Z Národní technické knihovny odpadávají pětatřicetikilové skleněné desky. Budovu prohlížejí znalci

Z Národní technické knihovny opadávají kusy skla
Budova Národní technické knihovny byla dokončena v roce 2008.
Devět let je ale na některé části budovy moc...
... a spadly.
Knihovna byla z preventivních důvodů obehnána páskou.
Foto: Ondřej Hanko
Barbora Němcová Barbora Němcová, Ondřej Hanko
Aktualizováno 10. 2. 2017 15:38
Z budovy Národní technické knihovny, která stojí v pražských Dejvicích, se uvolnily dva skleněné pláty. Z bezpečnostních důvodů je nyní budova obehnána páskou a znalci zjišťují, proč k uvolnění desek z fasády došlo.

Praha – Budova Národní technické knihovny (NTK) v Praze-Dejvicích je obehnána páskou. Důvodem je, že z fasády odpadávaly kusy skla. "Uvolnily se dva kopility z pláště budovy NTK, proto jsme z bezpečnostních důvodů celý objekt ohradili a zabezpečili vchody," upřesnil mluvčí NTK Pavel Hortig.

Proč se pláty uvolnily, nyní zkoumá soudní znalec, jehož závěry určí další postup. Kontrola fasády by mohla trvat i několik měsíců. "Provoz knihovny ale nikterak neovlivní," dodává Hortig.

Pád pětatřicetikilových desek z kaleného, speciálně upraveného skla nikoho nezranil. "Plát má vlastnosti bezpečnostního skla, které se při poškození rozbije na malinké kousky. Deska tedy nespadne celá najednou," uklidňuje Naděžda Popracová ze správy a provozu NTK.

Proč se desky uvolnily, ale jasné není. "O důvodech se dá zatím pouze spekulovat," dodala Popracová s tím, že knihovna vyzvala i zhotovitele fasády, aby se k tomu vyjádřil.

Dodavatelem stavebních prací​ je společnost ​Altech.​ "V současné situaci jsme společně s​ ​generálním dodavatelem a sp​o​lečností ​A​l​tech nabídli součinnost při opravě​​. ​Dodavatel má skleněný prvek ​​již ​vyrobený​," řekl výkonný ředitel společnosti Sekyra Group, která stavbu knihovny dokončila, Leoš Anderle​.

Důvod pádu části fasády nechtěl odhadovat ani Petr Lešek ze studia Projektil architekti, kteří stavbu navrhli. "Nechci o tom spekulovat. Podívají se na to znalci, do té doby musíme počkat," uvedl.

Budova Národní technické knihovny byla dostavěna v roce 2008, pro první návštěvníky se otevřela v září roku 2009. Objekt o rozměrech 70 krát 70 metrů disponuje kapacitou jeden a půl milionu knih a je největší knihovnou technické literatury v Česku. Budova se v roce 2010 stala absolutním vítězem Grand Prix architektů. Odborná porota ocenila "jasnost jejího konceptu, úspornost a jednoduchost výrazu a elegantní řešení".

 

Právě se děje

Další zprávy