Praha - Rodiče, kteří si mysleli, že si podle výsledků centrálně řízené státní maturity vyberou školu pro svého potomka, mají smůlu. Stát chce maximum z výsledků první státní maturity, která se ve velkém rozjede za měsíc, tajit.
A ke stejnému postupu nabádá i školy samotné.
"Školám radíme, aby nezveřejňovaly nic, co by mohlo vést k sestavení žebříčku škol," říká ředitel Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) Pavel Zelený. Podle něj by takový žebříček nevypovídal nic o kvalitě školy.
"Bylo by to šílenství. Samotné výsledky neřeknou nic o tom, kam škola děti, které do ní přišly, dokázala posunout," dodává Zelený. Vedení ministerstva ho v této strategii podporuje. Na veřejnost se tak dostanou jen informace, jak obecně studenti dopadli v jednotlivých předmětech.
Informace nebudou mít ani kraje
Informace nedostanou ani samotní zřizovatelé škol - kraje. V jejich případě chce ministerstvo zabránit, aby podle výsledků postupovaly při takzvané "optimalizaci sítě škol", to je při rušení škol.
"To by byl nepřijatelný postup, protože o přidané hodnotě školy výsledky nic neřeknou. To by se teoreticky dalo posoudit, až budeme mít výsledky srovnávacích zkoušek žáků v devátých třídách, které bychom potom porovnali s maturanty," řekl náměstek ministra školství Josefa Dobeše Ladislav Němec.
Některé školy výsledky maturit zveřejňují ve svých výročních zprávách, otázka je, zda v tom hodlají pokračovat. "Některé ředitele možná odradí i to, že kvůli úsporným opatřením z poslední doby se objektivita zkoušky zmenšila. Například ústní část u jazyků bude posuzovat jen jeden učitel z dané školy, který nemusí být objektivní," vysvětluje šéf Asociace ředitelů gymnázií Jiří Kuhn.
Výsledky generálky školy nedají
Výsledky generálky státních maturit je u většiny škol nemožné získat. Aktuálně.cz oslovilo na čtyřicet středních škol všech typů a výsledky mu poskytla jen jedna z nich. Některé je zveřejňovat nechtějí, jiné upozorňují, že stále od Cermatu nemají výsledky všech testů.
Podle ředitelky Gymnázia Jana Opletala v Litovli Jitky Krausové by to ke studentům nebylo fér, protože šlo o zkoušku techniky a ne jejích znalostní.
"Obecně se domnívám, že vzhledem ke skutečnosti, že se nikdo z žáků na MAG nepřipravoval a ani to nebylo žádoucí , šlo přeci o zkoušku organizačního zajištění, nevidím důvod, proč by Vás měly zajímat výsledky žáků jakékoliv školy," uvedla Jitka Krausová.
Na webu naopak výsledky studentů v generálce vystavil ředitel Střední průmyslové školy Resslova v Ústí nad Labem Ladislav Skřivan, prý se nemají za co stydět.
"V českém jazyce a literatuře byla úspěšnost 85 % (celostátně pouze 77,8 %), průměrně dopadly cizí jazyky, jejichž úspěšnost byla 66,6 %, což je o něco málo lepší než celostátní průměr (kombinované jazyky 64,7 %). Nejlepších výsledků dosáhli naši budoucí maturanti při zkoušce z matematiky, kterou úspěšně složilo 93,3 % z nich (oproti celostátnímu průměru 51,6 % úspěšných)."
S ministerstvem se na tajení výsledků shodnou i odborníci, podle nich totiž současná podoba maturit umí otestovat jen základní faktické znalosti (letopočty a podobně), dovedností, které škola žákům dává, si nevšímá.
"Souhlasím, že by se neměly dělat žebříčky na základě takových mizerných didaktických testů," říká k tomu Tomáš Feřtek ze společnosti Eduin.