reklama
 
 

Z domu v centru Olomouce spadla část střechy na chodník, nejméně dva lidé jsou zraněni

Aktualizováno 24. 8. 2016 17:16
Z domu v centru Olomouce spadla část zdi na chodník. Dva lidi odvezli záchranáři do nemocnice, lehce zraněna byla i další žena. Policie ulici uzavřela a neprojedou jí ani tramvaje. Na místo by měl dorazit statik, který budovu zkontroluje. V centru Olomouce nyní místo tramvají jezdí náhradní autobusy.

Olomouc – Z rekonstruovaného domu v centru Olomouce se ve středu odpoledne sesula část štítové zdi na chodník. Záchranáři z místa neštěstí odvezli dva zraněné, kteří byli v domě. Lehce zraněna byla také žena, která šla v době pádu zdiva po chodníku. Policie Pekařskou ulici uzavřela a v této části města byl zastaven provoz tramvají. Hasiči se nyní budou snažit střechu domu staticky zabezpečit.

Pád štítové zdi byl záchranářům nahlášen krátce po 14:00. "Jedna osoba má poraněnou nohu a druhá má oděrky. Obě byly převezeny do Fakultní nemocnice v Olomouci," řekl mluvčí záchranné služby a hasičů Zdeněk Hošák. Sutiny spadly na chodník a lehce zranily ženu, která po něm šla s manželem a malým dítětem. "Při pádu se lekla a byla v šoku," uvedl Hošák.

Hasiči odpoledne na místo přivezli speciální vybavení, s jehož pomocí staticky zabezpečí střechu a přilehlé zdi domu. "Poté odklidíme suť. Na místě budeme do nočních hodin," uvedl Hošák. Statik následně dům znovu zkontroluje a bude rozhodnuto o dalším postupu.

V centru Olomouce nyní místo tramvají jezdí náhradní autobusy. Tramvajové linky číslo 2, 3, 4 a 6 jsou vedeny odklonem přes třídu Kosmonautů.

Primátor Olomouce Antonín Staněk (ČSSD) novinářům řekl, že pád štítové zdi domu v Pekařské ulici zřejmě nesouvisí s provozem tramvají, které touto úzkou ulicí projíždějí. "Spíše jde asi o nějakou chybu při rekonstrukci domu. Tam došlo ke zhroucení celého stropu, takže je to spíš záležitost rekonstrukční," míní Staněk.

V říjnu 2011 spadla část zdiva nedaleko obchodního domu Prior v ulici 8. května, která je jednou z nejrušnějších tříd města. Pod sutinami zůstala osmasedmdesátiletá žena, zemřela na místě. Zasypala ji část zříceného štítu domu z 19. století. Policie poté kvůli zřícenému štítu obvinila stavebníka z usmrcení z nedbalosti. Stavební podnikatel, který měl podle policistů dohlížet na opravu fasády, se původně zodpovídal z toho, že při opravě domu dva roky před tragédií neměl odbornou kvalifikaci a neodhalil tehdy vychýlení zdi. Žalobce nakonec jeho stíhání zrušil s tím, že je nedůvodné. Příčinná souvislost mezi pádem římsy a jeho činností na té stavbě se podle něj neprokázala.

O rok později se o pár metrů dál zřítilo na chodník několik tun zdiva z narušené atiky polikliniky Spea. Nikdo nebyl zraněn. Posudky v tomto případě neprokázaly, že by byla zanedbána údržba budovy či spáchán trestný čin. Policie případ odložila.

autor: ČTK | 24. 8. 2016 15:03

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Olomoucký kraj

  reklama
  reklama
  reklama