Praha - Bude to sto let, co si vojín rakousko-uherské armády Vořech zapsal do svého válečného deníčku větu: Dny míjejí v dírách životem málo lidským.
Fragment každodenních poznámek připomíná, že se letos po celém století vracejí zážitky z front první světové války, hluboká deprese z života v zákopech plných bahna, krys a nesnesitelného pachu z mrtvých.
Národy zažívaly v roce 1914 totální šok a rozčarování, po němž už nic nebylo jako dříve. Do boje tak poprvé vyjely tanky, odstartovala letadla... a světovou veřejnost zanedlouho ještě více paralyzovaly zprávy o prvním použití bojových otravných látek. Dokonce natolik, že ani Adolf Hitler se tuto zbraň neodvážil o dvacet let později ze strachu z odvety použít.
"Jestliže nějaká válka změnila lidstvo, byla to právě tato 'velká válka'," říká Michal Burian z Vojenského historického ústavu.
Pomníky, o nichž nic nevíme
První světovou válku připomínají snad v každé české či moravské vesnici pomníky se seznamy padlých. Jak říká vojenský historik Eduard Stehlík, v Česku snad nebylo rodiny, v níž by v letech 1914 až 1918 nepadl, nebyl doživotně zmrzačen či raněn některý její člen.
A přece o tomto světovém konfliktu víme žalostně málo. I proto, že ho z paměti lidí vytlačil ten druhý. Přitom právě výsledky "velké války" položily základy té druhé.
České ztráty na životech v první válce nejsou dosud spočítány, podle hrubých odhadů se pohybují mezi 200 000 a 250 000 obětí.
K přesnějšímu zmapování padlých, kteří se narodili na území dnešního Česka, bude podle Pavla Filipka z odboru pro válečné veterány ministerstva obrany spuštěn právě letos - ke stému výročí vypuknutí celosvětového konfliktu - projekt evidence padlých vojáků ve "velké válce".
Série "válečných výprav"
Sto let od vypuknutí prvního globálního konfliktu připomene vedle projektu ministerstva obrany řada dalších (podrobněji v infoboxu).
V den výročí atentátu na následníka rakouského trůnu (28. června) otevře Vojenský historický ústav expozici V zákopech 1. světové války.
"Lidé si budou moci projít všemi významnými bitvami. Zvláště pak těmi, které ovlivnily osudy Česka," říká vojenský historik Zdeněk Polčák. Součástí expozice budou i dosud nikdy nezveřejněné životní osudy, působivé deníky či dopisy vojáků z fronty.
Jedním z nich je dopis jedenadvacetiletého Jana Šmatlána ze Svaté Kateřiny (datovaný 17. června 1915), který ujišťuje rodinu, že je v bezpečí, a prosí ji, aby mu blízcí více psali. O dva dny později autor padl u obce Nové Lublince.
Pohnutý je rovněž osud pětadvacetiletého Aloise Storcha z České Lípy, který vstoupil do československých italských legií v Itálii a byl za tuto "zradu" oběšen dva měsíce před koncem války. Jeho opisy básní se zdařilými kresbami a výstižnými postřehy svědčí podle historiků o vysoké citlivosti i duševní vyspělosti mladého dělníka.
"Nic proti geniálnímu dílu Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války, ale Češi se jako on nechovali," říká historik Zdeněk Polčák. Josef Švejk byl podle něho poskládán z mnoha lidských typů a vtipných událostí. Ale třeba na italské frontě patřili Češi k obávaným a velmi zarputilým bojovníkům. Na druhé straně pak budili u bolševických rudých oddílů doslova hrůzu takzvaní "běločeši" tedy českoslovenští legionáři na Rusi.
Bitva u Zborova
Z válečných deníků vyplývá, že Češi byli už tehdy pověstní černým humorem. Od té doby se podle historiků traduje, že Češi nemají nic v úctě a není jim nic svaté.
"Češi sice vzhledem k původu jen obtížně postupovali do vysokých armádních funkcí, na těch středních a základních ale prosluli jako vojáci s vysokým stupněm zdravého selského rozumu s velkým smyslem pro improvizaci. Tedy jako vojáci, kteří přemýšlí, jak dosáhnout vítězství s co nejmenšími ztrátami." říká historik Eduard Stehlík.
Českoslovenští legionáři tím na sebe upozornili zejména v bitvě u Zborova, kdy teoreticky neměli mít proti prvotřídně vybudovaným a vyzbrojeným obranným pozicím Rakušanů nejmenší šanci. Nepřítel očekával, jak bylo v té době obvyklé, frontální útok, ale vyrazily proti němu jen malé a rychle se pohybující úderné oddíly, které se jen těžko zaměřovaly. A padl-li některý z velitelů oddílu, vojáci se nevraceli, jak bylo často zvykem, ale pokračovali v boji. Každý totiž znal svůj úkol. "Červenobílí (rozuměj - čs. legionáři) proti nám bojovali jako kočky. Jen tak mohli zvítězit," shodli se po bitvě u Zborova rakouští velitelé.
Na ledovém pochodu
Stoleté výročí vypuknutí první světové války si bude letos připomínat většina civilizovaných zemí - i když některé více a jiné (kvůli jejím výsledkům) méně.
K důvodům, proč bude toto datum po celý rok připomínáno v Česku, patří fakt, že s koncem velké války získali Češi v podobě nového státu samostatnost. Zapadnout by podle historiků nemělo ani to, že nebyli potrestáni nejen její viníci, ale ani ti, co se podepsali na obludných - mnohdy genocidních - válečných zločinech.
Kdo dnes například ví o ledovém pochodu rakousko-uherských (tedy i českých) zajatců Albánií v roce 1915? Srbové tehdy vedli 60 000 zajatých vojáků, z nichž za strašlivých podmínek (i kanibalismu) přežilo jen 20 000 vojáků. Dalších 10 000 pak nepřežilo útrapy zajateckého tábora.