Vláda řeší s USA, jaké bude postavení obsluhy radaru

gaz
17. 9. 2007 19:15
Prohlásil to ministr zahraničí Schwarzenberg
Karel Schwarzenberg
Karel Schwarzenberg | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg naznačil, kde jsou nyní spory při jednání mezi vládou Mirka Topolánka a USA o případném umístění radaru.

Připustil, že nejproblematičtější částí jednání je otázka právního postavení amerických vojáků. "Je to jedna z klíčových otázek," uvedl v dnešních Impulsech Václava Moravce na rádiu Impuls.

Schwarzenberg se domnívá, že česká strana prosadí své stanovisko, které počítá s tím, že uvnitř radarové základny budou vojáci podléhat americkému právu a "jakmile vylezou, je zde na řadě český právní řád."

Možného dopadu umístění radaru na zdraví českých občanů se ministr zahraničí neobává.

"Co se týká zdraví lidí, je jasné, že to problém není." Přesto doplnil, že budou provedeny všechny náležité testy, které se tohoto problému týkají.

Jiným tématem, kterému se Impulsy věnovaly, byl nadcházející proslov prezidenta ČR Václava Klause před Valným shromážděním OSN ku příležitosti české kandidatury na jedno z nestálých křesel Rady bezpečnosti.

"Nemám z toho obavy," prohlásil ministr zahraničí. "Jsem přesvědčen, že Václav Klaus bude jednat v souladu se zájmy České republiky," doplnil.

Ministr zahraničí dále potvrdil návštěvu amerického ministra obrany Roberta Gatese a vyjádřil se k otázce rušení některých českých konzulátů v rámci úsporných opatření při přípravě na české předsednictví EU.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 4 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy