Video: Plzeňští policisté v civilu vytáhli zbraň na řidiče, který je upozornil na riskantní jízdu

Domácí Domácí
5. 10. 2017 18:20
Dva policisté v civilu vytáhli v Plzni zbraň na řidiče poté, co je zablikáním dálkovými světly upozornil na jejich nebezpečný manévr. Policisté se navíc nejprve vůbec nelegitimovali. Muž si tak nebyl jistý, o koho jde. Policie se již řidiči za incident omluvila, ten však podal trestní oznámení.
Celý incident zaznamenala kamera za čelním sklem řidiče. | Video: Ronald Němec

Plzeň - Dodávku převážející zdravotně postižené lidi v Plzni na zúžené silnici nebezpečně podjíždí černý mercedes. Situaci přihlíží řidič, kterému se počínání osobního auta nelíbí. A svůj nesouhlas dá najevo zablikáním dálkovými světly.

Posádka mercedesu si to ale nenechala líbit a zhruba padesátiletého řidiče nutila k zastavení. Za čelním sklem pak zapnula světla s nápisem "stop".

Řidič si však nebyl jistý, zda vůbec jde o policisty. Zvlášť poté, co mu operátor na lince 112 řekl, ať nezastavuje. "Na lince 112 mu tvrdili, že registrační značka černého mercedesu není evidována jako vozidlo Policie České republiky, takže mu doporučovali, aby vůbec nezastavoval," říká právník muže Ronald Němec.

Mercedes nakonec autu zablokoval cestu. V tu chvíli z něj na rušné křižovatce u lékařské fakulty vyskočili dva muži, jeden z nich s pistolí v ruce, řidiče s vulgárními nadávkami napadli a vyrazili mu telefon z ruky. "Zasypával ho sprostými nadávkami a údery směřujícími na hlavu. Po opakovaném vyražení telefonu se snažil o násilné vytažení oznamovatele chvatem v kravatě z vozidla, i když byl ještě připoután," stojí v trestním oznámení, které má redakce Aktuálně.cz k dispozici.

Muži přitom nebyli označeni jako policisté a ani se během zásahu nelegitimovali. Po zásahu chtěl napadený muž sepsat o celé události protokol. To však policisté odmítli a z místa odjeli. Napadený řidič incident oznámil na policejní služebně.

"Pod psychickým nátlakem mu bylo domlouváno, že nemá podávat trestní oznámení, že se jednalo o dva vysoce postavené důstojníky, kteří jeli k akutnímu zásahu," stojí v oznámení. Z toho důvodu operátor na tísňové lince nenašel poznávací značku v registru policejních vozidel.

Krajské ředitelství Plzeňského kraje se již muži za počínání policistů omluvilo. To mu však zdaleka nestačí. "Předmětné pochybení bylo ojedinělé a v současné době byla přijata taková opatření, aby k obdobnému jednání již v budoucnu nedocházelo. Za předmětné chování se Vám omlouváme," citoval z omluvy Blesk.cz, který na případ upozornil. Na otázky Aktuálně.cz plzeňská policie ve čtvrtek neodpověděla.

"Mého klienta omluva neskutečně nadzvedla ze židle, protože v překladu z policejní řeči to znamená, podívejte se, my jim dáme interní důtku a tím to skončí. Tohle není přece možné," popisuje právník Němec.

"Mohlo dojít k velkému krveprolití. To není legrace, když někdo začne vytahovat zbraň bezdůvodně," upozorňuje právník s tím, že kdyby jeho klient disponoval zbrojním průkazem, mohl by se oprávněně obávat o svůj život a bránit se zbraní, jelikož nevěděl, že se jedná o policisty.

Situace se stala na rušné plzeňské křižovatce a přihlíželo jí několik svědků. Ty právník nyní prosí o pomoc v případě, že by si celou situaci natáčeli.

 

Právě se děje

Další zprávy