Dres číslo 14 vyráží do voleb. A není jediný

Jakub Novák
25. 10. 2013 20:10
Kolonka "povolání" je otevřena fantazii kandidátů, změnit by to mohl až nový zákon.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Číslo strany, číslo kandidáta, číslo sportovního dresu. I takovou kombinaci budou moci někteří voliči najít na jednom z volebních lístků.

Na ruku sportovním fanouškům a znalcům jdou někteří kandidáti nominovaní za hnutí Pro sport a zdraví.

"Trenér mládežnické fotbalové akademie v Děčíně, mistr Evropy do 21 let, bývalý hráč FK Teplice, AC Sparta, dres č. 14, nominován hnutím Pro sport a zdraví" - pokud náhodou neznáte Petra Voříška, o jeho životní cestě vás v Ústeckém kraji poučí pohled na volební lístek volebního bloku Hlavu vzhůru.

A není sám - prostudováním zmíněného volebního lístku také zjistíte, který někdejší reprezentant České republiky v házené oblékal dres číslo 25 nebo jaké číslo nosí "nejlepší střelec klubu" HC Litvínov Viktor Hübl.

"Zákon nepředepisuje, co mají kandidáti do rubriky povolání uvést. Závisí to zcela na jejich úvaze," míní mluvčí volebního bloku Hlavu vzhůru Václav Musílek.

Chtěli je tam… nebo ne?

Zmínění kandidáti podle Musílka nevyplňovali svá povolání sami. "Sami ne, ale respektovali jsme jejich přání, co tam chtějí mít napsáno," řekl Musílek Aktuálně.cz. A právě čísla dresů byla podle něj součástí těchto přání.

"Toto jsem sám nevyplňoval, ale asi to bude nějaká chyba, opravdu nevím," reagoval na dotazy týkající se čísla dresu v kolonce "povolání" Hübl. Voříšek na dotazy deníku Aktuálně.cz nereagoval.

Že lze jako "povolání" na volebním lístku napsat téměř cokoli, potvrzuje ostatně i samo ministerstvo vnitra.

Povolání? Napište si, co chcete...

"Údaje o povolání představují určitou ´vizitku´ kandidáta, zákon detailně nestanovuje, co má nebo nemá být v této kategorii na kandidátní listině, potažmo hlasovacím lístku uvedeno. Je odpovědností příslušného krajského úřadu, který registraci kandidátních listin provádí, aby posoudil, zda předložené údaje přijme jako relevantní," konstatuje Břetislav Oliva z tiskového oddělení ministerstva.

Foto: Aktuálně.cz

Podle mluvčí ústeckého hejtmanství, kde výše zmínění sportovci kandidují, Magdaleny Hanáčkové je zcela věcí kandidáta, zda na kandidátní listině uvede povolání, ve kterém se vyučil, vystudoval, nebo zda uvede povolání nebo zaměstnání, které vykonává, popřípadě funkci, kterou zastává.

"Údaj o povolání kandidátů patří podle volebních zákonů mezi povinné náležitosti kandidátní listiny a hlasovacího lístku. Nic bližšího však volební zákony v této souvislosti nestanovují. Ponechává se kandidátovi na výběr, čím se chce voličům prezentovat," míní Hanáčková.

Podle reakcí jednotlivých hejtmanství je míra benevolence kraj od kraje rozdílná, ve většině případů je však ponechána - vzhledem k absenci upřesňující legislativy - poměrně velká volnost. Omezení neplatí ani v souvislosti s rozsahem údajů v kolonce povolání, čehož po zhlédnutí všech stranických kandidátek v několika krajích využívá zejména politické hnutí Změna.

Změna přijde s volebním zákonem

Protože prostor na volebních lístcích není neomezený a některé strany toho využívají, plánuje ministerstvo vnitra v připravovaném návrhu volebního zákona mimo jiné to, aby povinným údajem u každého kandidáta bylo "jedno zaměstnání nebo povolání, které kandidát v době podání kandidátní listiny zastává".

"Ano, v návrhu volebního zákoníku se taková formulace vyskytuje. Důvodem je, že kandidáti chtějí uvádět několik povolání nebo zaměstnání a to se potom nemusí vejít na formát hlasovacího lístku," říká tiskový mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Patří koníčky na volební lístek?

