Zeman na Hradě vyznamená bývalého kancléře Schrödera i vítěze Rallye Dakar Lopraise

Domácí Domácí
24. 10. 2017 10:42
Státní vyznamenání při příležitosti státního svátku 28. října z rukou prezidenta Miloše Zemana převezmou bývalý německý kancléř Gerhard Schröder nebo šestinásobný vítěz automobilových závodů Rallye Dakar Karel Loprais. Zeman už dříve řekl, že na Pražském hradě vyznamená písničkáře Jaromíra Nohavicu nebo rychlobruslařku a olympijskou vítězku Martinu Sáblíkovou.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezident Miloš Zeman při příležitosti státního svátku 28. října vyznamená německého exkancléře Gerharda Schrödera a šestinásobného vítěze automobilových závodů Rallye Dakar Karla Lopraise. Informoval o tom server iDnes.cz. Se Schröderem Zemana pojí vztah k sociální demokracii a Rusku.

Hrad ale informace nepotvrdil. "Žádné takové informace nemůžu komentovat," napsal hradní kancléř Vratislav Mynář serveru.

Už dříve Zeman oznámil, že vyznamenání z jeho rukou převezme písničkář Jaromír Nohavica nebo rychlobruslařka a olympijská vítězka Martina Sáblíková.

"Jarka Nohavicu mám velice rád a aniž bych cokoliv naznačoval, protože jak se říká v Cimrmanovi, my nesmíme ani naznačovat, možná se s ním potkám 28. října," uvedl Zeman v březnu během setkání s obyvateli na náměstí ve Šternberku. 

Prezident Miloš Zeman dostal od lidí návrhy na udělení státních vyznamenání 195 osobnostem. Zeman každoročně u příležitosti státního svátku 28. října vyznamenává tři až čtyři desítky lidí.

Během Zemanova působení v čele státu vyvolal jeho výběr oceněných osobností i pozvaných hostů na slavnostní ceremoniál na Hradě několik kontroverzí. Například v roce 2015 pravicová opozice kritizovala udělení státního vyznamenání Miroslavu Tomanovi, bývalému ministru zemědělství v předlistopadové komunistické vládě Lubomíra Štrougala.

Loni se hodně diskutovalo o případu pamětníka holokaustu Jiřího Bradyho, strýce lidoveckého ministra kultury Daniela Hermana. Brady uvedl, že byl nejprve Hradem informován o udělení vyznamenání a poté, co se Herman sešel s dalajlámou, už na seznamu vyznamenaných nebyl.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Senát USA odmítl námitku, že soudit Trumpa po odchodu z funkce je protiústavní. Podle AP se ale ukázalo, že úspěch ústavní žaloby je nepravděpodobný

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Federální soudce zakázal vládě USA vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti

Federální soudce zakázal americké vládě vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci nového prezidenta Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Příkaz soudce Drewa Tiptona novou politiku blokuje na 14 dní, přičemž se vztahuje na celé americké území. Podle agentury Reuters se očekává, že vláda se proti verdiktu odvolá. Vydáním dočasného zákazu soudce vyhověl státu Texas, který v pátek federální vládu kvůli pozastavení deportací zažaloval. Moratorium se týká většiny deportací a je klíčovou součástí Bidenovy imigrační politiky, píše agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy