Lékárníci demonstrovali proti Rathovi

Simona Holecová
26. 1. 2006 15:30
Praha - Lékárníci dnes demonstrovali pod okny ministra Davida Ratha. Ten je ale neposlouchal. Odjel do sněmovny. Uvnitř: AUDIO a VIDEO.
1500 lékárníků přišlo před ministerstvo zdravotnictví
1500 lékárníků přišlo před ministerstvo zdravotnictví | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Lékárníci dnes skandovali hesla Derathizace či Nedáme se zmrazit a na transparenty si napsali: Rath nás začal pěkně žrát, Rath škodí vašemu zdraví či Zdravotnictví za Ratha padá z louže do bláta.

I přes teplotu pod bodem mrazu se v první půlhodině sešlo pod okny minstra Davida Ratha na 1500 lidí. Manifestaci moderoval někdejší televizní redaktor Jiří Hrabovský, jehož mediální agenturu si lékárníci najali.

Přestože podle představitelů České lékárnické komory ministr přislíbil, že se s lékárníky setká, nedostavil se. Ve stejnou dobu uspořádal svou tiskovou konferenci ve sněmovně, která nyní projednává zdravotnické zákony. Protestujícím nechal uvařit horký čaj.

Rath znovu označil lékárníky za milionáře

Rath v době, kdy proti němu vystupovali jednotliví řečníci na Palackého náměstí ve sněmovně prohlásil: "Lékárníci mají na protest právo, nijak se na ně za to nezlobíme, jenom konstatujeme, že k tomu nemají objektivní důvod, je to protest milionářů," opakoval už po několikáté svou teorii o bohatých lékárnících.

To, že lékárnám klesnou po snížení marže zisky a některé zaniknou, ministra neznepokojuje. Ročně prý 20 lékáren zaniká a 70 nových vzniká. Rath počítá s tím, že léky budou vydávat přímo lékaři, chce vyhláškou také rozšířit místa, kde budou k dostání volně prodejné léky. Medikamenty by bylo možné získat i objednáním přes internet.

Rath rovněž představil svůj návrh na sestupnou marži. U levných léků do 200 korun ceny by marže byla 29 procent a klesala by s cenou léku až k přípravkům za 5000 korun, kde by přirážka činila 10 procent, tedy 500 korun. Tato suma by s růstem ceny léku už dále nerostla.

Ministr tuto svou teorii chce příští týden představit ministru financí Bohuslavu Sobotkovi. Pokud bude souhlasit, od 1. července by změna vstoupila v platnost.

Demonstranti mají podporu veřejnosti

Lékárníky při dnešním protestu podporují čtenáři deníku Aktuálně.cz. Vyplývá to z ankety, v níž během dvou dní hlasoval 709 čtenářů deníku. Více než polovina z nich (přesně 395  čtenářů) soudí, že návrhy ministra zdravotnictví Davida Ratha na snížení lékárnických marží jsou likvidační.

Opak - totiž, že lékárníci si nemají nač stěžovat - si myslí 283 čtenářů.

Zbývající hlasující míní, že celá situace kolem lékáren je - těsně před protestní akcí - pro ně už nepřehledná.

Světlo se včera pokusila do sporu s Davidem Rathem znovu vnést Česká lékárnická komora, která zveřejnila hrubé propočty ukazující, co znamenají ministerské návrhy.

Pokles 11 procent

Tříprocentní snížení marží, které Rath prosadil, by podle výpočtů komory způsobil hrubý pokles výnosů lékáren v průměru o jedenáct procent.

"Lékárna s milionovým měsíčním obratem tak přijde měsíčně téměř o 23 tisíc korun," uvedl člen představenstva komory Michal Hojný, který sám vede lékárnu v IKEM.

Právě proto dnes do Prahy zamířily stovky odborníků, kteří chtějí vyjádřit svůj odpor k nižším maržím, jež na Rathův návrh zavedla vláda.

David Rath zatím neustoupil ani o krok. Naopak. Na námitky lékárníků reagoval opakovaně slovy, jakými v minulosti komunisté odsuzovali třeba buržoazní rodiny.

Stávka milionářů?

V televizní debatě na ČT například označil lékárnický protest za stávku milionářů.

"Málokterý byznys je tak lukrativní jako lékárenství," dodal Rath.

Komora se proti jeho slovům ohradila. Připustila, že lékáren přibývá, ovšem: "Takřka výhradně v obchodních centrech. Menší lékárny na periferii mají problémy," tvrdí Hojný.

Podle komory může snížená marže ohrozit až čtvrtinu z 2200 lékáren.

Deník Aktuálně.cz pak již před časem z mezinárodních statistik zjistil, že v porovnání s Evropou nebyla dřívější 32 procentní marže nijak nadstandardní.

Lékárny by navíc mohla zanedlouho ohrozit další rána.

Paralen na benzince

Ministr Rath včera prohlásil, že si nechává svým právním odborem prověřit, zda stačí změna vyhlášky k tomu, aby se "volné" léky začaly prodávat v drogériích či na benzinových pumpách.

"Rozšířit volný prodej léků vydávaných bez receptů je vhodná věc. Určitě se ji pokusíme nějakým způsobem uplatnit," řekl ministr.

O prodeji léků, ale i jiných prostředků, jež přímo či nepřímo souvisejí se zdravím lidí, se s různou intenzitou debatovalo už v minulosti. V polovině roku 2000 začal platit zákon o léčivech, který praktickým lékařům znovu dovolil vydávat pacientům léky a vybavit jimi své ordinace v případě, že v daném místě nebyla dostupná lékárna.#reklama

 

Právě se děje

Další zprávy