Za chybu s lithiem můžu já, poslal jsem Havlíčkovi špatný dopis, tvrdí Brabcův úředník

Radek Bartoníček Michal Polák Radek Bartoníček, Michal Polák
11. 10. 2017 19:06
V ostrém sporu o podpis memoranda o těžbě lithia s australskou firmou se ve středu objevil nový aktér. On-line deník Aktuálně.cz mluvil s ředitelem odboru geologie na ministerstvu životního prostředí Martinem Holým, který tvrdí, že omylem odeslal resortu průmyslu verzi dopisu, s níž ministr Richard Brabec (ANO) nesouhlasil. Pokud mluví pravdu, sociální demokracie ztrácí jednu z hlavních "zbraní" proti hnutí ANO, které podpis memoranda ostře kritizuje. ČSSD se totiž brání ze všeho nejvíce argumentem, že existuje zmiňovaný dopis se souhlasem Brabce s memorandem.
Nechyboval ministr Brabec, ale já, tvrdí Aktuálně.cz ředitel odboru geologie Martin Holý. | Video: Radek Bartoníček

Praha - Sociální demokraté používají v ostrém sporu s hnutím ANO v kauze memoranda ohledně lithia silný argument - dopis od jejich ministra Richarda Brabce, v němž se píše, že memorandum je "krok správným směrem".  Podle Andreje Babiše je podpis dokumentu s australskou firmou "loupež za bílého dne". ČSSD se brání, že jde naopak o snahu dostat těžbu a zpracování lithia pod co největší kontrolu státu. 

Ministr životního prostředí se brání, že dopis nepsal. Když Aktuálně.cz Brabce vyzvalo, aby své tvrzení doložil, označil za viníka celé situace ředitele odboru geologie Martina Holého. Ten prý omylem odeslal na ministerstvo špatný dopis.

Holý pro Aktuálně.cz přiznal, že se prý jednalo o jeho chybu. "Tuším, že někdy 20. září přišel na ministerstvo životního prostředí mail ředitele odboru ministerstva průmyslu, v jehož příloze byl neodeslaný dopis pana ministra Havlíčka. V tomto dopise nás žádal o podpis memoranda," popisuje Holý, který se pak ptal Brabce, jak s celou věcí naložit.

"Pan ministr dal jasný příkaz memorandum nepodepisovat a já jsem se s ním ztotožnil, protože doba na to zralá není," vysvětluje. Už dříve ale podle svých slov připravil verzi dopisu, která obsahovala i zdvořilostní úvod, jímž nyní argumentuje ministr Havlíček.

"Jsem toho názoru, že (memorandum) je jedním ze správných kroků, otvírající prostor ke spolupráci při těžbě lithiových rud," stojí v úvodu dopisu od ministra Brabce.

Holý ale tvrdí, že si Brabec právě takové znění dopisu nepřál. "Nicméně naším systémem odešla ta první verze, protože byl spěch a tak dál," vysvětluje s tím, že omyl bere na sebe. Když chtěla redakce znát detaily jeho postupu, tvrdil, že údajně bylo více verzí odpovědi. 

"Byla to samozřejmě moje chyba. Byla vypracována řada verzí tohoto dopisu a při přikládání přílohy do elektronického systému nebyla využita ta poslední," připouští úředník, který nečekal, že by jeho přehmat mohl způsobit takový problém. "Bral jsem to jako běžný zdvořilostní úvod," dodává Holý.

O memorandu s ministrem podle svých slov mluvil několikrát. "Přál si je odmítnout vzhledem k tomu, že není prodiskutované a že o něm nic nevíme," vzpomíná Holý, podle nějž navíc ministerstvo na reakci dostalo jen jeden den. Na opakované dotazy redakce, zda skutečně celá věc proběhla takto, úředník tvrdil, že skutečně to byla jeho chyba a Brabec nesouhlasil s memorandem.

Holý za své selhání zřejmě bude čelit kázeňskému postihu. "Budeme o tom mluvit s nadřízeným pana Holého. Tato chyba nám nadělala spoustu problémů," řekl Aktuálně.cz ministr Brabec. Redakce bude celou věc dál sledovat.

Pokud úředník mluví pravdu, ztrácí sociální demokracie jednu z hlavních "zbraní" proti hnutí ANO, které ostře útočí na ČSSD za to, že její ministr průmyslu a obchodu Havlíček memorandum podepsal.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

PSG vyhrál ve francouzské lize posedmé za sebou

Fotbalisté Paris Saint-Germain zvítězili v 9. kole francouzské ligy 3:0 v Nantes a po úvodních dvou porážkách v sezoně si připsali sedmou výhru za sebou. Úřadující mistři mají během vítězné šňůry skóre 23:1 a vedou tabulku o tři body před Lille, jež má k dobru nedělní utkání proti Lyonu.

Favorizované PSG se na hřišti patnáctého Nantes gólově prosadilo po přestávce. Skóre otevřel hned ve 47. minutě Ánder Herrera po přihrávce Kyliana Mbappého, jenž v 64. minutě zvýšil proměněným pokutovým kopem za faul na sebe. Výsledek pečetil dvě minuty před koncem po chybě domácí obrany Pablo Sarabia.

Nantes mělo šanci zkorigovat výsledek v 69. minutě díky pokutovému kopu, který ale Kaderu Bambovi chytil Keylor Navas.

před 3 hodinami

V USA odhlasovalo tři dny před volbami již přes 90 milionů lidí

Ve Spojených státech odevzdalo svůj hlas s předstihem před úterním termínem voleb již přes 90 milionů lidí. To je více než 65 procent počtu volebních lístků, které se dohromady sešly ve volbách před čtyřmi lety, napsala agentura Reuters. Uchazeči se snaží využít poslední dny kampaně k boji o poslední nerozhodnuté voliče v klíčových státech. Na veřejnosti v sobotu kromě nich a jejich viceprezidentských kandidátů vystoupila například i první dáma Melania Trumpová či bývalý prezident Barack Obama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy