Vláda ruší radarovou linku. Blokovali ji odpůrci, tvrdí

Pavel Baroch
23. 1. 2008 20:15
Mluvčí iniciativy Ne základnám: Číslo ani neznám

Praha - Vládní zmocněnec pro americký radar Tomáš Klvaňa obvinil odpůrce americké základny, že zablokovali speciální telefonní radarovou linku. Proto se ji rozhodl zrušit. Ztratila smysl, tvrdí Klvaňa.

"Už nebude fungovat," oznámil ve středu Klvaňa. Na lince 800 44 22 44 mohl zájemce nadiktovat své jméno a adresu, kam si přeje zaslat informační materiály o plánované radarové základně v Brdech. Po vytočení čísla se ale volající dozví, že záznamník je už plný.

"Litujeme, ale ve schránce už není místo pro další hlasové zprávy," oznámí zájemci namluvený hlas. A právě ze zahlcení záznamníku viní Klvaňa protiradarové aktivisty.

Foto: Ondřej Besperát

Jan Tamáš, mluvčí iniciativy Ne základnám však Klvaňovo tvrzení popírá. "Ani nevím, že taková linka existuje," řekl Aktuálně.cz. "A ani nevím, jak by blokování takové linky mohlo vypadat," dodal.

Proti radaru je 70 procent

Podle Tamáše se Klvaňa snaží zakrýt jen to, že se proradarová kampaň nedaří. "Pan Klvaňa ignoruje skutečnost, že sedmdesát procent lidí je proti radaru," řekl Tamáš s odvoláním na poslední výsledky Centra pro výzkum veřejného mínění. Tento podíl odpůrců radaru byl zatím největší, jaký dosud agentura ve svých výzkumech zaznamenala.

Klvaňa tvrdí, že výsledky výzkumů veřejného mínění jsou velmi závislé na formulaci otázky. Centrum pro výzkum veřejného mínění v dotazu zmiňuje, že radar bude součástí systému americké protiraketové obrany. To podle Klvani není přesné, protože radar má pomoci ochránit i velkou část Evropy.

"Radar bude stát na místě toho vzrostlého dubu", ukazuje Klvaňa na vzrostlý buk.
"Radar bude stát na místě toho vzrostlého dubu", ukazuje Klvaňa na vzrostlý buk. | Foto: Ludvík Hradilek

Z výzkumu agentury STEM, kterou si najala vláda, naopak vyplývá, že odpůrců je o více než dvacet procent méně než uvádí CVVM. Proti radaru se v prosincovém výzkumu vyslovilo 47 procent dotázaných, pro radar 24 procent.

Zájem o radar se snižuje

Z výzkumu STEM dále vyplývá, že lidé se o problematiku amerického radaru zajímají podstatně méně než před půl rokem.

"Téma sleduje se zájmem pouze necelá polovina dospělé populace," konstatuje se v průzkumu. V září to bylo 64 procent lidí.

Podle společnosti Factum Invenio je pro veřejnost mnohem důležitější téma například reforma zdravotnictví a důchodového systému, boj s kriminalitou nebo nezaměstnanost.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Akcie evropských bank prudce oslabují. Převzetí Credit Suisse trhy neuklidnilo

Akcie evropských bank na začátku dnešního obchodování prudce oslabují. Bankovní index STOXX 600 ztrácí zhruba tři procenta a je nejníže za tři měsíce. Trhy neuklidnilo ani nedělní oznámení, že švýcarská banka UBS převezme rivala Credit Suisse, který se ocitl v problémech. Dolů zamířily akcie německé Deutsche Bank, britské Standard Chartered i francouzské BNP Paribas.

Největší švýcarská banka UBS převezme v záchranné operaci zhruba za tři miliardy franků (téměř 73 miliard Kč) svého dlouholetého rivala Credit Suisse, jehož problémy začaly ohrožovat finanční systém. Banky to uvedly v neděli na společné tiskové konferenci se zástupci vlády, centrální banky a regulačních úřadů. UBS za menšího konkurenta zaplatí svými akciemi.

Obavy investorů ale vyvolala zpráva, že dodatečné dluhopisy tier-1 Credit Suisse - neboli dluhopisy AT1 - s nominální hodnotou 17 miliard dolarů (zhruba 385 miliard Kč) budou oceněny na nulu. To rozzlobilo některé jejich držitele, kteří si mysleli, že budou požívat lepší ochrany než akcionáři.

Akcie samotné Credit Suisse dnes ztrácejí více než 60 procent. Akcie UBS odepisují 13 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy