Mikulov, Praha - Když začne Vinař roku 2018 Miroslav Volařík mluvit o víně, je hned jasné, jak moc ho právě toto téma zajímá a baví. Jenže, hned na začátku vyprávění neopomene upozornit, že ještě před proměňováním hroznů v co nejlepší víno se věnoval poněkud jiné činnosti - proměňoval mořskou vodu ve vodu pitnou.
"Po roce 1989 jsem odešel do Spojených arabských emirátů. Vystudoval jsem technologii zpracování vody, vždycky jsem chtěl cestovat, a když přišla po roce 1989 taková možnost, přihlásil jsem se na konkurz do jedné rakouské firmy," vzpomíná. Firma se věnovala právě úpravě vody a Miroslav Volařík byl vybraný pro práci v Emirátech.
Ne, že by se do té době vínu nevěnoval, ale byl to spíše koníček, rodinná povinnost, protože rodina Volaříků, stejně jako mnohé další rodiny na Moravě, měla vinice a v menším také víno vyráběla. Miroslav Volařík se ale jako vystudovaný technolog vody vždy více zajímal o tento obor, ke kterému přidal po návratu z Emirátů podnikání v oblasti potiskovacích technologií. Víno stále ještě u něj nebylo na prvním místě.
"Změnilo se to se vstupem země do Evropské unie. Uvědomil jsem si, že jako rodina máme i vinařskou historii, cítil jsem, že víno by mohlo být i výborný marketingový nástroj pro podnikání mých firem," vysvětluje. Zažádal tedy o pozemky, které rodině sebrali v minulosti komunisté a zároveň nakupoval další. Tak začalo vznikat Vinařství Volařík, s kterým postupně slavil úspěchy.
I když na Žofíně tvrdil, jak je z titulu Vinař roku 2018 překvapený, pro přítomné to až tak překvapivé nebylo. Volařík má v oboru velmi dobré jméno dlouhodobě, v minulosti si už navíc jednou tento odnesl. Za poslední rok ale došlo ve firmě k jedné změně, na místě hlavního technologa a enologa vystřídala Filipa Mlýnka Eliška Beková - a hned navázala na úspěchy svého předchůdce.
"Ona je ten člověk, který rozhodoval, kdy budeme sbírat hrozny, co z nich budeme dělat a jak přesně. Má nejvyšší zásluhu na tom, to, že jsme se stali Vinaři roku, je to její obrovská zásluha," oceňoval ji Miroslav Volařík a dodával, že patří mezi mladé lidi v oboru, kteří jsou vzdělaní a zapálení pro svou práci. "Své znalosti dává do vína, což je fantastické. Vůbec, mít kvalitní spolupracovníky, kteří své práci rozumí, je strašně důležité. Potom jsou z toho krásné výsledky."
Nejlepší vína byla výhradně z Moravy
Pokud jde u budoucnost českého a moravského vinařství, Miroslav Volařík i další ocenění vinaři mluvili na toto téma velmi optimisticky. "Naše vinařství má slibnou budoucnost. Je v něm stále více mladých lidí, kteří jsou velmi vzdělaní, mají výborný přehled a práce je velmi baví. Důležité je také to, že stát změnou zákonů zamezil nekalým dovozům, navíc lidé u nás si stále více uvědomují hodnotu kvalitního vína," věří Volařík.
Podobně mluvil například také Jindřich Kadrnka, který si odnesl nejvyšší cenu pro bílé víno - Národní Šampion bílých vín pro rok 2018 za víno Ryzlink rýnský 2017 výběr z cibéb. "Pokud jde o víno, jsem do budoucnosti velký optimista. Kromě toho pro mě je víno radost z toho, že člověk dělá práci, která ho baví, a při které se může radovat se svými přáteli," vysvětloval Kadrnka, který bydlí v Březí u Mikulova.
Mimochodem, mezinárodní porota určila, že nejlepší kolekce vín byly letos výhradně z Moravy. Druhé místo získal Znovín Znojmo, třetí Zámecké vinařství Bzenec. Národním Šampionem červených vín pro rok 2018 se stalo Vinařství Kosík z Tvrdonic za víno Frankovka 2016 pozdní sběr. A na Moravě byla cena i loni, Vinařem roku 2017 se stalo Vinařství Spielberg z Archlebova.
"Mám obrovskou radost z toho, že máme u nás tak skvělé vinaře. Když jsem před šestnácti lety s Vinařem roku začínal, vůbec nejsem netušil, že z toho bude tak velká akce," radoval se ředitel soutěže Petr Marek, kterému hodně záleží na tom, aby v porotě seděli také mezinárodně uznávaní znalci vín ze zahraničí. I letos tak vína hodnotil například John Umberto Salvi, který je držitelem nejprestižnějšího titulu Master of Wine. "Seznámili jsme se před dvanácti lety. Nejdříve přijel sám, a teď nám zajišťuje nejkvalitnější degustátory z celého světa," podotkl Marek.
Vinař roku 2018 Miroslav Volařík i další vinaři ovšem ze slavnostního večera spěchali rychle do svých vinohradů. Vzhledem k velmi teplému létu totiž přišla vinařská sezona dřív, a všichni vinaři velmi rychle vystřídali honosné prostředí Žofína za pracovní prostředí.