"Naprosto Retardovaný" z YouTube poučuje mladé o udržitelném rozvoji. Platí ho Úřad vlády

Klára Galová
10. 3. 2016 15:55
Úřad vlády chce nově spolupracovat s populárními youtubery, aby lépe dosáhl na generaci mezi patnácti a dvaceti pěti roky. Pro pilotní počin si Rada vlády pro udržitelný rozvoj zvolila Martina Rotu z kanálu Naprosto Retardovaný. Youtuber v rudém vojenském baretu informuje mladé o problematice udržitelného rozvoje. Ve svém videu financovaném Úřadem vlády se Rota nevyhýbá ani vulgaritám.

Praha – Když youtuber Martin Rota zveřejnil loni v listopadu na svém kanálu Naprosto Retardovaný video s názvem Udržitelný rozvoj, některé z jeho 172 tisíc odběratelů to možná překvapilo.

Rota se sice zabývá společenskými tématy, ale tentokrát video vzniklo ve spolupráci s Radou vlády pro udržitelný rozvoj, jak vysvětluje svérázný mladík hned ze začátku. Vzápětí za doprovodu rozmáchlých gest přiznává, že o tématu doteď moc nevěděl, ale pak diváky zasypává důvody, proč by se o ně měli začít zajímat.

„Tyhle věci jsou absolutně přirozený. Rozvíjet se, ale zároveň se při tom nezabít. No podle všeho je to přirozený, pro mě, mnohdy to může být přirozený i pro vás, ale do p…, pro spoustu firem a pro spoustu politiků to z nějakýho důvodu přirozený k… není,“ rozohňuje se Rota ve videu.

Sám Rota si uvědomuje, že třeba vulgarity můžou být problém, ale podle něj to většina lidí chápe, jde o vyjádření emocí.

Kontroverzního youtubera, který svá videa natáčí ve vojenském baretu a s maketami samopalů za zády, si pro pilotní spolupráci vybrali lidé z vládní rozvojové rady. Chtěli vyzkoušet, jestli se vyplatí povolat do služby youtubery, pokud chtějí svou kampaní oslovit mladé mezi patnácti a pětadvaceti lety. Ti jsou prý hůře dosažitelní pomocí oficiálních kampaní a navíc by na ně nezájem o toto téma mohl mít horší dopad než na starší ročníky, tvrdí Úřad vlády.

Dělal Charlie Hebdo i adopci dětí homosexuály

A proč padl výběr zrovna na tohoto sedmadvacetiletého mladíka? Prý oproti jiným českým youtuberům, kteří se zaměřují spíše na lehčí a zábavnější témata, točí videa i o seriózních společenských událostech. V minulosti se například vyjadřoval k útoku na redakci Charlie Hebdo nebo k adopci dětí homosexuály.

„Z hlediska zadavatele jsme věděli, do čeho jdeme. Není to klasická komunikace například pana premiéra nebo vlády, takže si můžeme dovolit vytvářet trochu jinou identitu,“ doplňuje Anna Kárníková z Rady pro udržitelný rozvoj.

Video s více než 27 tisíci zhlédnutími se podle slov Kárníkové setkalo s úspěchem a do budoucna chce k podobným spolupracím přimět i další orgány vlády. Kolik přesně video stálo, nechce prozradit. Podle Kárníkové se však rozpočet celého projektu na rok a půl, který zahrnuje i další akce, pohybuje v řádech stovek tisíc.

 

Právě se děje

Další zprávy