Voliči rozhodují o miliardách eur a šéfech stran

Petr Holub
18. 10. 2008 7:30
Co volby ovlivní? Výčet je rozsáhlý
Volby v Tuchlovicích na Kladensku
Volby v Tuchlovicích na Kladensku | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Výčet, co všechno může každý občan v pátečních a sobotních volbách svým hlasem ovlivnit, je rozsáhlý. V první řadě rozhodne o tom, kdo bude na území krajů rozhodovat o největších investicích v historii.

Každý kraj bude moci v příštích sedmi letech sám rozhodovat o půl miliardě eur evropských dotací. Lidé tedy volí reprezentaci, která bude mít tyto peníze k dispozici.

Rozhoduje se i ve třetině senátních obvodů. Voliči se tak mohou vyjádřit k současné podobě Senátu a k jeho politice.

Horní komora parlamentu na sebe v poslední době upozornila, že odmítla hlasovat o Lisabonské smlouvě, když ji předala k expertize Ústavnímu soudu. Česko se tak zásluhou současných senátorů stalo vedle Irska druhou zemí, která zpochybňuje hlubší evropskou spolupráci. Nově sestavený Senát může změnit názor.

Zároveň občané vyberou senátory, kteří za ně zřejmě budou v roce 2013 volit nástupce prezidenta Václava Klause.  

První hejtmanka v nedohlednu

Volby mohou poprvé změnit politickou mapu krajů. Dosud byli hejtmany jen občanští demokraté a lidovci, tentokrát jsou favority v moravských krajích sociální demokraté.

Na Moravě a v severozápadních Čechách mohou dokonce vzniknout krajské rady, kde kromě ČSSD zasedne poprvé v historii KSČM. Historickou účast v krajských radách si téměř s jistotou připíšou Zelení. 

Naopak je velmi malá šance, že Česko bude mít první hejtmanku.

Z žen na čele kandidátky má největší šanci bývalá ministryně zdravotnictví Milada Emmerová (ČSSD) v Plzeňském kraji. Ženy vedou ve dvou krajích kandidátky Zelených a tím výčet pro parlamentní strany končí.

Rovněž výjimkou jsou ženy na čele kandidátek neparlamentních stran. Nápadné je, že lékařky vedou obě krajské kandidátky strany Doktoři za uzdravení společnosti.

Předsedové bojují o život

Výsledek voleb může nepřímo zasáhnout do velké politiky, pokud se vítězem nestane ODS. Jinými slovy, pokud nezíská sedm či více hejtmanských postů a pokud zároveň neobhájí senátní většinu.

I mírná porážka může na prosincovém kongresu otřást křeslem stranického předsedy Mirka Topolánka. Kritizován bude především z krajů, kde ODS ztratí vliv na krajský úřad.

Pokud občanští demokraté ztratí ještě víc, mohou spory vyrůst do té míry, že ve středu při hlasování o nedůvěře padne vláda.

Sociální demokraté nemohou porážkou o tolik přijít. Pokud ale nezískají ani jeden hejtmanský post, bude zpochybněno březnové znovuzvolení Jiřího Paroubka do čela strany.

Svou kariéru sází před jarním sjezdem také předseda lidovců Jiří Čunek.

Volby mohou rozhodnout o dalším osudu zdravotnické a penzijní reformy. Pokud dostane koalice málo hlasů, zřejmě oba pokusy sama zruší. V případě jasného vítězství může ve zdravotnických změnách pokračovat v mírnější i radikálnější reformě. Bude záležet na počtu hlasů.

 

Právě se děje

Další zprávy