VIDEO: Porodnice jsou plné, dětí je moc

Vendula Křížová
6. 12. 2006 0:00
Praha - Každý den se tu narodí 13 dětí. Přestože porodnice v Praze U Apolináře patří k největším Česku, její kapacita nestačí. Uvnitř: VIDEO.
Dětí se rodí stále častěji ženám až kolem třiceti let.
Dětí se rodí stále častěji ženám až kolem třiceti let. | Foto: Martin Žucha

Radost a možná i překvapení. "Češi přestali vymírat," hlásaly titulky poté, co Český statistický úřad v polovině roku zveřejnil data o porodnosti a porodnice v celé zemi včetně té největší a nejstarší v Česku se začaly zaplňovat.

Článek pokračuje pod videem.

Foto: Martin Žucha
Foto: Martin Žucha
Foto: Martin Žucha
Foto: Martin Žucha

Občas už se stalo, že porodnice musela na několik hodin uzavřít příjem pro další rodičky. "Čas od času jsme měli obsazena všechna, dokonce i rezervní lůžka," uvedl přednosta pražské kliniky U sv. Apolináře profesor Alois Martan. 

Dětí je čím dál více,...

Rodiči se nyní stávají především třicátníci, tedy silné populační ročníky takzvaných Husákových dětí. Vyšší počty narozených dětí mají na svědomí i cizinci, kteří se v Česku usadili a založili rodiny. Přestože dětí se rodí stále víc, jejich průměrný počet na jednu matku je stále nízký a podle odborníků nedostatečný pro přirozenou reprodukci obyvatelstva.

Gynekologicko-porodnická klinika U sv. Apolináře se kvůli rostoucí porodnosti rozhodla rozšířit svou kapacitu. Místo zhruba 340 dětí za měsíc jich zde bude moct přijít na svět až 370. "Rekonstrukce kromě několika lůžek navíc na šestinedělí přinese i modernizaci celého onkologického oddělení," říká Alois Martan.

Foto: Aktuálně.cz

...ale stále to není dost

Ačkoliv jsou čísla statistického úřadu optimistická, ve srovnání se zbytkem světa trochu ztrácí lesk. Podle statistiky demografů se totiž Česko řadí mezi státy s nejnižší porodností. V minulém roce obsadilo 212. místo ze 224 sledovaných zemí světa. Populační fond OSN řadí Českou republiku v počtu nově narozených dětí na předposlední příčku. Nižší porodnost měla už jen Čína.

Areál porodnice U sv. Apolináře postavený z červených cihel je pokládán za jednu z nejkrásnějších novogotických staveb v Čechách. Unikátní stavba je dílem architekta Josefa Hlávky, který ji  prý začal stavět, když byla jeho žena těhotná. První dítě se v porodnici narodilo až o sedm let později, v dubnu 1875. Porodnice je zcela originální svým tvarem. Skládá se ze šesti rovnoběžných pavilonů spojených dvěma chodbami.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

EU prodloužila do roku 2032 zrušení roamingových poplatků

Zákazníci evropských telekomunikačních operátorů budou moci dalších deset let volat, posílat textové zprávy a připojit se k internetu ve všech zemích Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru (EHP) za stejné ceny jako doma. V tiskové zprávě to dnes uvedla Evropská komise (EK), která tak prodloužila bezplatný roaming do roku 2032. Zároveň oznámila s platností od 1. července další pravidla. Ta mají zaručit stejně kvalitní internet jako v domovské zemi, upozorňování na jinou než pozemní síť či zlepšený přístup k tísňovému volání v celé EU.

"Díky nařízení o roamingu jsme mohli všichni začít používat v zahraničí svůj mobilní telefon tak, jak jsme byli zvyklí z domova," uvedla komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová. "Při svých cestách po EU proto můžeme bez příplatků telefonovat, posílat textové zprávy a používat internet. To je velmi hmatatelná výhoda, kterou nám přinesl náš jednotný evropský trh. Prodloužení platnosti těchto pravidel zachová konkurenceschopnost cen mezi operátory a umožní spotřebitelům využívat bezplatné roamingové služby dalších deset let," dodala.

Podle nových pravidel mají operátoři poskytující mobilní služby zajistit, aby spotřebitelé měli přístup k síti čtvrté generace (4G) nebo k pokročilejší 5G.

Zdroj: ČTK
Další zprávy