Voda na Liberecku klesla, lijáky se sunou na východ

Simona Holecová, Pavel Baroch
31. 7. 2011 17:23
Vydatné srážky se teď přesouvají na východ země
Frýdlantsko minulý týden. Snímek z 21. července 2011.
Frýdlantsko minulý týden. Snímek z 21. července 2011. | Foto: Ludvík Hradilek

Liberec - Výstrahy meteorologů pro sever republiky před hrozbou lokálních záplav dostaly o víkendu konkrétní obsah. Nejvážnější situace je zatím v Libereckém kraji, ale vydatný déšť v neděli dál zvyšoval hladiny na severovýchodě a východě země.

Od noci ze soboty na neděli platil třetí stupeň povodňové aktivity, tedy ohrožení, na Smědé v Předláncích. V neděli odpoledne však začala hladina klesat a v místě odpoledne platil "jen" druhý stupeň.

Na dalších třech místech v kraji toky dosáhly prvního stupně povodňové aktivity. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu.

V severních Čechách napadlo místy 60 až 80 milimetrů.

Smědá v Předláncích dosáhla třetího stupně hodinu po půlnoci, kdy tam vodohospodáři naměřili 244 centimetrů. Po sedmé ráno byla její hladina o 22 centimetrů výše, ale už klesá.

Nejnižší, první stupeň povodňové aktivity, tedy bdělost, platil ráno na Lužické Nise v Liberci, na Řasnici ve Frýdlantu a Smědé v Bílém Potoce.

Pozor na východě republiky

Český hydrometeorologický ústav upozornil, že se vydatné deště na konci víkendu objeví na severovýchodě a východě území.

Od nedělního večera do pondělního poledne naprší v této oblasti 20 až 40 milimetrů srážek. Srážky mají slábnout během pondělního odpoledne. Hladiny sledovaných toků v povodí Odry, horní Moravy a Bečvy mají převážně klesající tendenci, případně jsou vodní stavy setrvalé. Výjimkou je povodí horní Moravy, kde vlivem srážek dochází ke kolísání hladin," uvedl ústav na svých internetových stránkách.

"V průběhu dnešního i zítřejšího dne očekáváme vlivem trvalých a vydatnějších srážek vzestupy hladin, a to zejména na tocích odvodňujících Beskydy," upozornil v neděli ústav, podle něhož by první a druhý povodňový stupeň mohl být překročen v povodí Olše a Ostravice.

Druhý stupeň na Frýdlanstku

V sobotu večer vystoupala říčka Řasnice na Frýdlantsku na druhý povodňový stupeň, tedy pohotovost.

Stanice Frýdlant-Řásnice hlásí, že hladina, která se běžně drží na 20 centimetrech výšky, vystoupala před půl devátou večer na 94 cm.

První povodňový stupeň, tedy bdělost, vyhlásili na Lužické Nise v Liberci.

Předpověď není zvlášť dobrá. Počasí v republice bude dál ovlivňovat brázda nízkého tlaku vzduchu zasahující od východu nad Baltské moře.

Během sobotního dopoledne spadlo v Libereckém kraji v oblasti Jizerských hor kolem 20 mm srážek. "Od sobotního poledne do nedělního rána by mělo spadnout dalších 30 až 40 mm," stojí na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu.

Hydrologové očekávají, že dál porostou hladiny říček Řasnice, Jeřice, Lužické Nisy (dolní tok), Smědé. A rovněž Mandavy na Děčínsku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy