Vesecká píše o milost pro komunistickou prokurátorku

Red Dom
19. 9. 2008 7:42
Polednová je vinná, ale jde o morální potrestání
Renáta Vesecká, nejvyšší státní zástupkyně
Renáta Vesecká, nejvyšší státní zástupkyně | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká poslala ve čtvrtek prezidentu Václavu Klausovi žádost o udělení milosti pro Ludmilu Brožovou-Polednovou, bývalou prokurátorku z procesu s Miladou Horákovou. Napsal to deník Právo.

Bývalá prokurátorka, které je 86 let, byla minulý týden při odvolacím jednání odsouzena na šest let do vězení. Podle vrchního soudu se účastnila justiční vraždy.

 
Foto: Ludvík Hradilek
Čtěte také:
Za zločiny komunismu už nebude nikdo odsouzen
Prokurátorka Horákové dostala šest let vězení

Žádost o milost Vesecká podle listu vysvětlila především humanitárními důvody. "Nechci, aby se současná justice chovala podobně jako ta v padesátých letech a posílala takto staré lidi do vězení," řekla Právu.

Jde o morální rovinu

Paradoxně to byla právě ona , kdo kauzu vrátil do hry. Vrchní soud proces původně zastavil s tím, že je trestný čin již promlčený.

Foto: Ludvík Hradilek

Vesecká dodala, že žádá prezidenta o prominutí uloženého výkonu trestu pro Brožovou-Polednovou, ale neznamená to vyvinění někdejší prokurátorky. Podle ní jde u těchto "starých zločinů" o morální rovinu a pojmenování viníků.

Podle vrchních soudců pražský městský soud, který původně bývalou prokurátorku odsoudil k osmi rokům vězení, postupoval správně, dodávají ke kauze Českénoviny.cz.

Bylo prokázáno, že o vině i trestu Horákové bylo rozhodnuto ještě před hlavním líčením. A účast Brožové-Polednové byla podle vrchního soudu nesporná.

Hoffman byl za okupaci 68 za mřížemi 26 dní

Kauza Brožové-Polednové se dá přirovnat k případu někdejšího vysokého komunistického funkcionáře Karla Hoffmana, kterého soud poslal na čtyři roky do vězení za pomoc sovětským okupantům v srpnu 1968.

Jako ředitel Ústřední správy spojů Karel Hoffman nechal před čtyřiceti lety, v noci z 20. na 21. srpna vypnout rozhlasové vysílače, aby se k veřejnosti nedostalo prohlášení ÚV KSČ, které se proti invazi ostře ohradilo.

Osmdesátiletý Hoffman nakonec strávil za mřížemi 26 dní. Vězeňský lékař ho kvůli špatnému zdraví poslal domů.

 

Právě se děje

Další zprávy