Praha - Dvojice ruských diplomatů, která byla nedávno vyhoštěni z Česka, nemusela odjet kvůli radaru, jak se spekulovalo, ale kvůli energetice.
Ve zpravodajských operacích, které agenti řídili, šlo především o zemní plyn a atomové elektrárny, napsala MF DNES s odvoláním na informace ekonomů, bezpečnostních expertů a diplomatů.
"Oživovali dosud spící agenty, zakládali rozsáhlé zpravodajské sítě včetně získávání lidí na zajímavých státních postech," popsal činnost agentů-diplomatů expert, jenž má o diplomatické roztržce informace.
O změně strategie ruských agentů podrobně píše i aktuální zpráva BIS. V ní stojí, že se špioni vrátili v Česku k metodám z éry SSSR a vyvíjejí tlak i na české politiky a jejich asistenty.
"V případě českých státních a politických struktur lze doložit setrvalý zájem ruských zpravodajských důstojníků operujících pod diplomatickým krytím o kontakty s českými politiky, zejména členy parlamentu, jejich asistenty a pracovníky oddělení zahraničních styků politických stran. Jedná se o dlouhodobý jev, jehož počátky lze vysledovat až do roku 1990," dočteme se ve zprávě.
Před rostoucí snahou agentů proniknout jen do národní ekonomiky a posilováním vlivu varují i Němci, Britové, Poláci či Francouzi.
"Moskva uvolnila v posledních letech astronomické částky, aby získala vliv v důležitých firmách či energetických projektech. Doma Rusům sice příliš nefungují, ale oni jsou v klidu. Vlastní nebo spoluvlastní podniky či plynárenské firmy na Západě. A ty jim šlapou jako hodinky," doplnil ho nejmenovaný diplomat.
V posledních týdnech se hovoří například o dostavbě Jaderné elektrárny Temelín. Ruský gigant Lukoil pro změnu pokukuje po podílu v České rafinérské.