Hudebník Koller spustil web proti komunistům. Můžou mít většinu, nejsou totiž jen v KSČM, varuje

Jan Wirnitzer Jan Wirnitzer
Aktualizováno 18. 10. 2017 20:17
Hudebník David Koller zveřejnil krátce před volbami s pomocí několika spolupracovníků web připomínající 90 milionů obětí komunistických režimů na světě. Na projektu se finančně podílel matematik a podnikatel Karel Janeček. "Když vidím, jak jsou lidi ochotní se spojovat s takovými hrůzami, jako byl komunismus, tak mi přišlo dobré jim k tomu něco udělat," říká Koller pro Aktuálně.cz.
David Koller.
David Koller. | Foto: ČTK

Praha - Web s názvem 90000000.cz tvoří časová osa historie komunistického hnutí, v jejímž středu je pomyslná řeka krve milionů obětí. Čtenáři ale na stránkách najdou i konkrétní příběhy dětí, které režim poznamenal. Na textové části se podíleli historik Jan Hanzlík a Petr Marek z iniciativy Bezkomunistů.cz.

Podle hudebníka Davida Kollera, který projekt zaštítil a v antikomunistických aktivitách se angažuje už léta, cílí spíše na mladé, kterým má říci, "co komunismus je, kolik neštěstí přinesl, kdo komunistou byl a co vše mají na svědomí".

Stránky 90000000.cz se objevily velmi krátce před parlamentními volbami. Bylo toto časování záměrné?

Ne tak úplně. Chtěli jsme to vydat na začátku září k prvnímu školnímu dnu. Bylo ale potřeba stránky ještě doladit, tak se to zdrželo. Před volbami jsme to stihnout chtěli, ale ne takhle těsně.

Myslíte, že web má potenciál mladé voliče přitáhnout k volbám, uvědomit si, o čem volby jsou? Téma účasti mladých lidí u voleb teď rezonuje Evropou, zájem nejmladších voličů roste i v Česku…

Záměrem prostě bylo, aby lidi věděli něco o komunismu a měli tu historii českého i světového komunismu v kostce. Možná je web spíše pro lidi, kteří někdy v budoucnu k volbám teprve půjdou. Myslím, že lidé, kteří volit chodí, hlavně starší, už jsou dávno rozhodnutí, jestli jsou leví, praví, nebo středoví - a jak urputně se v těch krajích spektra chtějí angažovat nebo propagovat ty radikální "politické firmy".

Berete to jako doplněk k učivu, které se žáci učí ve školách? Teď mi možná řeknete, že se toho učí málo, že jste to chtěli rozšířit…

Nevím, co se tam učí, já tam byl naposled před 40 lety. Připadalo mi ale, když jsem se díval, co lidi reflektují, že jsou ochotní se spojovat s takovými hrůzami, jako je komunismus, že by bylo dobré jim k tomu něco udělat.

Máte už nějaké reakce, ohlasy na vznik webu?

Ono to vyšlo včera nebo předevčírem…

Vím, ale dnes je hodně rychlá doba, říkal jsem si, že přes sociální sítě už reakce mít můžete…

Tak možná že už je to staré (smích). V zapomnění. Volalo mi pár lidí, kamarádů, že to zachytili, že to kvitují. Jinak to ale nesleduji.

Plánujete web dál rozvíjet?

S lidmi, se kterými jsme ho vytvořili, bychom ho rádi i aktualizovali, ale myslím, že by to mělo zkusit žít svým životem. Uvidíme časem, jestli to má potenciál. Když to bude k něčemu vhodné, tak bych to rád aktualizoval.

Stránky, o kterých se bavíme, končí portréty Miloše Zemana, Andreje Babiše či Vladimira Putina. Ty všechny ztotožňujete s odkazem komunistické minulosti, berete jejich působení jako jistou návaznost?

Tak vždyť slyšíme dnes a denně, že pan Zeman, respektive jeho podřízení mají kamarády až k panu Putinovi. A pan Babiš se s tím sice nechlubí, ale nějaká návaznost tam, myslím, určitě je.

Jaký výsledek voleb by pro vás byl alarmující? Co by bylo signálem posunu země k východu, před čímž varujete?

Myslím, že země už se dost posunula. Jestli to dopadne tak, že budou mít komunisti víc než 50 procent, tak se potom "těším", co se bude dít.

Koho všeho mezi komunisty počítáte, když mluvíte o 50 procentech?

Ti, kteří mají teď podle průzkumů většinu, jsou buď bývalí, nebo současní komunisti. A pro mě je bývalý komunista něco jako bývalý vrah nebo bývalý zloděj.

Počítáte tam tedy třeba hnutí ANO?

Tak vždyť to jsou komunisti. Ono není důležité, jak se jmenuje strana. Důležité je, jestli ti lidé byli v partaji angažovaní, nebo ne, zvlášť když mají nálepku StB. A Státní bezpečnost byla vázaná na KGB, o tom si žádné iluze snad nikdo nedělá.

V posledních měsících jsme ani tak neviděli posilování preferencí komunistů jako takových, ale hodně roste třeba SPD Tomia Okamury. Toho také vnímáte jako nebezpečí?

Myslím, že ten člověk je velmi nebezpečný. Jeho bratr říká, že je napojený na Putina, to není žádná legrace. Předpokládám, že se tomu věnují nějaké české bezpečnostní složky.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy