Vondra: O radaru začneme s USA jednat

Eliška Bártová, ČTK
4. 3. 2007 13:51
Praha - Česko oznámí Američanům, že lze zahájit jednání o radaru. "Nedovedu si představit, že bychom odpověděli jinak," řekl vicepremiér Vondra.
Foto: repro Aktuálně.cz

V diskusi České televize dnes Alexandr Vondra také řekl, že odpověď na americkou nótu nevytváří právní závazek pro vybudování radarové stanice. "Odpovědí pouze říkáme, že jsme ochotní jednat," uvedl Vondra.

Předpokládá také, že český stát bude chtít do celého procesu víc zapojit NATO. Podle Vondry už na na nótu odpovědělo Polsko, kde Američané chtějí vybudovat raketovou část základny. Rovněž souhlasilo s jednáním, řekl vicepremiér.

Zakázka pro Cheneyho

Postoj vlády v televizi ostře napadl stínový ministr zahraničí Lubomír Zaorálek se sociální demokracie. 

"Není pravda, že umístění radaru na našem území má defenzivní charakter," uvedl. "A já se ptám, jestli se chceme účastnit ofenzivní strategie Spojených států."

Zaorálek také vyjádřil obavy, že na umístění radaru v Česku se nakonec mohou podílet firmy napojené na vicepremiéra USA Richarda Cheneyho. "Nechci přihrát zakázku jeho firmě," řekl Zaorálek.

70 procent proti

Podle Vondry je však Česko teprve na začátku jednání o radaru. "Berte s rezervou fámy, které se šíří," vyzval v pořadu diváky a starosty v okolí Brd. 

Českou vládu v Otázkách kritizoval starosta Příbrami Josef Řihák (ČSSD). "S Američany problém nemáme, pan velvyslanec za námi byl, diskutují s námi," řekl. "Ale česká vláda s námi nediskutuje vůbec."

Vondra slíbil, že se to změní. "Pravidelně se budeme scházet a přinášet vám nové informace," řekl. "Budete moci navštívit i podobná zařízení v zahraničí."

Podle aktuálního průzkumu agentury STEM, který dnes ČT zveřejnila, odmítá radar 70 procent lidí, jeho umístění na českém území podporuje 30 procent oslovených. Z průzkumu také vyplynulo, že zájem lidí o toto téma se zvyšuje. 
   

 

Právě se děje

před 13 minutami

Nguyen odešel z Liberce do Slovácka na hostování s opcí

Fotbalový brankář Filip Nguyen odešel z Liberce do Slovácka na roční hostování s opcí na případný přestup. Oba kluby o tom informovaly na svých webových stránkách.

Člen širšího kádru české reprezentace Nguyen působil v Liberci od roku 2018, ale v jarní části minulé sezony ztratil místo jedničky. Osmadvacetiletý gólman v nejvyšší soutěži dosud za Slovan odchytal 77 utkání a udržel 27 čistých kont.

"Ve hře bylo více variant, ale jsme rádi, že jsme se nakonec domluvili právě s Filipem, který má mimo jiné zkušenosti i z pohárové Evropy," uvedl sportovní ředitel Slovácka Veliče Šumulikoski.

před 1 hodinou

Španělská vláda schválila milosti pro devět odsouzených katalánských politiků

Španělská vláda schválila udělení milostí pro devět katalánských politiků a aktivistů, kteří si ve vězení odpykávají dlouhé tresty kvůli uspořádání neústavního referenda o nezávislosti v roce 2017. Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 2,5 roku.

O udělení milostí pro prominentní zastánce nezávislosti Katalánska hovořil v pondělí v Barceloně premiér Pedro Sánchez, pro kterého se podle agentury AP prosazení tohoto kontroverzního kroku může stát velmi riskantní politickou hrou. S milostmi totiž zásadně nesouhlasí zástupci pravicové opozice a dokonce ani někteří členové Sánchezových vládních socialistů. Menšinová vláda si ale chce naklonit poslance katalánských stran ve španělském parlamentu, které potřebuje ke schválení rozpočtu a dalších důležitých zákonů.

Milosti mohou vstoupit v platnost teprve poté, co je svým podpisem definitivně stvrdí král Felipe VI. a co je potvrdí nejvyšší soud. To se však považuje pouze za formalitu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Cena bitcoinu spadla pod 30 000 USD, je nejníže od konce ledna

Cena bitcoinu dnes pokračuje v poklesu a spadla až pod 30 000 USD. Je tak nejníže od konce ledna. Od maxima téměř 65 000 USD, kde se ocitla v dubnu, už cena této nejznámější kryptoměny klesla o více než 50 procent. Ukazují to záznamy na specializovaném webu CoinDesk.

Kolem 14:30 SELČ se cena bitcoinu pohybovala kolem 29 670 USD (637 600 Kč). Za posledních 24 hodin tak vykazovala pokles o 9,2 procenta.

V posledních dnech je cena bitcoinu i dalších kryptoměn pod sílícím tlakem úřadů několika zemí, hlavně čínských. Ty na konci minulého týdne zasáhly proti takzvaným těžařům kryptoměn a centrální banka vyzvala finanční instituce, aby přestaly poskytovat služby související s kryptoměnami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy