Praha - Vláda schválila návrh nového trestního zákoníku, který podstatně zpřísňuje tresty pro nejvážnější trestné činy.
Pospíšil po zasedání vlády označil schválení návrhu za historickou chvíli z pohledu trestního práva.
Tresty za činy, jakými jsou například brutální vražda, se zvednou z dosavadních 15 až na 20 let odnětí svobody. Výjimečným trestem bude mimo doživotí i odnětí svobody až na 30 let.
"Zákon zpřísňuje sankce za nejzávažnější trestné činy proti životu a zdraví, posiluje také postavení státních zástupců," vysvětlil Pospíšil.
Vláda nakonec nepodpořila návrh na snížení trestní odpovědnosti z patnácti na 14 let. O této změně tak mohou rozhodnout zákonodárci.
Trestní zákoník nyní bude projednávat sněmovna a senát, takže je pravděpodobné, že se mnohé paragrafy budou měnit. Své o tom ví ministr spravedlnosti minulé vlády Pavel Němec, jehož návrh trestního zákona zákonodárci smetli.
Paragraf na tuneláře
Trestní zákoník jde do sněmovny i s paragrafem trestajícím tuneláře. Ministerstvo spravedlnosti se po odborných a politických diskuzích rozhodlo klíčový trestný čin v kodexu ponechat.
Jeho podoba je ale kompromisem, který se bude vztahovat jen pro určitá konkrétní provinění.
Tajenkou zůstane až do poslední chvíle paragraf o zneužití informací a postavení v obchodním styku. "Jsme připraveni o konkrétní podobě ještě na půdě sněmovny jednat," řekl už dříve ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.
ČTETE VÍCE: Paragraf na tuneláře v zákoníku bude
Domácí vězení a dohoda o trestu
Naprostou novinkou v zákoníku je trest tzv. domácího vězení, který má nahradit u méně závažných trestných činů veřejně prospěšné práce nebo podmínečné tresty.
Nově budou moci soudci udělit trest také mimo hlavní líčení. To, pokud se dohodnou se státním zástupcem a viník bude souhlasit a trest přijme. Tzv. dohoda o druhu a výši trestu by připadala v úvahu u přečinů.
To je nově zavedený pojem pro nedbalostní a úmyslné trestné činy, u kterých zákoník stanovuje trest odnětí svobody s horní hranicí tři roky. Ostatní závažné trestní činy jsou zločiny.
Přečiny by se nově mohly vyřešit ve zjednodušeném řízení, alternativními tresty nebo třeba právě domácím vězením.
ČTĚTE VÍCE: Ministr nabízí občanům: Pozměňte trestní zákoník