O tom, jestli můžete jako kandidát své potenciální voliče informovat o tom, že jste třeba amatérský zahrádkář nebo horolezec, pochopitelně také žádné konkrétní pravidlo neexistuje a konečné rozhodnutí je závislé na míře benevolence krajských úředníků.

"Obecně rovněž platí neuvádět jako povolání zájmovou činnost. Příslušný krajský úřad může povolit výjimky, zejména pokud je daná osoba touto činností veřejně známá nebo tato činnost souvisí s její politickou angažovaností," říká k tomu Oliva.

Zatímco některé úřady v tomto skutečně ponechávají kandidátům volnou ruku (a v jejich krajích se potom na kandidátkách objevují kandidáti, kteří jsou kromě jiného třeba country zpěváky, akvaristy či aktivisty), jiné přistoupily k vrácení kandidátky k přepracování.

"V několika ojedinělých případech byl na kandidátní listině uveden zjevně koníček kandidáta nebo například členství v občanském aktivu. Po ověření si těchto skutečností u zmocněnce volební strany došlo zmocněncem k vyškrtnutí údaje z kandidátní listiny," popisuje svoji zkušenost vedoucí oddělení ostatních správních činností Krajského úřadu Kraje Vysočina Alena Kuchařová.

Téměř bez kontroly, úplně bez sankcí

"Pokud si kandidát uvede jako údaj povolání činnost, která je spíše zálibou nebo informací o jeho angažovanosti, rovněž volební zákony nedávají možnost - z důvodu nedostatečné specifikace povolání -, jak z takového důvodu kandidáta na kandidátní listině vyškrtnout - žádná jiná sankce by nepřicházela v úvahu," říká mluvčí Jihomoravského kraje Denisa Kapitančiková.

Neexistuje žádná databáze, kde by si krajské úřady mohly ověřit údaje o povolání, které daný kandidát či kandidátka uvedli. Proto nejsou nastaveny ani žádné sankce, kterými by v případě, že by pracovníci krajského úřadu nějakou náhodou na uvedení neodpovídajícího povolání přišli, bylo možné pochybení potrestat.

"Z naší strany sankce nehrozí. Mohla by však být hypoteticky podána například žaloba proti volbě některého kandidáta, jež by mohla být odůvodněna tím, že byl u tohoto kandidáta na hlasovacím lístku uveden nesprávný údaj o povolání, nicméně toto tvrzení by muselo být podloženo důkazy," míní mluvčí Moravskoslezského kraje Petra Špornová.

"Aby byla takováto žaloba úspěšná, muselo by se navíc prokázat, že takováto skutečnost mohla zásadním způsobem ovlivnit výsledek hlasování," dodává.

Případ Slováček: Co s pseudonymem?

Kolonka "povolání" je díky své neurčité definici také jedinou možností pro ty kandidáty, kteří by rádi využili svůj umělecký pseudonym. Dobrým příkladem toho je Felix Slováček (vlastním jménem Antonín Slováček) na liberecké kandidátce SPOZu. Kromě jeho vlastního jména se z volebního lístku dovídáme, že je "klarinetista, saxofonista, skladatel, dirigent, umělecké jméno Felix Slováček".

Foto: Aktuálně.cz

"Vzhledem k tomu, že zákon nestanoví žádná bližší specifika údaje o povolání, ponecháváme zcela na kandidátovi, jaké konkrétní údaje uvede, aby byl identifikován voliči, neboť údaj o povolání uvedený v kandidátní listině, která je následně zaregistrována, je uváděn na hlasovacím lístku," komentuje to Pavlína Kroupová, vedoucí oddělení přestupků a voleb Libereckého kraje.

Podle ministerstva vnitra by se však pseudonym neměl v kolonce povolání objevit. "Platí, že kandidát nemůže kandidovat pod pseudonymem ani by ho neměl uvádět v rubrice jako své povolání," konstatuje Oliva.

"Kdyby měl někdo pochybnost, že kandidátní listiny nejsou nebo nebyly v souladu se zákonem, může se obrátit do deseti dnů po vyhlášení volebních výsledků Státní volební komisí na soud," dodává k tomu mluvčí resortu Řepka.

 

Právě se děje

Další zprávy