Pacienti, kteří potřebovali nutně svůj lék, se během tří "stávkových" hodin mohli obracet na lékárny v nemocnicích.
Už dopoledne předali lékárníci na úřadu vlády petici s 1650 podpisy zaměstnanců lékáren a představitelů lékárníků. Připojili se k ní lékárníci ze všech typů lékáren - veřejných, fakultních i síťových.
Kaufland ne
K dnešnímu protestnímu zavření se připojily i řetězcové lékárny s výjimkou těch, které jsou v síti Kauflandu. Smlouva se zaměstnavatelem jim to zakazuje.
Lékárníci touto cestou protestují proti záměrům ministra zdravotnictví Davida Ratha.#reklama
Ten dal dopředu najevo, že ho protestní akce neznepokojuje - dokonce prohlásil, že na tři hodiny zavře nejvýše 20 procent lékáren, ostatní se podle něj budou bát o zisk
"Ministr Rath lže. Sami uvidíte, kolik lékáren skutečně zavře," reagoval prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba.
V Česku je 2200 lékáren a 240 výdejen, pracuje v nich téměř 7000 lékárníků.
Boj o marži
Komora vystoupila proti ministrovi už ve čtvrtek, kdy se na demonstraci před ministerstvem zdravotnictví sešlo zhruba 1500 lidí. Protestovali proti tomu, že jim ministr od ledna snížil obchodní přirážku. Z 32 procent klesla léková marže na 29, lékárníci se o ni dělí s distributory, po odečtení DPH mají 17 procent. Podle ministra jsou příjmy lékárníků dost vysoké a jejich mírné snížení unesou.
Lékárníci ale s ministrovými slovy nesouhlasí a varují, že výdejny s měsíčním obratem do 300 tisíc korun a menší lékárny s obratem do jednoho milionu zkrachují. Zánik hrozí především venkovským lékárnám. Přitom tam je jich již nyní nedostatek. Nemocničních lékáren a řetězcových lékáren v majetku zahraničních firem, které jsou v supermarketech, se snížení marže tak citelně nedotkne.
Obě strany chtějí změnu v systému obchodní přirážky, jejich návrhy se ale liší: lékárníci myslí na to, aby marže byla únosná pro pacienty a přínosná pro lékárny, ministr myslí na pacienty a nemocnice, jež z marže dotují některé své programy.
Lékárníci připravují vysvětlující materiály, v nichž objasní veřejnosti, proč navrhují u léků do 20 korun padesátiprocentní přirážku. "To není nic, z čeho by měl mít někdo strach, když lék místo 13 korun bude stát 15, to nikoho nepoloží," řekl ČTK Chudoba. Naopak u drahých léků chtějí lékárníci co nejnižší přirážky, pro pacienta je podle nich důležité, zda doplácí kvůli přirážce měsíčně 100 nebo 200 korun a více.