Praha - Správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) rozhodla o prodloužení smlouvy se společností IZIP na provozování portálu, který potřebuje ke komunikaci s lékaři i pacienty.
Ředitel VZP Pavel Horák má dojednat její podmínky a správní rada by ji měla na říjnovém zasedání schválit.
Smlouva bude na dobu neurčitou s půlroční výpovědní lhůtou, řekl člen správní rady Michal Sojka (ČSSD). Další službu od IZIP, kterou jsou elektronické zdravotní knížky, správní rada už dál nechce.
Postup schválila správní rada podle Sojky na návrh ministerstva zdravotnictví, jeho mluvčí Vlastimil Sršeň to ale popřel. VZP hrozilo, že od ledna 2013 bude bez portálu - výběrové řízení na nový by trvalo rok a VZP by za něj musela dát 200 milionů korun, uvedl Sojka.
Za provoz portálu by měla VZP platit po dojednané slevě pět milionů korun měsíčně.
Jako pojistku VZP vypíše z rozhodnutí správní rady také výběrové řízení, kdyby se nepodařilo dohodnout s IZIP na dalším postupu.
"Zástupci ministerstva ve správní radě konečně pochopili, že bez vyřešení majetkové účasti VZP v IZIP si koledujeme o průšvih," poznamenal Sojka.
"Návrh na smlouvu na portál podalo ministerstvo, byla o tom rozsáhlá debata, žádali jsme od ministerstva návrh řešení," řekl ČTK člen správní rady poslanec Boris Šťastný (ODS).
Řešením podle členů správní rady je buď akcie prodat, takže by VZP neměla žádné, nebo naopak akcie koupit a mít 100 procent, nebo společnost IZIP rozdělit na dvě samostatné části, kde portál bude mít ze 100 procent VZP a elektronické knížky ze 100 procent IZIP.
"Správní rada zaúkolovala ředitele Horáka o majetkovém vypořádání jednat," shrnul Sojka.
Vedle vlastnictví akcií jde také o vypořádání databáze klientů, pokud by třeba IZIP nabídl elektronické knížky jiné pojišťovně, měl by kontakty pro nábor pojištěnců VZP.
VZP za knížky zaplatila 2 miliardy
Na okamžitém ukončení všech smluv na nefunkční projekt elektronických knížek, který stál VZP za deset let téměř dvě miliardy korun, se v květnu dohodl ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) s premiérem Petrem Nečasem (ODS).
Smlouvy vyprší na konci roku. Menšinový vlastník pohrozil arbitráží, protože VZP se při nákupu akcií zavázala, že bude projekt dál podporovat. Místo toho z něj hodlá odejít.
VZP nyní má 51 procent akcií, zbytek má švýcarská firma eHI eHealth International. Prodloužení smlouvy na portál má být prvním krokem k odvrácení arbitráže.
V souvislosti se systémem elektronických zdravotních knížek byl podle dosud neukončené kontroly ministerstva zdravotnictví zřejmě spáchán trestný čin, škoda přesahuje 450 milionů.
Ministr předal případ Nejvyššímu státnímu zastupitelství, které ho postoupilo do Prahy.