Tuhý: Z mediálního osočování mých blízkých jsem šokován. Je to lidsky odporné

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 7. 2016 19:58
Z telefonu, který dříve používali blízcí policejního prezidenta Tomáše Tuhého, unikaly prý informace o vyšetřování zmanipulovaných IT zakázek. Sněmovní vyšetřovací komisi to ve čtvrtek řekl bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta, Radiožurnálu to potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje. Tuhý ale ČTK sdělil, že podle předsedy vyšetřovací komise Pavla Blažka Šlachta nic takového neřekl.
Policejní prezident Tomáš Tuhý
Policejní prezident Tomáš Tuhý | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Policejní prezident Tomáš Tuhý  sdělil, že podle předsedy vyšetřovací komise Pavla Blažka Šlachta neřekl nic o údajném úniku informací o vyšetřování z telefonu, který používali blízcí Tuhého.

"Pan předseda se omluvil panu ministru vnitra i mně za údajný únik ze včerejšího jednání, zejména pak za medializované informace, jež měl údajně říci Robert Šlachta směrem ke mně a k mé rodině. Dále pan předseda konstatoval, že Robert Šlachta tyto zmíněné záležitosti před komisí neprezentoval," uvedl Tuhý. Již dříve prostřednictvím své mluvčí Jany Macalíkové obvinění zcela popřel.

"Policejní prezident kategoricky odmítá jakákoliv podezření, že by byl zapojen do vynášení informací, a vnímá je jako účelově vymyšlenou konstrukci s cílem dehonestovat jeho osobu a destabilizovat tak vedení policie," uvedla Macalíková.

Jak vyplynulo ze Šlachtových slov, detektivové nemají v ruce důkazy, ale spíš indicie. Zjistili totiž, že z telefonu, který dříve vlastnili Tuhého blízcí, patrně jeho bývalá žena, někdo zřejmě vynášel informace o vyšetřování IT zakázek. Šlo pouze o telefon, SIM karta prý byla jiná, než užívali jeho blízcí.

Tuhý: Jsem šokován, je to lidsky odporné

Tuhý vylučuje, že by byl do jakéhokoliv úniku informaci z vyšetřování zapleten. "Šokuje mne, že se média, zčásti nevědomky a zčásti záměrně, nechala zatáhnout do tohoto házení špíny, jejímž jasným cílem je destabilizace vedení policie," uvedl Tuhý. Podle něj se tak děje za pomoci účelových konstrukcí od anonymních zdrojů a za cenu účelového osočování jeho nejbližších. "To je lidsky naprosto odporné," dodal.

Šlachta ve čtvrtek před poslanci mluvil pět hodin, z jednání odcházel spokojený. "Řekl jsem všechno, co jsem měl na srdci, otázky komise byly nad mé očekávání," uvedl Šlachta, který od policie odešel, protože nesouhlasí s plánovanou reformou.

Podle Radiožurnálu poslancům Šlachta slíbil, že jim jeho bývalý podřízený Jiří Komárek prozradí k případu více detailů. Někdejší šéf ostravské expozitury ÚOOZ má před komisí vypovídat příští měsíc. Již dříve řekl, že je policejní prezident podezřelý z "brutálního úniku informací".

 

Právě se děje

před 3 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy