně.cz k dispozici, počítá s částkou představující pět procent z prostředků, jež byly do začátku ledna zaúčtovány v takzvaných souhrnných žádostech o platbu.
Další dvouprocentní krácení je potom navrženo v případě výdajů, které byly ministerstvem financí zaúčtované od ledna do konce dubna.
Stále se jedná "jen" o reakci na předběžný návrh auditní zprávy a případné úpravy budou přijaty až v závislosti na závěrech finální auditní zprávy, jak avizoval dopis exministra Josefa Dobeše (VV) eurokomisaři László Andorovi.
Finální verzi auditu ministerstvo očekává podle tiskového mluvčího Hynka Jordána přibližně za měsíc.
Podle zástupců ministerstva by dopad na státní rozpočet měl být zmírněn tím, že částka bude rozložena do delšího časového období.
Tím by podle pokynů, které příslušní úředníci dostali, však nemělo být zasaženo ani regionální, ani vysoké školství.
Akční plán MŠMT
Mezi opatřeními, uvedenými v rámci "Akčního plánu nápravných opatření k Auditu EK" ministerstvo například pracuje na vytvoření a vydání cenové mapy nejčastěji nakupovaných komodit a upravilo také pravidla pro hodnocení projektů a jejich jednotlivých fází.
Kromě toho došlo ke zpřísnění podmínek pro kontrolu veřejných zakázek.
Od 17. května je tak například v případě rizikových nebo objemově významných veřejných zakázek zavedena kontrola zadávacích podmínek před vydáním zakázky.
Nově též bude zakázáno používání certifikátů ISO jako technických kvalifikačních předpokladů.
Byly provedeny kontroly výběrových řízení v Ústeckém kraji a dojde též k přezkoumání společností ve vlastnictví kraje, tak aby nedošlo k případným konfliktům zájmu.
V návaznosti na odhalení Aktuálně.cz o existenci politického kartelu v Ústeckém kraji už ministerstvo oslovilo také protikorupční policii a v současnosti čeká na její vyjádření.