Klausovo "utrpení" na Hradě se stalo hitem. V důležitém detailu mu ale kritici křivdí

mk mk
5. 11. 2023 7:00
Ačkoliv od projevu a rozdávání státních vyznamenání na Pražském hradě uběhl už týden, několik výjevů zůstává v paměti i dnes. Projev prezidenta Petra Pavla totiž ve Vladislavském sále sledoval z první řady také jeho předchůdce Václav Klaus. Jeho neverbální gesta pobavila lidi na sítích a připomněla březnovou inauguraci. Podívejte se, jak Klause při slavnostním aktu zachytily kamery.
Otrávený Václav Klaus při projevech Petra Pavla | Video: Česká televize

"Obávám se, že přijde klasický 'nepotlesk', protože přece 'neprojev'," glosoval na sociální síti X záběry novinář Seznam Zpráv Václav Dolejší. Narážel na proslulé Klausovy negační výrazy, o nichž referuje například článek Hospodářských novin o "příručním slovníku klausismů".

Přidaly se i další účty, které si všímaly Klausových výrazů a toho, že jeden z nejvýraznějších polistopadových politiků údajně nezatleskal. 

Zprávu o "nepotlesku" převzala téměř všechna tuzemská média a stala se jedním z "hitů" celé ceremonie. V živém přenosu České televize diváci skutečně mohli Klause vidět, jak netleská.

Jenže, jak ukazuje videorozbor v úvodu článku, který se opírá i o záznam ČTK, to není tak úplně pravda. Václav Klaus okamžitě po projevu krátce a jemně zatleskal - podobně jako při Pavlově inauguraci. ČT totiž exprezidenta ukázala až po několika vteřinách, ve chvíli, kdy už měl, narozdíl od většiny publika, ruce v klidovém režimu

Sobotní ceremoniál pořadatelé koncipovali podle dosavadních zvyklostí. Do Vladislavského sálu přišlo na 700 hostů, přibližně 2000 lidí dostalo pozvánku na následnou recepci ve Španělském sále. Mezi hosty byli kromě oceněných a jejich doprovodu zástupci vlády, vedení obou parlamentních komor a jejich výborů a klubů, diplomatický sbor či představitelé církví. Mezi pravidelně zvanými bývalými politiky chyběl exprezident Miloš Zeman.

Děsivě, děsivě špatný film. Totální českou klasiku zkritizoval exprezident

Video: Video
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy