Hamplová: Jarní "válka s virem" se vymstila. Následky pocítíme velmi brzy

Martin Krepindl Blahoslav Baťa Jakub Zuzánek Kristýna Pružinová Martin Krepindl, Blahoslav Baťa, Jakub Zuzánek, Kristýna Pružinová
22. 9. 2020 7:00
Zvládnutí první vlny do značné míry souviselo s drastickými opatřeními vyhlášenými v půlce března. Na 2 měsíce se v Česku téměř zastavil život. Restrikce schválené v nouzovém stavu doprovázelá ostrá prohlášení politiků. Premiér Andrej Babiš mluvil o tom, že jsme ve válce s virem. A doporučoval mj. nošení roušek i v autě. Byla to chyba, tvrdí redaktorka Zdravotnického deníku Ludmila Hamplová.
Život v pandemii - Ludmila Hamplová | Video: Aktuálně.cz

Podle redaktorky Zdravotnického deníku Ludmily Hamplové podobné kroky vedly k tomu, že se z epidemie postupně stala víc politická show než téma zasluhující racionální a osvětovou debatu napříč společností.

"Byli jsme možná nejzarouškovanější národ v Evropě. Roušku jste museli mít, i když jste vynášeli odpadky. Když je lidé po dvou měsících mohli odhodit, byla to obrovská úleva," tvrdí Hamplová.

"V létě pak převládl pocit, že jsme nad epidemií vyhráli, premiér zlehčoval situaci a obouval se do Světové zdravotnické organizace. K tomu, aby lidé epidemii brali vážně, nepomohl ani zmatek na konci léta ohledně (ne)zavádění roušek," tvrdí novinářka.

Negativní roli dle Hamplové sehrál také fakt, že větší prostor v médiích dostali v létě lékaři a jiní odborníci, kteří nemají potřebné epidemiologické znalosti. "Následky toho, že jim část veřejnosti uvěřila, uvidíme velmi brzy, a to i v nárůstu počtu mrtvých," tvrdí redaktorka.

Život v pandemii je autorský pořad videotýmu Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 24 minutami

Německá CDU zahájila sjezd, zvolí na něm nového předsedu

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové zahájila druhý a zároveň závěrečný den volebního sjezdu, na kterém vybere nového předsedu, který se bude moci ucházet o kancléřskou kandidaturu. Delegáti, kteří se kvůli pandemii nemoci covid-19 sešli on-line, vybírají z trojice uchazečů. Dosluhující šéfka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová o funkci neusiluje a svůj post dala loni v únoru k dispozici.

Za favorita průzkumy mezi straníky označují někdejšího šéfa poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Friedricha Merze, příslušníka konzervativního křídla, za kterým následují s mírným odstupem liberální ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen. Kdo z nich ale opravdu usedne do předsednického křesla, rozhodne 1001 delegátů.

Kandidáti na stranického předsedu se nejprve straníkům představí a poté budou odpovídat na případné dotazy, okolo 11:00 bude následovat volba. Pokud žádný z trojice nezíská více než 50 procent hlasů, bude se konat druhé kolo. Výsledek by mohl být znám ještě před polednem.

Ačkoli jméno nového předsedy bude jasné již dnes, oficiálně bude potvrzeno až v pátek 22. ledna. Delegáti totiž z právních důvodů musí svou elektronickou volbu potvrdit korespondenčně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy