Greenpeace bojkotují ČT. Kvůli radaru

Pavel Baroch
3. 3. 2007 23:07
Praha - Greenpeace protestují proti nevyváženému vysílání České televize. Jejich zástupci odmítají přijít do živé debaty o americkém radaru.

Zástupci Greenpeace nebudou mezi diváky při nedělním vysílání Otázek Václava Moravce o americkém radaru. Česká pobočka tak protestuje proti výběru hlavních hostů tohoto pořadu. Tvrdí, že Česká televize dlouhodobě upřednostňuje zastánce americké základny, což se projevilo i ve složení hostů nedělní debaty.

"Na protest proti tomu se zástupci Greenpeace nezúčastní vysílání Otázek Václava Moravce, mezi jehož diváky byli vybráni," řekl výkonný ředitel české kanceláře této mezinárodní organizace Jiří Tutter.

ČT a radar

ÚČASTNÍCI DEBATY

  • vicepremiér Alexandr Vondra (ODS)
  • místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD)
  • místopředseda sněmovny Vojtěch Filip (KSČM)
  • místopředseda Strany zelených Ondřej Liška
  • velvyslanec USA Richard Graber
  • plzeňský hejtman Petr Zimmerman (ODS)
  • sociolog Jan Hartl (STEM)
  • socioložka Jiřina Šiklová
  • hudebník Michael Kocáb

Nedělní debata se mimořádně vysílá z pražského Kongresového centra za přítomnosti diváků. Do publika měli na pozvání České televize zasednout právě i představitelé Greenpeace, které s umístěním americké základny v Brdech nesouhlasí.

Dopis řediteli Janečkovi

Podle Greenpeace Česká televize opakovaně odmítla přizvat mezi hlavní diskutující hosty zástupce hnutí Ne základnám!, které posbíralo desítky tisíc podpisů pod petici požadující referendum o americkém radaru.

"Greenpeace ostře kritizuje Českou televizi za cenzurování názorů veřejnosti na prosazovanou výstavbu americké radarové základny," stojí v prohlášení Greenpeace.

Za způsob, jakým veřejnoprávní televize informuje o radaru, opakovaně kritizuje i iniciativa Ne základnám!. Rovněž tvrdí, že zpravodajství je zaujaté ve prospěch základny, a nelíbí se jí ani to, že zástupci hnutí nebyli pozváni do nedělního pořadu Václava Moravce.

Iniciativa Ne základmám! už kvůli tomu dokonce napsala otevřený dopis řediteli ČT Jiřímu Janečkovi.

Foto: Aktuálně.cz

Diskuse kolem vzniku protiraketové základny zaměstnávají české politiky i veřejnost déle než rok. Jaká jsou fakta? Co lze očekávat? Projděte si SPECIÁL.

"Zpravodajství o aktivitách občanů protestujících proti této vojenské základně je marginalizováno, odsouváno mezi méně významné zprávy," citovala ČTK otevřený dopis. Podle iniciativy se ve vysílání objevují většinou jen zástupci KSČM, čímž se "nepravdivě vzbuzuje dojem, že proti základně jsou pouze komunisté".

ČT: Jsme objektivní

Česká televize se proti kritice ohradila. Tvrdí, že do diskusních pořadů vybírá hosty tak, aby reprezentovali pokud možno kompletní názorové spektrum. V debatách se objevuje i Jan Tamáš, jeden z mluvčích iniciativy Ne základnám!

Mluvčí ČT Martin Krafl podle ČTK poznamenal, že stejně dotčen se cítí i Tomáš Čáslavka z iniciativy Pro základnu, který naopak tvrdí, že příliš velký prostor ve vysílání veřejnoprávní televize dostávají odpůrci americké základny.

Demonstrace proti radaru
Demonstrace proti radaru | Foto: Ludvík Hradilek

Do nedělního diskusního pořadu pozvala ČT i signatáře iniciativy Ne základnám! Ivana Odilo Štampacha a sociologa Jana Kellera. Podle Krafla ovšem oba na posledních chvíli odřekli kvůli zahraniční cestě, respektive nemoci.

Pořadu se proto zúčastní Michael Kocáb a Jiřina Šiklová.

Greenpeace požaduje novou debatu

Česká pobočka Greenpeace ovšem trvá na tom, že diskutující nejsou v rovnováze a že Česká televize nepozvala za Kellera a Štampacha odpovídající náhradu stejného názoru.

"Vysílání na téma zamýšlené radarové základny USA se tak výrazněji odchyluje od standardů nestrannosti a vyváženosti," tvrdí mluvčí Greenpeace Karel Dolejší.

Organizace proto žádá, aby ČT co nejdříve uspořádala novou debatu s vyváženým složením hostů a zároveň aby veřejnoprávní televize vysílala objektivní zpravodajství o radaru.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Nové byty v Praze do konce června zdražily meziročně o 9,4 procenta, ukázala analýza

Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci června meziročně vzrostly v průměru o 9,4 procenta na 118 480 korun za metr čtvereční. Proti prvnímu čtvrtletí stouply ceny o 5,6 procenta. Vyplývá to z aktuální analýzy developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group. Růst cen podle nich zrychlil kvůli převisu poptávky nad nabídkou, odrážejí se v něm i zvyšující se ceny stavebních materiálů.

"Prodeje jsou na rekordní úrovni již devět měsíců v řadě. Poptávku ženou stále velmi dostupné hypotéky a také obava ze znehodnocení úspor vlivem inflace. Na byty se dokonce tvoří pořadníky a nové projekty se z velké části vyprodají prakticky hned po uvedení na trh," uvedl zakladatel a šéf společnosti Central Group Dušan Kunovský.

Z analýzy vyplývá, že během druhého čtvrtletí letošního roku se v metropoli prodalo rekordních 2650 nových bytů, počet nabízených jednotek se naopak snížil na 3350. Za celé pololetí se podle firem v Praze prodalo 4750 nových bytů, meziročně téměř dvojnásobek. Největší zájem lidé při koupi projevili o dispozice 2+kk, druhou prodejně nejsilnější pozici obsadily třípokojové byty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy