Voda na Liberecku klesla, lijáky se sunou na východ

Simona Holecová, Pavel Baroch
31. 7. 2011 17:23
Vydatné srážky se teď přesouvají na východ země
Frýdlantsko minulý týden. Snímek z 21. července 2011.
Frýdlantsko minulý týden. Snímek z 21. července 2011. | Foto: Ludvík Hradilek

Liberec - Výstrahy meteorologů pro sever republiky před hrozbou lokálních záplav dostaly o víkendu konkrétní obsah. Nejvážnější situace je zatím v Libereckém kraji, ale vydatný déšť v neděli dál zvyšoval hladiny na severovýchodě a východě země.

Od noci ze soboty na neděli platil třetí stupeň povodňové aktivity, tedy ohrožení, na Smědé v Předláncích. V neděli odpoledne však začala hladina klesat a v místě odpoledne platil "jen" druhý stupeň.

Na dalších třech místech v kraji toky dosáhly prvního stupně povodňové aktivity. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu.

V severních Čechách napadlo místy 60 až 80 milimetrů.

Smědá v Předláncích dosáhla třetího stupně hodinu po půlnoci, kdy tam vodohospodáři naměřili 244 centimetrů. Po sedmé ráno byla její hladina o 22 centimetrů výše, ale už klesá.

Nejnižší, první stupeň povodňové aktivity, tedy bdělost, platil ráno na Lužické Nise v Liberci, na Řasnici ve Frýdlantu a Smědé v Bílém Potoce.

Pozor na východě republiky

Český hydrometeorologický ústav upozornil, že se vydatné deště na konci víkendu objeví na severovýchodě a východě území.

Od nedělního večera do pondělního poledne naprší v této oblasti 20 až 40 milimetrů srážek. Srážky mají slábnout během pondělního odpoledne. Hladiny sledovaných toků v povodí Odry, horní Moravy a Bečvy mají převážně klesající tendenci, případně jsou vodní stavy setrvalé. Výjimkou je povodí horní Moravy, kde vlivem srážek dochází ke kolísání hladin," uvedl ústav na svých internetových stránkách.

"V průběhu dnešního i zítřejšího dne očekáváme vlivem trvalých a vydatnějších srážek vzestupy hladin, a to zejména na tocích odvodňujících Beskydy," upozornil v neděli ústav, podle něhož by první a druhý povodňový stupeň mohl být překročen v povodí Olše a Ostravice.

Druhý stupeň na Frýdlanstku

V sobotu večer vystoupala říčka Řasnice na Frýdlantsku na druhý povodňový stupeň, tedy pohotovost.

Stanice Frýdlant-Řásnice hlásí, že hladina, která se běžně drží na 20 centimetrech výšky, vystoupala před půl devátou večer na 94 cm.

První povodňový stupeň, tedy bdělost, vyhlásili na Lužické Nise v Liberci.

Předpověď není zvlášť dobrá. Počasí v republice bude dál ovlivňovat brázda nízkého tlaku vzduchu zasahující od východu nad Baltské moře.

Během sobotního dopoledne spadlo v Libereckém kraji v oblasti Jizerských hor kolem 20 mm srážek. "Od sobotního poledne do nedělního rána by mělo spadnout dalších 30 až 40 mm," stojí na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu.

Hydrologové očekávají, že dál porostou hladiny říček Řasnice, Jeřice, Lužické Nisy (dolní tok), Smědé. A rovněž Mandavy na Děčínsku.

 

Právě se děje

Další zprávy