Hamplová: Jarní "válka s virem" se vymstila. Následky pocítíme velmi brzy

Martin Krepindl Blahoslav Baťa Jakub Zuzánek Kristýna Pružinová Martin Krepindl, Blahoslav Baťa, Jakub Zuzánek, Kristýna Pružinová
22. 9. 2020 7:00
Zvládnutí první vlny do značné míry souviselo s drastickými opatřeními vyhlášenými v půlce března. Na 2 měsíce se v Česku téměř zastavil život. Restrikce schválené v nouzovém stavu doprovázelá ostrá prohlášení politiků. Premiér Andrej Babiš mluvil o tom, že jsme ve válce s virem. A doporučoval mj. nošení roušek i v autě. Byla to chyba, tvrdí redaktorka Zdravotnického deníku Ludmila Hamplová.
Život v pandemii - Ludmila Hamplová | Video: Aktuálně.cz

Podle redaktorky Zdravotnického deníku Ludmily Hamplové podobné kroky vedly k tomu, že se z epidemie postupně stala víc politická show než téma zasluhující racionální a osvětovou debatu napříč společností.

"Byli jsme možná nejzarouškovanější národ v Evropě. Roušku jste museli mít, i když jste vynášeli odpadky. Když je lidé po dvou měsících mohli odhodit, byla to obrovská úleva," tvrdí Hamplová.

"V létě pak převládl pocit, že jsme nad epidemií vyhráli, premiér zlehčoval situaci a obouval se do Světové zdravotnické organizace. K tomu, aby lidé epidemii brali vážně, nepomohl ani zmatek na konci léta ohledně (ne)zavádění roušek," tvrdí novinářka.

Negativní roli dle Hamplové sehrál také fakt, že větší prostor v médiích dostali v létě lékaři a jiní odborníci, kteří nemají potřebné epidemiologické znalosti. "Následky toho, že jim část veřejnosti uvěřila, uvidíme velmi brzy, a to i v nárůstu počtu mrtvých," tvrdí redaktorka.

Život v pandemii je autorský pořad videotýmu Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, uvedla Moskva

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to ruské ministerstvo zahraničí. Zmražení by mělo být součástí ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoliv podmínek dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku ke zmrazení počtu jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 27 minutami

Ministři Arménie a Ázerbájdžánu budou v USA řešit Karabach, setkají se s ministrem Pompeem

Ministři zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu dnes oznámili, že se kvůli bojům na Náhorním Karabachu v pátek setkají ve Washingtonu se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. O plánované schůzce informovala agentura Reuters. Washington setkání zatím nekomentoval. Z Karabachu jsou navzdory příměří hlášeny další boje.

Z dosavadních informací není jasné, zda se šéfové diplomacií znepřátelených stran setkají s Pompeem zvlášť nebo najednou. Nicméně plánované schůzky naznačují, že Washington se začíná v současném konfliktu na Náhorním Karabachu více angažovat, píše Reuters. Až dosud bylo ve snaze o ukončení nejnovějších bojů v oblasti aktivní zejména Rusko.

Prezident Vladimír Putin si dnes kvůli konfliktu také telefonoval se svým francouzským protějškem, Emmanuelem Macronem. Právě v Rusku se obě země dohodly už dříve tento měsíc na příměří, naposledy klid zbraní začal platit v sobotu, boje však neustaly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy