Zemřela Miss Dukla, lékárnice československých vojáků

Jan Gazdík Jan Gazdík
5. 1. 2014 16:00
Přímých účastníků bojů o Dukelský průsmyk žijí v Česku už asi jen tři stovky.
Natálie Suchardová, kterou si vojáci nehledě na útrapy krvavých bojů o Dukelský průsmyk zvolili za Miss Dukly
Natálie Suchardová, kterou si vojáci nehledě na útrapy krvavých bojů o Dukelský průsmyk zvolili za Miss Dukly | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Natálie Suchardová, kterou si vojáci nehledě na útrapy krvavých bojů o Dukelský průsmyk zvolili před sedmdesáti lety za miss Dukly, zemřela v sobotu ve věku devadesáti let v pražské Ústřední vojenské nemocnici, kam byla krátce předtím převezena.

"Zemřela v nemocnici, kde celý život pracovala," připomíná historik Miroslav Brož z Československé obce legionářské.

"Ten neoficiální titul získala uprostřed válečného pekla nejen kvůli své kráse a půvabu, ale také hrdinství a obětavosti v péči o raněné vojáky. Pracovala totiž jako lékárnice na brigádním obvazišti v dosahu fronty," vysvětluje Brož. Historik navštívil Natálii Suchardovou o vánočních svátcích a jako obvykle ho - nehledě na zdravotní potíže - přijala laskavá hostitelka.

Byla sice „jen" frontovou lékárnicí, ale zdravotníci to neměli o nic snazší než bojující vojáci. "I zdravotníkům totiž hrozila každým okamžikem smrt. Avšak nesměli to vnímat, aby se mohli naplno věnovat zraněným vojákům, které jim přiváželi bez končetin, osleplé či jinak těžce zmrzačené," líčí Brož podmínky, v nichž tehdy jedenadvacetiletá lékárnice pracovala.

Příliv zraněných prakticky neustával. Bojovalo se dnem i nocí. A když se přece jen našla chvíle, sedli si zdravotníci na zem, opřeli se zády o sebe, aby se alespoň na pár minut vyspali a nečerpali síly. "Dnes si už neumíme představit, co vše museli frontoví lékaři vydržet. Pokud spali jednu či dvě hodiny denně, tak to bylo moc," dodává historik Brož.

Nepůsobil ovšem v takových podmínkách výběr nejhezčí ženy přece jen trochu zvláštně či nepatřičně? "Právě naopak. Uvědomte si, že tam byli až na výjimky jen mladí lidé, většinou zranění. Takže se chtěli alespoň na chvilku vymanit z hrůz, které je obklopovaly. No a vyhlášení nejhezčí dívky v jejich okolí jim v tom pomáhalo. Natálie ostatně na svůj neoficiální titul miss Dukly celý život ráda vzpomínala. Lichotilo jí to," říká Miroslav Brož.

Komunisté ji vyhodili

Studentka farmacie v hodnosti četaře aspiranta došla s československým armádním sborem až do osvobozené Prahy. V roce 1947 byla v hodnosti poručíka přijata do armády. O osm let později z ní ale byla vyhozena kvůli vězněnému manželovi, jenž se netajil kritickými názory na režim.

Natálie Suchardová se mohla zachránit vstupem do komunistické strany. Odmítla ale, takže pro ni v armádě nebylo místo. Nakonec byla ráda, že mohla ve střešovické nemocnici pracovat jako řadová lékárnice. Rehabilitována byla až po pádu komunistického režimu a povýšena do hodnosti plukovníka.

Přímých účastníků bojů o Dukelský průsmyk žijí v Česku už asi jen tři stovky. Patří k nim i oční lékař Gustav Singer, rovněž veterán od Dukly, jenž se 21. ledna dožívá sta let. "Natálie ho už od Dukly dobře znala a na jeho narozeniny se velmi těšila," svěřuje se Brož.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy