Vnitro má plán komunikace s Romy

11. 1. 2006 8:36
Praha - Ministerstvo vnitra má plán, jak školit policejní management v chování k Romům. Je součástí projektu, který dnes projednala vláda.

Policisté z některých krajů už speciálními kurzy procházejí. Ministerstvo vnitra však hodlá svou strategii rozšířit také na lidi ve vedoucích funkcích.

"Rovný přístup a respektování menšinových odlišností je nezbytný. To však v žádném případě neznamená jakoukoli toleranci k nezákonnému jednání," uvedla mluvčí ministerstva Radka Kovářová.

Vnitro a policie také chtějí přijímat do svých řad více příslušníků menšin a spolupracovat s místní samosprávou a nevládními organizacemi, jako je Vzájemné soužití, Drom nebo Člověk v tísni.

Komunikace je problém

K práci policie především mezi Romy je zatím kritický Roman Krištof z Mezinárodní organizace pro migraci. "Názory policistů bohužel často kopírují klasický lidový pohled na Romy. Řada policistů neumí s Romy komunikovat a to pak vznikají problémy na obou stranách," uvedl Krištof.

Policie v multikulturním světě - titulní strana vzdělávací brožury.
Policie v multikulturním světě - titulní strana vzdělávací brožury. | Foto: Člověk v tísni

Podle Krištofa se ale situace zlepšuje, především díky neziskovým organizacím. "Na problém lichvy policii v zásadě upozornily nevládní organizace. Bez pomoci jejich asistentů by se policie v komplikovaném prostředí sídlištních ghett vyznala jen těžko," dodává Krištof.

Martin Šimáček ze společnosti Člověk v tísni zatím spolupráci s policií chválí. "Naši lidé v terénu pomáhají policistům zorientovat se ve specifickém prostředí romských komunit. Podařilo se nám například společně odhalit lichvářský gang v Ústí nad Labem," uvedl Šimáček.

Policejní asistenti se osvědčili

Na národnostní menšiny se policie zaměřila již v minulosti. Na přelomu let 2003 a 2004 byl v západních Čechách zkušebně zahájen projekt takzvaných styčných důstojníků pro menšiny. Ti pomáhají odhalovat sexuální obchodováním s dětmi. Od roku 2005 systém funguje ve všech policejních krajích.

V současné době využívá policie také tzv. asistenty, kteří usnadňují obyvatelům sociálně vyloučených lokalit kontakt s policií. "Asistenti dnes působí v Ostravě, Chebu a Ústí nad Labem, v Brně a Mostu se projekt připravuje," uvedla pracovnice ministerstva Jana Matějusová.

Policejní školy o menšinách neučí

V novém programu se však ministerstvo chce věnovat hlavně dalšímu vzdělávání policistů. Opatření se tak zatím příliš nedotknou středního a vysokého policejního školství.

Na Policejní akademii se o národnostních menšinách studenti dozví jenom krátce v předmětech profesní etika a psychologie. Samostatné kurzy se menšinám nevěnují. Podobná situace panuje na středních policejních školách. O menšinách se přednáší pouze v kurzu o lidských právech.

 

Právě se děje

Další zprávy