Schwarzenberg: Když do koalice, tak jedině s ČSSD

Domácí ČTK Domácí, ČTK
17. 10. 2013 17:37
Šéf TOP 09 to řekl v rozhovoru pro časopis Týden, který vyjde v pondělí.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - TOP 09 může podle svého předsedy Karla Schwarzenberga vytvořit po volbách koalici jedině s ČSSD.

Schwarzenberg to uvedl v rozhovoru pro příští vydání časopisu Týden, které vyjde v pondělí

Předseda TOP 09 promluvil o koalici s ČSSD v reakci na otázku Týdne, zda by si uměl představit povolební spolupráci s hnutím ANO Andreje Babiše. "Jediná realistická možnost vytvořit koalici je se sociální demokracií. Nikoliv s hnutím ANO. To mě nezajímá," řekl šéf TOP 09.

Zároveň však také připomněl, že koalici TOP 09 a ČSSD už před časem výslovně "zakázal" prezident Miloš Zeman, takže zřejmě nebude o čem jednat.

Spojení mezi TOP 09 (ve spolupráci se Starosty) a ČSSD však dlouhodobě vylučují také zástupci obou těchto stran.

Gazdík i Sobotka zajedno - společnou koalici ne 

"Politik nemá před volbami vylučovat žádnou možnost. Nicméně z programového hlediska jsme natolik odlišní, že to naprosto vylučuji. Jediné, v čem se shodneme, jsou evropské hodnoty, nicméně způsob, jakým ČSSD přistoupila ke svému programu - my když něco navrhneme, tak nám to, podtrženo a sečteno, může sedět. ČSSD přišla s populistickými výkřiky, které musí jednoznačně zvýšit deficit státního rozpočtu - a tady vidíme značný rozpor," řekl v polovině září v rozhovoru pro Aktuálně.cz šéf Starostů Petr Gazdík.

A podobně naposledy ve čtvrtek reagoval i Bohuslav Sobotka. "Opakujeme, že odmítáme vzkazy od neúspěšných pravicových stran, které mají za cíl poškodit volební výsledek sociální demokracie. Platí usnesení, že sociální demokracie nevytvoří vládní koalici se stranami, které svou asociální politikou poškodily občany České republiky," říká Sobotka.

Kalousek: Až bude ČSSD skutečnou ČSSD, pak bude čas to řešit

Naopak druhý muž TOP 09, její první místopředseda Miroslav Kalousek, v chystaném rozhovoru pro Aktuálně.cz podobně jako Schwarzenberg tuto možnost nezavrhuje.

"Bude-li někdy sociální demokracie opravdovou sociální demokracií - a já bych si to věru přál, tak je taková otázka zcela na místě. Ale v současnosti sociální demokracie soutěží s komunistickou stranou, která z obou stran bude komunističtější, a dohromady jim dělá lídra Miloš Zeman. Takže je to velmi těžko představitelné," konstatuje v rozhovoru Kalousek.

Schwarzenberg také ve zmíněném rozhovoru pro Týden prohlásil, že TOP 09 není čistě pravicovou stranou. "My jsme konzervativní strana. Vědomě. Nikoliv pravice. Stojíme na zásadách, které vycházejí z křesťansko-židovských hodnot," uvedl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 3 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy