Pořád jsem věřil v socialismus. Komunisté vzpomínají, jak se vyrovnávali s novými pořádky

Pořád jsem věřil v socialismus. Komunisté vzpomínají, jak se vyrovnávali s novými pořádky
Bohumil Řeřicha (1944), zemědělec. Do KSČ vstoupil v roce 1980, kdy se přestěhoval z města na vesnici. Tady se v něm prý probudil silný pocit solidarity. Účastnil se brigád, četl Leninovy knihy, komunistickým myšlenkám věřil celým srdcem. KSČ opustil v roce 1990 a nadále se angažoval jako nestraník. Své angažmá před Listopadem dnes považuje za intelektuální a charakterové selhání, několikrát se za ně veřejně omluvil. Zasloužil se o zřízení památníku masakru sudetských Němců v Postoloprtech.
Jaromír Ulč (1950), operativec StB. Vedl agenty a konfidenty v evangelické církvi, Hare Krišna a jiných náboženských společnostech a sektách. Tvrdí, že v komunistickém státě nepůsobila jediná církev, jež by neměla v čele duchovního vůdce, který by s ním aktivně nespolupracoval. Po roce 1989 propuštěn bez výsluh. Podnikal v cestovním ruchu a později si pořídil několik pražských vináren.
Jaroslav Ondráček (1941). Celý život pracoval jako horník. Do KSČ vstoupil v roce 1959, prošel v ní řadou funkcí, nejvýše to dotáhl až na člena Ústředního výboru KSČ. Dodnes je přesvědčený, že komunistické myšlenky jsou správné a že se před Listopadem žilo lépe. V roce 1990 dostal kvůli zničenému zdraví invalidní důchod.
Josef Nitra (1956), voják z povolání, redaktor. Roku 1985 byl jmenován instruktorem kulturně-výchovné činnosti, náplň jeho práce tvořilo zajišťování kulturního vyžití pro vojáky ve všech útvarech na západ od Vltavy. V letech 1993–1995 působil jako poradce ministra obrany pro východní Evropu, státy bývalého Sovětského svazu a Itálii. Dodnes je činný jako novinář a publicista, zaměřuje se především na hasičskou tematiku.
Foto: Aktuálně.cz
Paměť národa, Obrazová sekce
Aktualizováno 16. 11. 2016 11:32
Pro mnohé komunisty nebyla sametová revoluce návratem k demokracii. Politickou změnu vnímali jako podvod, nespravedlnost, prohru. Jen ojediněle nahlíželi svou účast na represivním režimu jako životní omyl. Jak se s novými pořádky vyrovnali? Jak prožívali listopadové události? Přinášíme svědectví pěti komunistů. Najdete mezi nimi důstojníka StB pověřeného skartací živých svazků, člena Ústředního výboru KSČ i řadové členy strany.
 

Právě se děje

před 48 minutami

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy