Zeman na Hradě vyznamená bývalého kancléře Schrödera i vítěze Rallye Dakar Lopraise

Domácí Domácí
24. 10. 2017 10:42
Státní vyznamenání při příležitosti státního svátku 28. října z rukou prezidenta Miloše Zemana převezmou bývalý německý kancléř Gerhard Schröder nebo šestinásobný vítěz automobilových závodů Rallye Dakar Karel Loprais. Zeman už dříve řekl, že na Pražském hradě vyznamená písničkáře Jaromíra Nohavicu nebo rychlobruslařku a olympijskou vítězku Martinu Sáblíkovou.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezident Miloš Zeman při příležitosti státního svátku 28. října vyznamená německého exkancléře Gerharda Schrödera a šestinásobného vítěze automobilových závodů Rallye Dakar Karla Lopraise. Informoval o tom server iDnes.cz. Se Schröderem Zemana pojí vztah k sociální demokracii a Rusku.

Hrad ale informace nepotvrdil. "Žádné takové informace nemůžu komentovat," napsal hradní kancléř Vratislav Mynář serveru.

Už dříve Zeman oznámil, že vyznamenání z jeho rukou převezme písničkář Jaromír Nohavica nebo rychlobruslařka a olympijská vítězka Martina Sáblíková.

"Jarka Nohavicu mám velice rád a aniž bych cokoliv naznačoval, protože jak se říká v Cimrmanovi, my nesmíme ani naznačovat, možná se s ním potkám 28. října," uvedl Zeman v březnu během setkání s obyvateli na náměstí ve Šternberku. 

Prezident Miloš Zeman dostal od lidí návrhy na udělení státních vyznamenání 195 osobnostem. Zeman každoročně u příležitosti státního svátku 28. října vyznamenává tři až čtyři desítky lidí.

Během Zemanova působení v čele státu vyvolal jeho výběr oceněných osobností i pozvaných hostů na slavnostní ceremoniál na Hradě několik kontroverzí. Například v roce 2015 pravicová opozice kritizovala udělení státního vyznamenání Miroslavu Tomanovi, bývalému ministru zemědělství v předlistopadové komunistické vládě Lubomíra Štrougala.

Loni se hodně diskutovalo o případu pamětníka holokaustu Jiřího Bradyho, strýce lidoveckého ministra kultury Daniela Hermana. Brady uvedl, že byl nejprve Hradem informován o udělení vyznamenání a poté, co se Herman sešel s dalajlámou, už na seznamu vyznamenaných nebyl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Ekonomická nálada v EU se v listopadu zhoršila, snížila se i v Česku

Ekonomická nálada v Evropské unii se v listopadu zhoršila, její index klesl o 1,1 bodu na 116,5 bodu. Ve své zprávě to dnes oznámila Evropská komise (EK). V České republice se index ekonomické nálady snížil na 91,6 bodu z říjnové hodnoty 92,3 bodu.

Ke zhoršení ekonomické nálady v EU velkou měrou přispěla slabší spotřebitelská důvěra. Domácnosti znepokojuje nová vlna šíření koronaviru a hrozba nových restriktivních opatření, poznamenala agentura Reuters.

V České republice se index spotřebitelské důvěry podle údajů EK propadl na minus 16,8 bodu z říjnových minus 7,6 bodu. Nálada se v Česku zhoršila také ve službách a maloobchodě, zlepšila se nicméně v průmyslu i ve stavebnictví.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

O funkci předsedy ČSSD se budou ucházet Jukl, Krejčík, Maláčová, Turoňová či Šmarda. Sjezd bude 10. prosince

O funkci předsedy ČSSD se plánují na prosincovém sjezdu opětovně ucházet ředitel městské knihovny v Poličce Jan Jukl a bývalý šéf Vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík. Kandiduje i pardubický sociální demokrat Jaromír Landsman. Již dříve kandidaturu oznámili ministryně práce v demisi Jana Maláčová, někdejší místopředseda ČSSD Michal Šmarda a členka odborné právní komise sociální demokracie Jana Turoňová.

Mimořádný sjezd ČSSD se uskuteční 10. prosince on-line poté, co koncem října rezignoval předseda strany Jan Hamáček. Ke dni sjezdu skončí i zbytek užšího vedení. Rezignace jsou reakcí na volební výsledek ČSSD, která v říjnových volbách do Sněmovny se ziskem 4,65 procenta hlasů nepřekročila zákonnou pětiprocentní hranici a do dolní komory se nedostala poprvé za dobu samostatné ČR

Zdroj: ČTK
Další zprávy