Vyrábíte si sluneční proud pro sebe? Stát zruší dotace

Pavel Baroch
4. 10. 2010 14:30
Lidé přijdou o zvýhodněný bonus, očekávají se žaloby proti státu
Foto: SOLEG

Praha - Lidé a firmy, kteří si vyrábějí elektřinu ze slunečních elektráren a dalších obnovitelných zdrojů jen pro svou potřebu, přijdou brzy o výhodnou finanční dotaci.

Podle novely zákona o obnovitelných zdrojích, která zamířila z vlády do sněmovny, se od ledna zruší zelený bonus pro takzvané ostrovní systémy. Jejich majitelé navíc budou mít rok na to, aby své solární elektrárny a další obnovitelné zdroje elektřiny připojili do sítě.

Vláda se k tomuto kroku rozhodla z obavy, aby se zelený bonus nemohl zneužít a dostat se ke zvýhodněným výkupním cenám.

Někdo by si postavil fotovoltaickou elektrárnu a vyrobený proud by v ostrovním režimu využíval pro vlastní spotřebu, na což nepotřebuje povolení distribuční společnosti. Elektřinu by klidně mohl pouštět do země a příští rok se připojil do sítě a získal zvýhodněnou výkupní cenu z letošního roku.

"Současný systém nemotivuje k efektivnímu využití vlastní spotřeby, což může být zneužito k čerpání zelených bonusů a neefektivnímu využívání či dokonce maření vyrobené energie," tvrdí Energetický regulační úřad.

Zelený proud pro chataře a chalupáře

Lidé z nevládních organizací i experti z fotovoltaiky ovšem tvrdí, že tato obava je přehnaná a u velkých solárních elektráren prakticky vyloučená.

Někdejší ministr životního prostředí Martin Bursík, autor platného zákona o obnovitelných zdrojích energie, připomněl, že ostrovní systémy musí elektřinu využívat účelně. Není tedy možné ji například pouštět do země.

"Úřady si to samozřejmě mohou zkontrolovat a zelený bonus nepřiznat," řekl Aktuálně.cz Bursík, který s rušením podpory ostrovních systémů také nesouhlasí.

Zelený bonus

  • V zákoně o obnovitelných zdrojích se stát před lety rozhodl podporovat i tzv. ostrovní systémy.
  • Princip spočívá v tom, že si vyrobenou elektřinu majitel fovotoltaické elektrárny nebo jiného obnovitelného zdroje sám spotřebuje.
  • Je to v duchu podpory zelené elektřiny. Majitel totiž nepotřebuje proud ze sítě, kam většinu dodávají uhelné elektrárny.
  • Panely, které dodávají proud do sítě, mají zajištěnu zvýhodněnou výkupní cenu ve výši asi 12 korun za kilowatthodinu.
  • Ostrovní systémy dostávají tzv. zelený bonus, jehož výše je nyní asi o korunu nižší, než je výkupní cena.

Novela podle expertů ublíží například chatařům, chalupářům, do jejichž příbytků ani není zavedena elektřina, a tak si ji majitelé vyrábějí právě ve fotovoltaických panelech.

"Ve fotovoltaice je to nejvyšší liga, jsou maximálně soběstační," řekl Aktuálně.cz Jan Hlaváč, mluvčí České průmyslové fotovoltaické asociace.

Utahování solárního šroubu

Podle Bronislava Bechníka z České agentury pro obnovitelné zdroje energie jsou oblasti, kde je ostrovní provoz jednoznačně pozitivní, například různá odlehlá místa, kam ani nevede elektrické vedení. "Zakázat podporu těchto systémů je proti smyslu podpory obnovitelných zdrojů energie," řekl Aktuákně.cz Bechník.

Obdobně hovoří i Eduard Sequens ze sdružení Calla a někdejší člen energetické Pačesovy komise. "Je to jen další utahování šroubů," řekl Aktuálně.cz Sequens.

Stát totiž chystá příští rok i další protisólární opatření. Od ledna radikálně sníží výkupní ceny z fotovoltaických elektráren, na jaře pak zcela zastaví podporu solárních elektráren vybudovaných na polích nebo loukách.

Majitelé se mohou soudit

Česká průmyslová fotovoltaická asociace navíc upozorňuje, že novela zákona může spustit žaloby proti státu. Majitelé ostrovních systémů se totiž budou muset připojit do sítě, ovšem za výrazně nižších výkupních cen, než jim nyní zaručuje zelený bonus.

"Je to retroaktivní opatření," tvrdí mluvčí asociace Jan Hlaváč, podle něhož se majitelé ostrovních systémů mohou dostat do potíží, protože elektrárny je mohly stát i miliony korun. Zákon jim přitom garantoval patnáctiletou návratnost investice.

Energetický regulační úřad ovšem tvrdí, že platný zákon se v tomto ohledu týká jen panelů, které jsou připojeny do sítě, tedy nikoli pro ostrovní systémy. "Patnáctiletá doba návratnosti investic je garantována pouze zdrojům přímo připojeným do elektrizační soustavy," uvedl úřad.

 

Právě se děje

Další zprávy